Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Wydobywamy pokłady wiedzy, umiejętności i kompetencji

Sukcesem zakończyła się konferencja zorganizowana w Katowicach przez JSW Szkolenie i Górnictwo. W jednym miejscu spotkali się przedstawiciele nauki i świata biznesu zainteresowani osiągnięciami w dziedzinie górnictwa i szkoleń.

zdjęcia: Dawid Lach

Możemy pokazać całość naszych działań, jaka jest podejmowana w Grupie Kapitałowej JSW w obszarze szeroko rozumianej edukacji i szkoleń – mówił Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW, otwierając konferencję w Katowicach. – Wszyscy wiemy, że węgiel koksowy, który wydobywamy w naszych kopalniach będzie potrzebny jeszcze przez wiele lat, ale żeby być konkurencyjnym, żeby być efektywnym trzeba się doskonalić, dlatego w naszej spółce kwestia doskonalenia zawodowego i szkoleń zajmuje bardzo ważne miejsce – dodał prezes Tomasz Cudny.

Konferencja była znakomitą okazją do wymiany doświadczeń, nowatorskich pomysłów i prezentacji pełnego spektrum działań edukacyjnych z udziałem zaproszonych prelegentów. Spotkanie zgromadziło ekspertów, autorytety środowiska nauki i edukacji, a także przedstawicieli biznesu i górnictwa. Dyskutowali na temat wyzwań, jakie stoją przed górniczym szkolnictwem zawodowym oraz rolą jaką w tym systemie pełni Jastrzębska Spółka Węglowa oraz JSW Szkolenie i Górnictwo.

JSW Szkolenie i Górnictwo zajmuje się edukacją na poziomie planowania kwalifikacji zawodowych naszych pracowników. Mamy też szeroko pojęte zadania wynikające z patronatów naszych szkół, działań prospołecznych w zakresie edukacji i postanowiliśmy tymi działaniami się pochwalić – mówił Gabriel Cyrulik, prezes zarządu JSW Szkolenie i Górnictwo. – Obecnie mamy szkoły patronackie, są też szkolenia zawodowego nadawania kwalifikacji, ale ciągle patrzymy na przyszłość i dalszy rozwój naszych pracowników, także poprzez studia podyplomowe – zapewnił prezes Cyrulik.

Spotkanie to umożliwiło nie tylko wymianę doświadczeń, ale przede wszystkim podkreśliło znaczenie ciągłego rozwoju i innowacji w branży.

Tematy obecne na konferencji, to przede wszystkim tematy bieżące, które łączą świat CSR-u, edukacji - między innymi zawodowej, jak również nowe technologie, projekty, czyli wszystkie te wyzwania, które przed nami stoją – powiedziała Aldona Urbanek, kierownik działu szkoleń i rozwoju w JSW Szkolenie i Górnictwo.

Na podstawie współpracy między JSW a Akademią Górniczo-Hutniczą przedstawione zostały sposoby dostosowywania programów nauczania do wyzwań związanych z nowymi wymaganiami rynku pracy.

Musimy rozpoznać jakie są trendy i innowacje w górnictwie. Wiemy dobrze, że zrównoważone wydobycie, digitalizacja, cyfryzacja, analiza danych, bezpieczeństwo, to są rzeczy ważne i my dostosowujemy programy kształcenia, przygotowujemy kursy, szkolenia, studia podyplomowe. Chcielibyśmy jednak, aby w tych obszarach realizowane były też doktoraty wdrożeniowe – mówił dr hab. inż. Marek Borowski, prodziekan wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Konferencja była wyjątkowym sukcesem spółki JSW Szkolenie i Górnictwo, która tylko umocniła swoją pozycję jako lider w dziedzinie szkoleń górniczych i promowania innowacyjności w branży.

 
Inne aktualności

Aktualności JSW SAOświadczenie Zarządu JSW SA

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi zaangażowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA w odbudowę kopalni w Ukrainie, Zarząd JSW SA oświadcza, że spółka nie podpisała żadnego listu intencyjnego z jakąkolwiek firmą z…

JSW na Krynica Forum 2023

Węgiel koksowy ważnym surowcem w transformacji energetycznej. To jedna z konkluzji debat patronackich zorganizowanych przez Jastrzębską Spółkę Węglową podczas Krynica Forum 2023.

Akcja ratownicza w Pniówku przerwana

Po spenetrowaniu 185 metrów ściany N-6 nie udało się ratownikom odnaleźć ostatniego zaginionego górnika. Ratownicy z każdym metrem postępu pracowali w coraz trudniejszych warunkach klimatycznych.

Ratownicy odnaleźli kolejnego, 6 zaginionego górnika

Teraz trwają przygotowania do wytransportowania górnika na powierzchnię. Po wytransportowaniu poszkodowanego ze ściany N-6, ratownicy będą poszukiwać ostatniego z zaginionych.

Odnalezieni górnicy już na powierzchni

Pięciu odnalezionych w poniedziałek nad ranem zaginionych górników zostało przetransportowanych na powierzchnię. Pod ziemią dalej jest prowadzana akcja ratownicza.

W Pniówku odnaleziono pięciu górników

Ratownicy odnaleźli 5 z 7 górników zaginionych podczas katastrofy w kwietniu minionego roku. Pięciu górników odnaleziono w chodniku nadścianowym N-12 za wlotem do ściany N-6. Ze względu na trudne warunki prowadzonej akcji, transport odnalezionych górników na…

Więcej aktualności