Kopalnie JSW 360

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Kilka słów o aplikacji…

„Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej 360o” powstały, by w nowoczesny i nowatorski sposób przybliżyć Państwu pracę w kopalni, często nieznaną i mitologizowaną. Materiały zostały opracowane i zrealizowane przez pracowników Grupy Kapitałowej JSW, a w szczególności JSW S.A., JSW Szkolenie i Górnictwo Sp. z o.o. oraz JSW IT Systems Sp. z o.o. Aplikację można nadal rozwijać, poszerzając ją o kolejne obiekty i miejsca lub pogłębiając na danym stanowisku pracy, z przeznaczeniem do dedykowanych szkoleń bhp.

Zastosowanie kamery rejestrującej obraz w zakresie 360o, w odróżnieniu od „zwykłego” filmu, pozwala na oglądanie wszystkiego wokół i daje wrażenie obecności w centrum wydarzeń.  

Proponujemy Państwu - bez wychodzenia z domu - spacer po reprezentatywnych obiektach i miejscach Spółki, tworzących realistyczny obraz kopalni węgla kamiennego. Multimedialny spacer pozwala przejść codzienny „szlak” górnika, a także przyjrzeć się bliżej co dzieje się z węglem i towarzyszącym mu metanem na dole i na powierzchni kopalni. Sercem projektu jest swoista mozaika kilkudziesięciu filmów, wzbogacona o różnorodne materiały poglądowe, zdjęcia i filmiki „z życia kopalni”, ciekawostki oraz informacje o zagrożeniach występujących w naszych zakładach górniczych.

Aplikacja umożliwia spacer w oparciu o przygotowany scenariusz. Można również - przy użyciu komputerowej myszki lub touchpada - samodzielnie eksplorować kopalnię, wybierając z przejrzystego menu interesujące miejsca, a następnie kierunek zwiedzania, rozglądać się wokół i z pomocą lektora przyswajać napotkane „po drodze” materiały edukacyjne (hotspoty, „Czy wiesz, że?”, „Gdzie to jest?”). Przeniesienie się do wirtualnej rzeczywistości za pomocą gogli VR zapewnia niezapomniane wrażenia i bliski kontakt z codziennym życiem kopalni, pomimo, że w tej opcji materiały edukacyjne nie są dostępne. Dla zdrowia i bezpieczeństwa konieczne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi producenta używanych okularów VR, gdyż nie wszystkie osoby mogą z nich korzystać.

Warto wspomnieć, że "Kopalnie JSW 360 stopni” zostały docenione w 48. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy, który organizuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wręczenie nagród odbyło się 15 grudnia 2022 roku w Warszawie, gdzie pracownicy Grupy Kapitałowej JSW zdobyli nagrodę pierwszego stopnia w kategorii „Przedsięwzięcia organizacyjne i edukacyjne”. Mamy nadzieję, że nasz film 360o zaciekawi szerokie grono odbiorców i posłuży do wymiany opinii na temat trudnej i niebezpiecznej, ale jednocześnie ciekawej pracy górnika.

Zachęcamy zatem do obejrzenia, jak wygląda górnictwo węgla kamiennego bez upiększania i retuszu, czyli - jak się teraz mówi - bez ściemy.
Komputery stacjonarne, laptopy, tablety:
- przeglądarka internetowa: Google Chrome (ostatnie trzy wersje), Mozilla Firefox (ostatnie trzy wersje)
- system operacyjny: Windows 10/11
- procesor: Intel i3, i5, i7 od generacji 8, równoważny AMD lub lepszy
- pamięć RAM: minimalnie 8 GB, zalecane 16 GB
- wolne miejsce na dysku twardym: 15 GB
- łącze internetowe: pobieranie danych - 20 Mb/s