Ślad węglowy GK JSW

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Grupa JSW od 2017 roku prowadzi zintegrowane szacowanie śladu węglowego organizacji i dwóch głównych produktów węgla i koksu w oparciu o standard GHG Protocol za pomocą wdrożonego narzędzia informatycznego wspomagającego prowadzenie obliczeń.

W obliczeniach uwzględnione zostały emisje następujących gazów cieplarnianych: dwutlenku węgla, metanu oraz wodorofluorowęglowodorów. 

Obliczenia zostały wykonane w zgodności z GHG Protocol Corporate Accounting and Reporting Standard REVISED EDITION, w oparciu o wskaźniki intensywności emisyjnej specyficzne dla dostawców energii (market based) oraz współczynniki tworzenia efektu cieplarnianego GWP opublikowane w Piątym Raporcie IPCC z 2014 r. (AR5, The Fifth Assessment Report of the IPCC). 

Zakres raportowanych emisji (operational boundaries) obejmuje zakres 1 (scope 1, emisje bezpośrednie) oraz zakres 2 (scope 2, emisje pośrednie wynikające z wytwarzania energii kupowanej przez jednostki Grupy JSW). Emisje zakresu 2 dla wszystkich znaczących rodzajów energii zostały określone w oparciu o wskaźniki specyficzne dla dostawców energii (market based).

Do zakresu 1 zaliczono emisję bezpośrednią emitowaną przez źródła zlokalizowane we wszystkich spółkach Grupy Kapitałowej JSW obejmującą emisje:

  • ze spalania paliw w źródłach stacjonarnych
  • z procesów technologicznych, w tym:
    • emisja z koksowania
    • emisja związana z wentylacją
    • emisja z wytwarzania chłodu
    • emisja z innych procesów (np. spawania).
  • ze spalania paliw w silnikach spalinowych.

Emisje pośrednie z zakresu 2 obejmują emisje związane z wytwarzaniem:

  • energii elektrycznej,
  • energii cieplnej,
  • chłodu,
  • sprężonego powietrza,

zakupionych i zużywanych przez spółki Grupy Kapitałowej.

Granice raportowanych emisji (organizational boundaries) obejmują jednostkę dominującą i wszystkie jednostki Grupy Kapitałowej JSW wg kontroli operacyjnej i finansowej - 100% emisji z wszystkich spółek wchodzących w  skład Grupy Kapitałowej.

W 2022 roku nie odnotowano emisji biogenicznych.

Zarząd JSW zdecydował o publikacji śladu węglowego organizacji. Ślad węglowy produktów węgiel i koks obliczany w zakresach 1, 2 i 3 upstream zostanie udostępniony wyłącznie na wyraźne życzenie kontrahentów Grupy w zakresie tych produktów.

Emisja gazów cieplarnianych – ślad węglowy organizacji (Grupa JSW)

Rok bazowy 2017 rekalkulowany według nowych wskaźników emisji dla kupowanej energii (market based).
Granice organizacji – podejście kontroli operacyjnej – 100% emisji z wszystkich spółek Grupy JSW.
Granice operacyjne  - emisje bezpośrednie i pośrednie w zakresach 1 i 2. Ze względu na to, że zarówno węgiel i jak i koks stanowią produkty pośrednie w dalszych procesach zakres 3 w śladzie węglowym organizacji został pominięty.
Zgodnie z metodyką rekomendowaną przez Protokół GHG, niepewność śladu węglowego organizacji określono na poziomie 8%.
Do oceny poziomu intensywności emisji jest wykorzystywany wskaźnik emisji gazów cieplarnianych na jednostkę produktu (sumę produkcji węgla i koksu) oraz na jednostkę przychodu na poziomie Grupy Kapitałowej.

Łącznie emisje w ramach zakresu 1+2 Grupy JSW w 2022 roku zmniejszyły się o 6,4% w odniesieniu do roku bazowego 2017, przy czym emisje w zakresie 1 zmniejszyły się o 7%, a emisje w zakresie 2 zmniejszyły się o 2,6%. 

W roku 2022, w odniesieniu do roku 2021, nastąpiło obniżenie wartości śladu węglowego organizacji (o 4,3%) spowodowane głównie znaczącym spadkiem emisji bezpośrednich (zakres1), zarówno CO2 o 13,2% wynikającym ze spadku produkcji koksu, jak i metanu o 6,6% przy jednoczesnym wzroście emisji pośrednich (zakres 2) o 28,3% spowodowanym wzrostem zakupu energii elektrycznej od sprzedawców zewnętrznych.