Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Kopalnia Pniówek uruchamia kolejne ściany z wysokiej jakości węglem koksowym

W kopalni Pniówek należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwają intensywne działania zmierzające do odbudowy frontów wydobywczych. Pod koniec czerwca uruchomiono nową ścianę K-2, a już w lipcu planowane jest rozpoczęcie eksploatacji kolejnej – W-2. Łączne zasoby obu ścian przekraczają 840 tys. ton wysokiej jakości węgla koksowego, niezwykle cennego surowca dla przemysłu hutniczego.

zdjęcie: Dawid Lach

Ściana K-2 została uruchomiona 23 czerwca 2025 r. w pokładzie 401/1 (partia „K-3;C”). Jej parametry wskazują na wysoki potencjał wydobywczy – ma długość 244 metrów, wybieg ponad kilometr (1037 m) oraz średnią miąższość 1,55 metra. Zasoby ściany szacowane są na 500 tys. ton węgla koksowego.

W ścianie zastosowano nowoczesny kombajn JOY 4LS20, który porusza się po przenośniku PSJZR – 850, a zabezpieczenie stanowi 157 sekcji obudów zmechanizowanych typu GLINIK – JZR w różnych wariantach. Planowane średnie wydobycie to aż 2700 ton dziennie przy postępie 5,8 metra na dobę.

Już w drugiej połowie lipca kopalnia planuje uruchomienie ściany W-2 w pokładzie 363. Jej wybieg wynosi ponad 800 metrów, a długość zmienia się od 217 do 145 metrów. Ściana wyróżnia się także zmienną miąższością – od 1,6 do 2,35 metra. Zasoby operatywne wynoszą 340,5 tys. ton węgla koksowego.

Ściana W-2 zostanie wyposażona w nowoczesny kombajn JOY 7LS22 oraz nowy kompleks ścianowy wyprodukowany przez Jastrzębskie Zakłady Remontowe, obejmujący m.in. sekcje obudów JZR – 11/33 POz WI, przenośnik ścianowy PSJZR – 850 oraz przenośnik podścianowy PPJZR – 850. Planowane średnie wydobycie wynosi 2300 ton dziennie.

Jak podkreśla Adam Rozmus, wiceprezes JSW SA ds. technicznych i operacyjnych oraz p.o. zastępcy prezesa zarządu ds. rozwoju, uruchamianie nowych ścian jest częścią odbudowy frontów po tragicznej katastrofie w kwietniu 2022 roku.

- Kopalnia Pniówek konsekwentnie odbudowuje swoje fronty wydobywcze i stopniowo wraca do eksploatacji ścian o dłuższych wybiegach. Co więcej, w nowych ścianach wdrażamy rozwiązania w ramach inicjatywy Efektywna Kopalnia, będącej częścią Planu Strategicznej Transformacji. Celem tych działań jest zwiększenie wydajności pracy oraz poprawa wyników wydobycia – mówi Adam Rozmus. 

Uruchomienie ścian K-2 i W-2 to nie tylko sukces technologiczny, ale także ważny krok w kierunku zabezpieczenia dostaw węgla koksowego – surowca kluczowego dla produkcji stali. Kopalnia Pniówek umacnia swoją pozycję jako istotny dostawca wysokiej jakości węgla na potrzeby przemysłu ciężkiego. 

Aktualnie w kopalni Pniówek eksploatowanych jest pięć ścian.

Inne aktualności

JSW występuje o ponowne rozpatrzenie sprawy zwrotu składki solidarnościowej

Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ponowne rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. To odpowiedź na postanowienie MKiŚ, które w czerwcu odmówiło wszczęcia postępowania…

„To Jest Węgiel” – rusza II edycja konkursu

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu „To Jest Węgiel”, który potrwa do 31 sierpnia 2025 roku. Zadanie jest proste: tym razem należy rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć węgiel koksowy w otaczających nas przedmiotach, urządzeniach i konstrukcjach ze stali.…

Wirtualny Asystent AI już do dyspozycji pracowników Grupy Kapitałowej JSW

Wirtualny asystent - ChatBot AITIS to autorskie rozwiązanie pozwalające na konwersację z systemem sztucznej inteligencji w wybranych obszarach tematycznych. Powstał wysiłkiem pracowników JSW IT Systems oraz zespołu redakcyjnego Strefy Sztygara. Jego nazwa AITIS jest…

Unijna strategia surowcowa i polska perspektywa – debata w Parlamencie Europejskim

24 czerwca 2025 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie poświęcone unijnej strategii dotyczącej surowców krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski. Spotkanie zgromadziło decydentów UE, przedstawicieli przemysłu oraz instytucji finansowych,…

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 30 czerwca 2025 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

PBSz wzmacnia swoją pozycję – aneks do umowy zapewni większe wpływy

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do GK JSW, zawarło z KGHM Polska Miedź S.A. aneks do umowy z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie wykonania wyrobisk chodnikowych, robót górniczych oraz zabezpieczenia postępu robót chodnikowych przygotowawczych w infrastrukturę…

Więcej aktualności