Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Wirtualny Asystent AI już do dyspozycji pracowników Grupy Kapitałowej JSW

Wirtualny asystent - ChatBot AITIS to autorskie rozwiązanie pozwalające na konwersację z systemem sztucznej inteligencji w wybranych obszarach tematycznych. Powstał wysiłkiem pracowników JSW IT Systems oraz zespołu redakcyjnego Strefy Sztygara. Jego nazwa AITIS jest kombinacją anglojęzycznego skrótu sztucznej inteligencji (AI) i firmy JSW IT Systems.

AITIS jest dostępny dla pracowników JSW IT Systems, użytkowników platformy szkoleniowo-informacyjnej „Strefa sztygara i nie tylko”, pełnomocników Zintegrowanego Systemu Zarządzania oraz innych grup i zespołów pracowniczych Grupy Kapitałowej JSW. 

- Cieszę się, że uruchomiliśmy w naszej Spółce ChatBota AITIS. To kolejny dowód na to, że stawiamy na nowoczesne i innowacyjne rozwiązania. Pokazujemy, że nawet w górnictwie warto sięgać po nowe technologie, które ułatwiają życie pracownikom i pomagają szybciej dotrzeć do potrzebnych informacji. To narzędzie przenosi korzystanie z naszych zasobów wiedzy na zupełnie nowy poziom, zarówno jeśli chodzi o sposób wyszukiwania informacji, jak i codzienną komunikację – powiedział Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW SA ds. technicznych i operacyjnych.

Dzięki integracji z zasobami wiedzy organizacyjnej, umożliwia prowadzenie konwersacji głosowych i tekstowych, wykorzystując kontekst zadanego pytania i odpowiadając na nie w sposób naturalny. Co ważne, w odpowiedzi wskazane jest źródło z którego pochodzi, co pozwala użytkownikowi na weryfikację otrzymanej informacji. Zasoby ChatBota można sukcesywnie dostosowywać do potrzeb organizacji i pracowników.

- AITIS umożliwia podział zasobów danych na wydzielone obszary, dzięki czemu można precyzyjnie zarządzać dostępem do niektórych informacji, udzielając go wybranym użytkownikom. Daje to szerokie możliwości stosowania ChatBota w kontrolowany sposób – podkreśla Robert Zając, kierownik Centrum Kompetencyjnego AI/BI. 

W odróżnieniu od popularnych chatów GPT dostępnych w chmurze - ChatBot AITIS to rozwiązanie lokalne w pełni kontrolowane przez organizację. AITIS zainstalowany jest na serwerach Centrum Przetwarzania Danych Grupy Kapitałowej JSW. Dzięki temu spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, gwarantuje poufność przetwarzanych danych i jest zgodne z regulacjami branżowymi. 

- Wdrożenie AITIS to ważny krok w kierunku cyfrowej transformacji Grupy Kapitałowej JSW. To nie tylko Chatbot, to inteligentny asystent, który wspiera pracowników w szybkim i bezpiecznym dostępie do wiedzy branżowej – podkreśla Tomasz Błaszczyk, prezes zarządu JSW IT Systems, dodając: - Dzięki integracji z zasobami portalu „Strefa sztygara i nie tylko” oraz zastosowaniu dużych modeli językowych, AITIS potrafi prowadzić naturalną konwersację i udzielać precyzyjnych odpowiedzi. Wierzę, że to narzędzie, które już teraz jest nieodłącznym elementem pracy naszych zespołów, może być również oferowane innym spółkom jako rozwiązanie on-premise.

Korzystanie z wirtualnego asystenta ułatwia wideoporadnik, który krok po kroku wyjaśnia, jak posługiwać się ChatBotem, jakie ma ograniczenia oraz gdzie znaleźć informację o zasobach wiedzy z których korzysta. Na głównej stronie nie mogło zabraknąć FAQ, bogatego zbioru najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami.

Wirtualny asystent dostępny przez całą dobę pomoże uniknąć czasochłonnego przeszukiwania różnorodnych zasobów w poszukiwaniu przydatnych informacji.

- ChatBot AITIS zdecydowanie skraca czas żmudnych zadań, pomaga szybko znaleźć niezbędne regulacje prawne, dokumenty lub informacje i jest pomocnym asystentem w codziennej pracy – wyjaśnia Zbigniew Schinohl, redaktor zespołu redakcyjnego Strefy Sztygara. – Trzeba jednak pamiętać, że nie może być wykorzystywany jako źródło prawa. Stałą praktyką powinna być weryfikacja otrzymanej odpowiedzi w załączonym źródle – podsumowuje Zbigniew Schinohl.

Inne aktualności

Unijna strategia surowcowa i polska perspektywa – debata w Parlamencie Europejskim

24 czerwca 2025 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie poświęcone unijnej strategii dotyczącej surowców krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski. Spotkanie zgromadziło decydentów UE, przedstawicieli przemysłu oraz instytucji finansowych,…

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 30 czerwca 2025 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

PBSz wzmacnia swoją pozycję – aneks do umowy zapewni większe wpływy

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do GK JSW, zawarło z KGHM Polska Miedź S.A. aneks do umowy z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie wykonania wyrobisk chodnikowych, robót górniczych oraz zabezpieczenia postępu robót chodnikowych przygotowawczych w infrastrukturę…

Węgiel koksowy i koks fundamentem zielonej transformacji

Jolanta Gruszka, zastępca prezesa zarządu JSW SA ds. handlu uczestniczyła w konferencji dotyczącej m.in. rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Podczas wystąpienia w panelu dyskusyjnym podkreślała znaczenie węgla koksowego i koksu w transformacji energetycznej.

JSW: kolejne miesiące z wydobyciem i sprzedażą powyżej planu

Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała założenia Planu Techniczno-Ekonomicznego Grupy Kapitałowej JSW na rok 2025. Zgodnie z nimi, wydobycie węgla w tym roku ma wynieść 13,37 mln ton, w tym 11,35 mln ton węgla koksowego. Natomiast produkcja koksu - 3,31 mln ton.…

Cyberbezpieczeństwo w górnictwie - CyberRange2025

JSW jest gospodarzem ogólnopolskiej konferencji CyberRange - Industrial Defense League 2025 - wydarzenia o strategicznym znaczeniu dla transformacji cyfrowej górnictwa. Jastrzębską Spółkę Węglową reprezentuje Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i…

Więcej aktualności