Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Światowy Kongres Górniczy z udziałem JSW

W Australii odbył się 26. Światowy Kongres Górniczy (WMC 2023), w którym wzięło udział 3300 delegatów z 73 krajów, a wśród nich przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wydarzenia WMC stanowią podstawę międzynarodowych porozumień i dyskusji na wysokim szczeblu, które od dziesięcioleci wpływają na praktyki górnicze i przemysł surowcowy.

Głównym organizatorem kongresu w Brisbane była australijska narodowa agencja naukowa CSIRO, rząd Australii, a także rząd Stanu Queensland na terenie, którego zlokalizowanych jest 56 kopalń węgla kamiennego i brunatnego. Sama idea Kongresu WMC zainicjowana została w 1958 roku przez prof. Bolesława Krupińskiego, wybitnego polskiego naukowca i inżyniera górnictwa. WMC z założenia ma za zadanie sprzyjanie tworzeniu płaszczyzny do wymiany doświadczeń i koncepcji z zakresu aktualnych technologii eksploatacji surowców mineralnych, ich ekonomicznie opłacalnego wykorzystania oraz poprawy bezpieczeństwa pracy branży skupionej na pozyskiwaniu surowców.

- Nasz udział w 26. Światowym Kongresie Górniczym, to ważny krok w budowaniu międzynarodowej współpracy i wymiany najlepszych praktyk z innymi liderami przemysłu górniczego. Aktywnie uczestniczymy w dyskusjach na temat zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i efektywności w górnictwie - mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Tegoroczny kongres odbył się pod hasłem „Jutro - Tworzenie Wartości dla Społeczeństwa”. Jego założeniem była dyskusja nad przyszłą zależnością gospodarczą i społeczną świata od zasobów, biorąc pod uwagę takie kwestie, jak: zrównoważony rozwój - środowisko, zmiana klimatu, transformacja cyfrowa, przełomowe technologie i przyszła kadra. Program obejmował 15 sesji plenarnych, ponad 300 dyskusji technicznych podzielonych na 13 paneli tematycznych oraz 3 sympozja. Wydarzeniom towarzyszyła wystawa, która obejmowała ponad 15 tysięcy metrów kwadratowych.

Artur Badylak wziął udział w sesji, podczas której omawiał szeroko zakrojone działania podjęte przez Jastrzębską Spółkę Węglową, w celu spełnienia założonych celów ograniczenia emisji metanu do atmosfery.

– Redukcja emisji metanu to główny cel Strategii Środowiskowej Grupy Kapitałowej JSW. Realizujemy projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, które pomogą nam sprostać założeniom Strategii Środowiskowej Grupy Kapitałowej JSW, a zarazem globalnej polityki klimatycznej. Warto mówić o tych działaniach również na arenie międzynarodowej – podsumował Artur Badylak, dyrektor Biura Odmetanowania i Gospodarki Metanem w JSW.

Inne aktualności

Inauguracja działalności Centrum Rozwoju SkillUp

Dziś (27 maja) w Katowicach odbyło się uroczyste wydarzenie inaugurujące działalność Centrum Rozwoju SkillUp, zorganizowane przez JSW Szkolenie i Górnictwo, spółki należącej do Grupy Kapitałowej JSW.

Szacunkowe wyniki za I kwartał 2025 r. i kontynuacja działań transformacyjnych

Jastrzębska Spółka Węglowa SA opublikowała skonsolidowane szacunkowe wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW za pierwszy kwartał 2025 roku. Spółka szacuje stratę netto na poziomie 1,36 mld zł.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za I kwartał 2025 roku

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za I kwartał 2025 roku, która odbędzie się w dniu 2 czerwca 2025 roku (poniedziałek) o godz. 10:00

Kotwienie dla górnictwa

W KWK Pniówek odbyło się Seminarium pt. „Solidne podstawy do zapewnienia stateczności i bezpieczeństwa wyrobisk górniczych na dużych głębokościach”. Wydarzenie zgromadziło wielu specjalistów z branży górniczej i naukowej, którzy podzielili się doświadczeniami i wiedzą…

Kwiecień przyniósł wymierne efekty Planu Strategicznej Transformacji w JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa konsekwentnie realizuje Plan Strategicznej Transformacji (PST), wdrażany od grudnia 2024 roku. Kwiecień był kolejnym miesiącem intensywnych działań w kluczowych obszarach – zarówno produkcyjnych, jak i kosztowych.

Wizyta delegacji RUE w kopalni Budryk

W piątek, 16 maja, w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, kopalnię Budryk odwiedziła delegacja attaché ds. energii.

Więcej aktualności