Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Otwarcie nowoczesnego zakładu

Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji w czasie zaledwie 8 miesięcy wybudowało od podstaw nowoczesny zakład do produkcji spoiw cementowo-mineralnych dla kopalń JSW. Zakład powstał w Czerwionce-Leszczynach na terenach należących do PGWiR, które jest spółką z Grupy Kapitałowej JSW.

fot. Mateusz Paszek

- Osiem miesięcy od decyzji o budowie do dzisiejszego otwarcia zakładu to czas rekordowy, ale właściwy dla JSW i tej strategicznej inwestycji. Rynek spoiw cechuje dziś duże zróżnicowanie jakościowe i cenowe. Ta inwestycja spowoduje że zakłady górnicze JSW otrzymają dostawy gwarantujące powtarzalność i utrzymanie niezbędnych wymogów oraz parametrów technicznych spoiw, przy pełnej kontroli i wpływie na ich jakość. Stabilna i rozsądna będzie też ich cena, a to wszystko ma wpływ na prowadzony w spółce program „Efektywność” - powiedział Artur Dyczko, p.o. prezesa zarządu JSW SA.

Inwestycja warta jest 3,5 mln złotych netto. W zakładzie - oprócz nowoczesnych magazynów - powstała też nowoczesna, zautomatyzowana linia produkcyjna, do obsługi której wystarczy zaledwie dwóch pracowników. Zdolności produkcyjne instalacji zakładają możliwość wytwarzania 15 tys. ton spoiwa rocznie przy ruchu jednozmianowym, a zatem zakład jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu zakładów górniczych JSW.

- Cechą charakterystyczną zakładu jest jego uniwersalny zakres możliwości produkcji spoiw wytwarzanych na bazie cementu, popiołów lotnych oraz kruszyw o różnej frakcji. To pozwala, w zależności od zadanej receptury, na produkcję spoiwa do wykładki mechanicznej, torkretów zwykłych jak również zbrojonych, spoiw do budowy tam i korków - powiedział podczas dzisiejszej uroczystości Jan Przywara, prezes zarządu PGWiR SA.


Inne aktualności

JSW występuje o ponowne rozpatrzenie sprawy zwrotu składki solidarnościowej

Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ponowne rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. To odpowiedź na postanowienie MKiŚ, które w czerwcu odmówiło wszczęcia postępowania…

„To Jest Węgiel” – rusza II edycja konkursu

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu „To Jest Węgiel”, który potrwa do 31 sierpnia 2025 roku. Zadanie jest proste: tym razem należy rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć węgiel koksowy w otaczających nas przedmiotach, urządzeniach i konstrukcjach ze stali.…

Wirtualny Asystent AI już do dyspozycji pracowników Grupy Kapitałowej JSW

Wirtualny asystent - ChatBot AITIS to autorskie rozwiązanie pozwalające na konwersację z systemem sztucznej inteligencji w wybranych obszarach tematycznych. Powstał wysiłkiem pracowników JSW IT Systems oraz zespołu redakcyjnego Strefy Sztygara. Jego nazwa AITIS jest…

Unijna strategia surowcowa i polska perspektywa – debata w Parlamencie Europejskim

24 czerwca 2025 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie poświęcone unijnej strategii dotyczącej surowców krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski. Spotkanie zgromadziło decydentów UE, przedstawicieli przemysłu oraz instytucji finansowych,…

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 30 czerwca 2025 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

PBSz wzmacnia swoją pozycję – aneks do umowy zapewni większe wpływy

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do GK JSW, zawarło z KGHM Polska Miedź S.A. aneks do umowy z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie wykonania wyrobisk chodnikowych, robót górniczych oraz zabezpieczenia postępu robót chodnikowych przygotowawczych w infrastrukturę…

Więcej aktualności