Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Otwarcie nowoczesnego zakładu

Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji w czasie zaledwie 8 miesięcy wybudowało od podstaw nowoczesny zakład do produkcji spoiw cementowo-mineralnych dla kopalń JSW. Zakład powstał w Czerwionce-Leszczynach na terenach należących do PGWiR, które jest spółką z Grupy Kapitałowej JSW.

fot. Mateusz Paszek

- Osiem miesięcy od decyzji o budowie do dzisiejszego otwarcia zakładu to czas rekordowy, ale właściwy dla JSW i tej strategicznej inwestycji. Rynek spoiw cechuje dziś duże zróżnicowanie jakościowe i cenowe. Ta inwestycja spowoduje że zakłady górnicze JSW otrzymają dostawy gwarantujące powtarzalność i utrzymanie niezbędnych wymogów oraz parametrów technicznych spoiw, przy pełnej kontroli i wpływie na ich jakość. Stabilna i rozsądna będzie też ich cena, a to wszystko ma wpływ na prowadzony w spółce program „Efektywność” - powiedział Artur Dyczko, p.o. prezesa zarządu JSW SA.

Inwestycja warta jest 3,5 mln złotych netto. W zakładzie - oprócz nowoczesnych magazynów - powstała też nowoczesna, zautomatyzowana linia produkcyjna, do obsługi której wystarczy zaledwie dwóch pracowników. Zdolności produkcyjne instalacji zakładają możliwość wytwarzania 15 tys. ton spoiwa rocznie przy ruchu jednozmianowym, a zatem zakład jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu zakładów górniczych JSW.

- Cechą charakterystyczną zakładu jest jego uniwersalny zakres możliwości produkcji spoiw wytwarzanych na bazie cementu, popiołów lotnych oraz kruszyw o różnej frakcji. To pozwala, w zależności od zadanej receptury, na produkcję spoiwa do wykładki mechanicznej, torkretów zwykłych jak również zbrojonych, spoiw do budowy tam i korków - powiedział podczas dzisiejszej uroczystości Jan Przywara, prezes zarządu PGWiR SA.


Inne aktualności

Rozpoczęto rokowania w sprawie nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla JSW SA

8 maja br. w siedzibie Spółki odbyło się pierwsze spotkanie rozpoczynające rozmowy nad wypracowaniem jednolitego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Kontrahenci JSW wsparli rodziny poszkodowanych górników

Firmy współpracujące z Jastrzębską Spółką Węglową: Grupa Voestalpine, Voestalpine Stahl Donawitz GmbH oraz PBS Sp. z o.o. przekazały Fundacji JSW darowizny na rzecz rodzin ofiar i poszkodowanych w wypadku, do którego doszło w styczniu tego roku w kopalni…

Trwają szkolenia w zakresie zagrożenia metanowego

W kopalni Budryk trwają cykliczne szkolenia dla pracowników kopalń zatrudnionych w rejonach, w których występuje zagrożenie metanowe. Szkolenie nie ogranicza się do wykładów – uczestnicy zdobywają praktyczne umiejętności w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, co czyni…

Węgiel koksowy w centrum przemysłowej transformacji

Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych zabrał głos w debacie o przyszłości przemysłu wydobywczego. Paneliści dyskutowali między innymi o miejscu węgla koksowego w…

W Zofiówce zakończono głębienie szybu

W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

Więcej aktualności