Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Górnictwo śmiało patrzy w przyszłość

Bardzo ciekawy panel dyskusyjny, cztery sesje tematyczne, 20 referatów wygłoszonych przez naukowców z AGH, pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz JSW Szkolenie i Górnictwo oraz ponad osiem godzin transmisji na żywo. Tak w dużym skrócie można opisać zakończoną dzisiaj dwudniową Konferencję Naukową Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej pod hasłem: „Górnictwo – zacznijmy nasze jutro już dzisiaj”. Współorganizatorami wydarzenia byli: JSW, JSW Szkolenie i Górnictwo oraz JSW IT Systems.

fot. Dawid Lach

W drugim dniu Konferencji głównym tematem pierwszego panelu była gospodarka o obiegu zamkniętym. To bardzo ważny temat dla firm wydobywczych ze względu na zapewnienie wysokich standardów środowiskowych i społecznych. JSW od kilku lat sukcesywnie ogranicza ilość odpadów mi.in poprzez optymalizację cyklu produkcji w zakładach przeróbczych i zrównoważonemu wykorzystywaniu zasobów.  

Podczas drugiego panelu skupiono się na Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji w Branży Górniczej. To rozwiązanie mające na celu podniesienie poziomu kapitału ludzkiego, określa ono zasady i standardy potwierdzania kwalifikacji, dzięki czemu zapewniona jest jakość kwalifikacji. System zapewnia ciągły rozwój i pomaga pracodawcom rozpoznać wartość pracownika i inwestować w rozwój zawodowy swoich kadr. To bardzo ważna kwestia dla pracowników kopalń w kontekście ciągłego rozwoju górnictwa.

Konferencję zakończył panel dyskusyjny pt. „Patrzymy w przyszłość branży górniczej”. W panelu wzięli udział: prof. Antoni Tajduś, były rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, prof. Dariusz Protasiński, dyrektor KOMAG oraz Artur Dyczko, p.o. prezesa zarządu JSW. Podczas żywej dyskusji paneliści zwrócili uwagę, że mimo wielu problemów z jakimi mamy do czynienia w polskim górnictwie, górnictwo samo się obroni. Zwrócono uwagę na węgiel koksowy, który został wpisany na listę surowców krytycznych UE, a JSW ma w swoich zasobach miliard ton takiego węgla i to jest dla Spółki ogromna szansa. - Jesteśmy skazani na sukces - powiedział Artur Dyczko p.o. prezesa zarządu JSW. - Warunkiem jest realizacja ze żelazną konsekwencją założeń naszej strategii -dodał Artur Dyczko. Wszyscy zgodzili się, że górnictwo musi iść w kierunku zielonego ładu oraz angażować się w rozwój czystych technologii węglowych. Górnictwo - uzbrojone w innowacyjne rozwiązania, które pozwolą zoptymalizować koszty i podnieść bezpieczeństwo w coraz głębszych kopalniach - da sobie radę. Wiele mówiono również o metanie, którego ujmowanie i gospodarcze wykorzystanie gwarantuje JSW najkrótszą drogę do zielonego ładu.

Zapis interesującego panelu dyskusyjnego i całej Konferencji jest dostępny na kanale YouTube
 



Inne aktualności

Grupa JSW zwiększa produkcję węgla i koksu w II kwartale 2025 roku

Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i znaczące wzrosty produkcji kwartalnej. Potwierdza to efektywność zarządzania operacyjnego oraz elastyczność w adaptacji do dynamicznych warunków rynkowych.

Stanowisko Zarządu JSW S.A.

(dotyczy Stanowiska Reprezentatywnych Związków Zawodowych JSW S.A. z dnia 8.07.2025)

Zarząd JSW S.A. z uwagą zapoznał się z obawami wyrażonymi przez organizacje związkowe w swoim oświadczeniu z dnia 8.07.2025 r. Sytuacja finansowa Spółki wymaga pilnych działań…

Konkurs wiedzy o Planie Strategicznej Transformacji JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa zaprasza do udziału w konkursie wiedzy poświęconym Planowi Strategicznej Transformacji. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat kierunków rozwoju Spółki.

Kopalnia Pniówek uruchamia kolejne ściany z wysokiej jakości węglem koksowym

W kopalni Pniówek należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwają intensywne działania zmierzające do odbudowy frontów wydobywczych. Pod koniec czerwca uruchomiono nową ścianę K-2, a już w lipcu planowane jest rozpoczęcie eksploatacji kolejnej – W-2. Łączne zasoby obu…

JSW występuje o ponowne rozpatrzenie sprawy zwrotu składki solidarnościowej

Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ponowne rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. To odpowiedź na postanowienie MKiŚ, które w czerwcu odmówiło wszczęcia postępowania…

„To Jest Węgiel” – rusza II edycja konkursu

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu „To Jest Węgiel”, który potrwa do 31 sierpnia 2025 roku. Zadanie jest proste: tym razem należy rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć węgiel koksowy w otaczających nas przedmiotach, urządzeniach i konstrukcjach ze stali.…

Więcej aktualności