Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Autobusem wodorowym na Nikiszowiec

|   COP24 - wspólne

Uczniowie jednej z katowickich szkół mieli okazję podróżować autobusem zasilanym wodorem. Pojazd, który na co dzień wozi pasażerów jednego z holenderskich miast, dziś pojawił się przed Zespołem Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach i zabrał uczniów na wycieczkę po zabytkowej dzielnicy Nikiszowiec.

W czasie grudniowego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach Jastrzębska Spółka Węglowa zaprezentowała mobilną stację wodorową i – dzięki firmie Ursus Bus SA - udostępniła autobus zasilany wodorem również dzieciom i młodzieży.

- To wspaniała inicjatywna, wycieczka bardzo nam się podobała - dziękujemy – mówi Helena Wieczorek, nauczycielka z Zespołu Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach i dodaje: - Większość dzieci słyszała, że istnieją ekologiczne pojazdy, ale dla nas autobus na wodór, to coś nowego. Cieszymy się, że jako nieliczni mogliśmy odbyć nim wycieczkę.

Spółka wylicza, że w przyszłości koksownie Jastrzębskiej Spółki Węglowej będą w stanie produkować gaz do zasilania 800 takich pojazdów rocznie. Wodór jest bowiem częścią gazu koksowniczego, który powstaje podczas produkcji koksu. Trzeba go jednak wyseparować i oczyścić, ale bez wątpienia warto – bo rezultatem użycia wodoru w pojazdach jest jedynie para wodna. To główna przyczyna rosnącej popularności autobusów wodorowych w Europie.

Upowszechnienie takich pojazdów w Polsce stworzy szansę dla Spółki jako dostawcy wodoru. Szacuje się, że autobus wodorowy jeżdżący około 300 km dziennie zużywa około 8 kg wodoru na każde 100 km. Jastrzębska Spółka Węglowa chce promować wodór jako czyste paliwo przyszłości. 

Inne aktualności

JSW występuje o ponowne rozpatrzenie sprawy zwrotu składki solidarnościowej

Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ponowne rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. To odpowiedź na postanowienie MKiŚ, które w czerwcu odmówiło wszczęcia postępowania…

„To Jest Węgiel” – rusza II edycja konkursu

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu „To Jest Węgiel”, który potrwa do 31 sierpnia 2025 roku. Zadanie jest proste: tym razem należy rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć węgiel koksowy w otaczających nas przedmiotach, urządzeniach i konstrukcjach ze stali.…

Wirtualny Asystent AI już do dyspozycji pracowników Grupy Kapitałowej JSW

Wirtualny asystent - ChatBot AITIS to autorskie rozwiązanie pozwalające na konwersację z systemem sztucznej inteligencji w wybranych obszarach tematycznych. Powstał wysiłkiem pracowników JSW IT Systems oraz zespołu redakcyjnego Strefy Sztygara. Jego nazwa AITIS jest…

Unijna strategia surowcowa i polska perspektywa – debata w Parlamencie Europejskim

24 czerwca 2025 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie poświęcone unijnej strategii dotyczącej surowców krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski. Spotkanie zgromadziło decydentów UE, przedstawicieli przemysłu oraz instytucji finansowych,…

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 30 czerwca 2025 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

PBSz wzmacnia swoją pozycję – aneks do umowy zapewni większe wpływy

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do GK JSW, zawarło z KGHM Polska Miedź S.A. aneks do umowy z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie wykonania wyrobisk chodnikowych, robót górniczych oraz zabezpieczenia postępu robót chodnikowych przygotowawczych w infrastrukturę…

Więcej aktualności