Akademicy Mistrzami Śląska

Jastrzębie jest prawdziwą potęga siatkówki. Juniorzy Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla zdobyli złoty medal Mistrzostw Śląska. W finale pokonali juniorów AZS Eco –Team Częstochowa 3:1. Druga drużyna Akademii Talentów zajęła trzecie miejsce. Najlepszymi zawodnikami całego turnieju finałowego, z jednym wyjątkiem libero, uznano zawodników reprezentujących Akademię. MVP turnieju został Michał Gierżot.

fot. Dawid Lach

- Jesteśmy dumni z sukcesów naszych siatkarzy. Rozpoczynając przed kilkoma laty projekt Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla, który od początku jest wspierany przez Jastrzębską Spółkę Węglową, nie przyszło nam do głowy, że stworzymy prawdziwą potęgę młodzieżowej i juniorskiej siatkówki - powiedział Artur Wojtków, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Przez fazę grupową Akademicy przeszli jak burza. W dwóch rozegranych spotkaniach oddali rywalom tylko jednego seta, dzięki czemu z kompletem punktów zajęli w grupie B 1. miejsce. W pierwszym meczu podopieczni Dariusza Luksa bez straty seta odprawili Anbud MKS Będzin. W drugim spotkaniu rywalem gospodarzy był Hemarpol Norwid Częstochowa, który był w stanie urwać im zaledwie jedną partię.

Z jedną porażką rozgrywki w grupie A zakończył drugi zespół Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla. W pierwszym meczu po zaciętym, pięciosetowym boju jastrzębianie okazali się lepsi od BBTS-u Włókniarz Bielsko-Biała. W drugim podopieczni Jakuba Dejewskiego w trzech setach przegrali z AZS Eco-Team Częstochowa.

Półfinały stały pod znakiem meczów derbowych. W pierwszym półfinale spotkały się dwie ekipy z Częstochowy. Lepsi okazali się zawodnicy AZS Eco-Team, którzy w trzech setach odprawili Hemarpol Norwid. W drugim półfinale spotkały się pierwsza i druga drużyna Akademii Talentów.  Lepsza okazał się pierwsza drużyna pokonując kolegów 3:0.

W meczu o trzecie miejsce stanęły naprzeciw siebie ekipy Hemarpol Norwid Częstochowa i Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel II. Lepsi okazali się jastrzębianie wygrywając 3:1.

W finale czterodniowego turnieju, przy pełnych trybunach i dopingu m.in. siatkarzy seniorskiej drużyny Jastrzębskiego Węgla, Akademicy zmierzyli się z juniorami AZS Eco-Team Częstochowa. Pierwszy set to absolutny nokaut. Jastrzębianie wygrali do jedenastu. Druga partia była bardziej zacięta, ale i tak częstochowianom nie udało się nawiązać równorzędnej walki. Set zakończył się wygraną Pomarańczowych 25:19. W trzeciej partii po wyrównanym początku częstochowianom udało się zdobyć kilkupunktowa przewagę, którą udało im się utrzymać do końca seta 20:25. Czwarta partia to już pokaz siły Akademików. Prowadzili od samego początku z piłki na piłkę powiększając przewagę. Czwarta partia zakończyła się wynikiem 25:16, a cały mecz 3:1.    

Puchary i medale wręczyli m.in. gwiazdy pierwszej drużyny Jastrzębskiego Węgla, Marcin Weiner, prezes Śląskiego Związku Piłki Siatkowej, Artur Wojtków, wiceprezes JSW oraz Adam Gorol, prezes KS Jastrzębski Węgiel. - Bardzo się cieszymy z sukcesu. Gratuluję wszystkim finalistom. Dziękuję Śląskiemu Związkowi Piłki Siatkowej i naszemu głównemu partnerowi - Jastrzębskiej Spółce Węglowej - bez was nie byłoby tych wszystkich sukcesów – powiedział na zakończenie turnieju Adam Gorol.        

Klasyfikacja końcowa:

 1. Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel
 2. AZS Eco-Team Częstochowa
 3. Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel II
 4. Hemarpol Norwid Częstochowa
 5. BBTS Włókniarz Bielsko-Biała
 6. Anbud MKS Będzin

 

Najlepsi zawodnicy turnieju finałowego na swoich pozycjach:

 • Środkowy: Patryk Cichosz - Akademia Talentów
 • Libero: Jakub Pogłodziński – AZS Eco-Team Częstochowa
 • Przyjmujący: Jakub Czyżowski – Akademia Talentów
 • Atakujący: Krystian Walczak – Akademia Talentów
 • Rozgrywający: Dawid Gruszczyński – Akademia Talentów
 • Najlepszy zawodnik turnieju: Michał Gierżot –Akademia Talentów

Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel: Mariusz Połyński, Dawid Gruszczyński, Jakub Czyżowski, Patryk Cichosz, Krystian Walczak, Michał Gierżot, Marek Komorowski, Filip Jarosiński, Hubert Szymczak, Hubert Chudziak, Szymon Rakowski, Łukasz Nowak oraz Dominik Fedak (libero), Jakub Janicki (libero)

Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel II: Konrad Kundera, Wiktor Kowalski, Tymoteusz Brzoza, Filip Roque de Oliveira, Denis Puchcij, Mateusz Wojciechowski, Adrian Brzenk, Mateusz Kufka, Michał Malczewski, Jakub Kulig, Paweł Tuz oraz Tomasz Pogoda (libero), Dominik Wągiel (libero)

 

Wydarzenia