Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Wpisujemy się w Zielony Ład

Roczna produkcja węgla koksowego sięgająca już w tym roku 85 proc. wydobycia i samowystarczalność energetyczna to cele Grupy Kapitałowej JSW. Spółka wzięła udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, podczas którego dyskutowano o polskim górnictwie w perspektywie 2040 roku.

„Górnictwo i transformacja” to tytuł panelu, który zgromadził wielu ekspertów z branży i jej obserwatorów. Dyskusja – zarówno w perspektywie nadchodzących zmian w górnictwie oraz stanu branży po pandemii – skoncentrowała się na wyzwaniach stojących przed górniczymi przedsiębiorcami. Jednym z największych wyzwań, przed którymi staje górnictwo, są oczekiwania klimatyczne, wymuszające zmianę sposobu produkcji energii elektrycznej. – Nasza spółka produkuje rocznie jedynie ok. 2 mln ton węgla do celów energetycznych, jest więc tylko dostawcą uzupełniającym. Dla JSW kluczowa jest produkcja węgla koksowego, którego niemal połowa wykorzystywana jest w koksowniach wchodzących w skład naszej grupy kapitałowej – podkreślał podczas Kongresu Sebastian Bartos, zastępca prezesa JSW ds. handlu.

Warto przypomnieć, że węgiel koksowy został w zeszłym roku po raz drugi wpisany na Listę Surowców Krytycznych dla Unii Europejskiej. Jest bowiem półproduktem niezbędnym w procesie wytapiania stali, średnio jedna tona stali wymaga zużycia około 560 kg węgla koksowego. Operatywne zasoby węgla koksowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej wystarczą jeszcze na kilkadziesiąt lat eksploatacji. - JSW wpisuje się idealnie w Europejski Zielony Ład, gdyż niedługo będziemy ostatnim producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej. Mocno inwestujemy w segment koksowy, ponieważ widzimy w tym przyszłość - powiedział prezes Bartos. Trwają inwestycje w należącej do Grupy Kapitałowej spółce JSW KOKS, m.in. w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej powstaje nowa bateria koksownicza. Równocześnie spółka podtrzymuje plany związane z budową nowych bloków energetycznych.

Mimo to żaden z panelistów nie miał dziś wątpliwości, że górnictwo czekają trudne zmiany. – Wyzwaniem i zagrożeniem jest metan, który wydziela się podczas podziemnej eksploatacji – oceniał prof. Stanisław Prusek, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

– Zredukowanie ilości metanu, poprzez jego wykorzystanie, to kierunek, w którym zmierzamy. Inwestycje w wychwytywanie metanu opłacają się, wykorzystujemy w kogeneracji do produkcji prądu i ciepła około 60 proc. ze 145 mln m3 wychwyconego metanu – odpowiadał prezes Bartos.  

Dowodem uznania dla działalności Jastrzębskiej Spółki Węglowej w tym zakresie jest przyznanie wyróżnienia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Rankingu Inicjatyw Dekarbonizacyjnych organizowanym przez grupę PTWP, wydawcę m.in. portalu WNP.pl. Ranking jest dedykowany tym, którzy aktywnie uczestniczą w zielonej transformacji polskiej gospodarki. JSW została wyróżniona właśnie za ujmowanie metanu i jego wykorzystanie w silnikach kogeneracyjnych w kopalni Knurów-Szczygłowice. Część metanu wykorzystywana jest na potrzeby kopalni – do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, a reszta jest sprzedawana firmom zewnętrznym. Nagrodę odebrał Artur Badylak, dyrektor Biura Odmetanowania i Zarządzania Mediami Energetycznymi JSW SA.

Inne aktualności

Wyzwania transformacji energetycznej w przemyśle

W Krakowie odbyła się XXXIII Szkoła Eksploatacji Podziemnej, która zgromadziła licznych przedstawicieli branży górniczej, naukowców i ekspertów, a wśród nich pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Grupy Kapitałowej JSW. Podsumowanie konferencji, po raz piętnasty…

Aktualności JSW SAOgłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4 działając na podstawie § 11 ust. 11 - 17 Statutu Spółki, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych.

Aktualności JSW SAZmiany w zarządzie JSW SA

Rada Nadzorcza JSW odwołała w piątek (23 lutego) ze składu zarządu Spółki: Tomasza Cudnego, prezesa zarządu oraz Sebastiana Bartosa, zastępcę prezesa zarządu ds. handlu.

JSW doceniona za działania na rzecz ochrony wód i klimatu

W nowym raporcie za 2022 rok renomowanego światowego ratingu CDP (Carbon Disclosure Project), Jastrzębska Spółka Węglowa uzyskała wysoką ocenę B- w zakresie zmian klimatu. To ogromne osiągnięcie biorąc pod uwagę, że rok temu Spółka została oceniona na niższym poziomie…

Aktualności JSW SAOświadczenie Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA

W związku z doniesieniami medialnymi w sprawie fałszowania wpisów z wynikami pomiarów metanu przez pracowników KWK Pniówek, Zarząd JSW oświadcza, że do Spółki nie dotarły z prokuratury żadne formalne informacje w sprawie przedstawionych zarzutów pracownikom Spółki.

Robotyzacja i sztuczna inteligencja w Jastrzębskich Zakładach Remontowych

W Jastrzębskich Zakładach Remontowych (należących do Grupy Kapitałowej JSW) uruchomiono pierwsze, w pełni zrobotyzowane stanowisko do produkcji elementów maszyn i urządzeń górniczych. Szefostwo JZR zapowiada robotyzację większej ilości procesów produkcyjnych w firmie w…

Więcej aktualności