Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Wpisujemy się w Zielony Ład

Roczna produkcja węgla koksowego sięgająca już w tym roku 85 proc. wydobycia i samowystarczalność energetyczna to cele Grupy Kapitałowej JSW. Spółka wzięła udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, podczas którego dyskutowano o polskim górnictwie w perspektywie 2040 roku.

„Górnictwo i transformacja” to tytuł panelu, który zgromadził wielu ekspertów z branży i jej obserwatorów. Dyskusja – zarówno w perspektywie nadchodzących zmian w górnictwie oraz stanu branży po pandemii – skoncentrowała się na wyzwaniach stojących przed górniczymi przedsiębiorcami. Jednym z największych wyzwań, przed którymi staje górnictwo, są oczekiwania klimatyczne, wymuszające zmianę sposobu produkcji energii elektrycznej. – Nasza spółka produkuje rocznie jedynie ok. 2 mln ton węgla do celów energetycznych, jest więc tylko dostawcą uzupełniającym. Dla JSW kluczowa jest produkcja węgla koksowego, którego niemal połowa wykorzystywana jest w koksowniach wchodzących w skład naszej grupy kapitałowej – podkreślał podczas Kongresu Sebastian Bartos, zastępca prezesa JSW ds. handlu.

Warto przypomnieć, że węgiel koksowy został w zeszłym roku po raz drugi wpisany na Listę Surowców Krytycznych dla Unii Europejskiej. Jest bowiem półproduktem niezbędnym w procesie wytapiania stali, średnio jedna tona stali wymaga zużycia około 560 kg węgla koksowego. Operatywne zasoby węgla koksowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej wystarczą jeszcze na kilkadziesiąt lat eksploatacji. - JSW wpisuje się idealnie w Europejski Zielony Ład, gdyż niedługo będziemy ostatnim producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej. Mocno inwestujemy w segment koksowy, ponieważ widzimy w tym przyszłość - powiedział prezes Bartos. Trwają inwestycje w należącej do Grupy Kapitałowej spółce JSW KOKS, m.in. w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej powstaje nowa bateria koksownicza. Równocześnie spółka podtrzymuje plany związane z budową nowych bloków energetycznych.

Mimo to żaden z panelistów nie miał dziś wątpliwości, że górnictwo czekają trudne zmiany. – Wyzwaniem i zagrożeniem jest metan, który wydziela się podczas podziemnej eksploatacji – oceniał prof. Stanisław Prusek, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

– Zredukowanie ilości metanu, poprzez jego wykorzystanie, to kierunek, w którym zmierzamy. Inwestycje w wychwytywanie metanu opłacają się, wykorzystujemy w kogeneracji do produkcji prądu i ciepła około 60 proc. ze 145 mln m3 wychwyconego metanu – odpowiadał prezes Bartos.  

Dowodem uznania dla działalności Jastrzębskiej Spółki Węglowej w tym zakresie jest przyznanie wyróżnienia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Rankingu Inicjatyw Dekarbonizacyjnych organizowanym przez grupę PTWP, wydawcę m.in. portalu WNP.pl. Ranking jest dedykowany tym, którzy aktywnie uczestniczą w zielonej transformacji polskiej gospodarki. JSW została wyróżniona właśnie za ujmowanie metanu i jego wykorzystanie w silnikach kogeneracyjnych w kopalni Knurów-Szczygłowice. Część metanu wykorzystywana jest na potrzeby kopalni – do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, a reszta jest sprzedawana firmom zewnętrznym. Nagrodę odebrał Artur Badylak, dyrektor Biura Odmetanowania i Zarządzania Mediami Energetycznymi JSW SA.

Inne aktualności

PBSz wzmacnia swoją pozycję – aneks do umowy zapewni większe wpływy

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do GK JSW, zawarło z KGHM Polska Miedź S.A. aneks do umowy z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie wykonania wyrobisk chodnikowych, robót górniczych oraz zabezpieczenia postępu robót chodnikowych przygotowawczych w infrastrukturę…

Węgiel koksowy i koks fundamentem zielonej transformacji

Jolanta Gruszka, zastępca prezesa zarządu JSW SA ds. handlu uczestniczyła w konferencji dotyczącej m.in. rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Podczas wystąpienia w panelu dyskusyjnym podkreślała znaczenie węgla koksowego i koksu w transformacji energetycznej.

JSW: kolejne miesiące z wydobyciem i sprzedażą powyżej planu

Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała założenia Planu Techniczno-Ekonomicznego Grupy Kapitałowej JSW na rok 2025. Zgodnie z nimi, wydobycie węgla w tym roku ma wynieść 13,37 mln ton, w tym 11,35 mln ton węgla koksowego. Natomiast produkcja koksu - 3,31 mln ton.…

Cyberbezpieczeństwo w górnictwie - CyberRange2025

JSW jest gospodarzem ogólnopolskiej konferencji CyberRange - Industrial Defense League 2025 - wydarzenia o strategicznym znaczeniu dla transformacji cyfrowej górnictwa. Jastrzębską Spółkę Węglową reprezentuje Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i…

Koncert ku czci ofiar katastrof górniczych

W sali kameralnej NOSPR w Katowicach odbył się koncert upamiętniający górników, którzy stracili życie pod ziemią w wyniku katastrof. Wydarzenie miało również na celu wyrażenie wdzięczności wobec wszystkich, którzy wspierają rodziny ofiar oraz poszkodowanych w wypadkach…

Wyniki GK JSW za pierwszy kwartał

Grupa Kapitałowa JSW zamknęła pierwszy kwartał 2025 roku notując stratę netto w wysokości 1,36 mld zł. Bardzo istotny wpływ na wynik miało ujęcie odpisu aktualizacyjnego wartości niefinansowych aktywów trwałych w wysokości 648 mln zł, związanego ze styczniowym pożarem w…

Więcej aktualności