Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Wpisujemy się w Zielony Ład

Roczna produkcja węgla koksowego sięgająca już w tym roku 85 proc. wydobycia i samowystarczalność energetyczna to cele Grupy Kapitałowej JSW. Spółka wzięła udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, podczas którego dyskutowano o polskim górnictwie w perspektywie 2040 roku.

„Górnictwo i transformacja” to tytuł panelu, który zgromadził wielu ekspertów z branży i jej obserwatorów. Dyskusja – zarówno w perspektywie nadchodzących zmian w górnictwie oraz stanu branży po pandemii – skoncentrowała się na wyzwaniach stojących przed górniczymi przedsiębiorcami. Jednym z największych wyzwań, przed którymi staje górnictwo, są oczekiwania klimatyczne, wymuszające zmianę sposobu produkcji energii elektrycznej. – Nasza spółka produkuje rocznie jedynie ok. 2 mln ton węgla do celów energetycznych, jest więc tylko dostawcą uzupełniającym. Dla JSW kluczowa jest produkcja węgla koksowego, którego niemal połowa wykorzystywana jest w koksowniach wchodzących w skład naszej grupy kapitałowej – podkreślał podczas Kongresu Sebastian Bartos, zastępca prezesa JSW ds. handlu.

Warto przypomnieć, że węgiel koksowy został w zeszłym roku po raz drugi wpisany na Listę Surowców Krytycznych dla Unii Europejskiej. Jest bowiem półproduktem niezbędnym w procesie wytapiania stali, średnio jedna tona stali wymaga zużycia około 560 kg węgla koksowego. Operatywne zasoby węgla koksowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej wystarczą jeszcze na kilkadziesiąt lat eksploatacji. - JSW wpisuje się idealnie w Europejski Zielony Ład, gdyż niedługo będziemy ostatnim producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej. Mocno inwestujemy w segment koksowy, ponieważ widzimy w tym przyszłość - powiedział prezes Bartos. Trwają inwestycje w należącej do Grupy Kapitałowej spółce JSW KOKS, m.in. w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej powstaje nowa bateria koksownicza. Równocześnie spółka podtrzymuje plany związane z budową nowych bloków energetycznych.

Mimo to żaden z panelistów nie miał dziś wątpliwości, że górnictwo czekają trudne zmiany. – Wyzwaniem i zagrożeniem jest metan, który wydziela się podczas podziemnej eksploatacji – oceniał prof. Stanisław Prusek, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

– Zredukowanie ilości metanu, poprzez jego wykorzystanie, to kierunek, w którym zmierzamy. Inwestycje w wychwytywanie metanu opłacają się, wykorzystujemy w kogeneracji do produkcji prądu i ciepła około 60 proc. ze 145 mln m3 wychwyconego metanu – odpowiadał prezes Bartos.  

Dowodem uznania dla działalności Jastrzębskiej Spółki Węglowej w tym zakresie jest przyznanie wyróżnienia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Rankingu Inicjatyw Dekarbonizacyjnych organizowanym przez grupę PTWP, wydawcę m.in. portalu WNP.pl. Ranking jest dedykowany tym, którzy aktywnie uczestniczą w zielonej transformacji polskiej gospodarki. JSW została wyróżniona właśnie za ujmowanie metanu i jego wykorzystanie w silnikach kogeneracyjnych w kopalni Knurów-Szczygłowice. Część metanu wykorzystywana jest na potrzeby kopalni – do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, a reszta jest sprzedawana firmom zewnętrznym. Nagrodę odebrał Artur Badylak, dyrektor Biura Odmetanowania i Zarządzania Mediami Energetycznymi JSW SA.

Inne aktualności

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 24 czerwca 2024 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

Siedem lat współpracy z Zespołem Szkół nr 2 w Knurowie

Przedstawiciele JSW i powiatu gliwickiego zdecydowali o dalszej współpracy dotyczącej kształcenia uczniów w zawodach górniczych i objęcia ich gwarancją zatrudnienia po skończeniu szkoły. Porozumienie podpisał Artur Wojtków, zastępca prezesa zarządu JSW ds. pracy i…

JSW umarza część certyfikatów

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął decyzję o sięgnięciu po środki zaoszczędzone w Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym (FIZ). Zostaną wykorzystane na pokrycie bieżącej działalności Spółki.

Marszałek Sejmu w najgłębszej kopalni węgla w Polsce

Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia spotkał się z górnikami pracującymi w kopalni Budryk. Zakład wchodzi w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2024 r.

Wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln złotych miały wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW za pierwszy kwartał tego roku.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za I kwartał 2024 roku

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za I kwartał 2024 roku, która odbędzie się w dniu 22 maja 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Więcej aktualności