Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Ważne porozumienie dla JSW

W obecności Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego 29 sierpnia 2016 r. w Warszawie - doszło do podpisania porozumienia pomiędzy Zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) a Obligatariuszami - PKO BP SA, BGK, PZU SA, PZU na Życie SA. Dotyczy ono warunków dalszej działalności Grupy Kapitałowej JSW oraz spłaty obligacji na kwotę 700 mln złotych oraz 163,75 mln USD (łącznie około 1,3 mld złotych wyemitowanych przez JSW w ramach programu emisji ustanowionego 30 lipca 2014 r.).

fot. Ministerstwo Energii

- Mamy za sobą bardzo trudne negocjacje. Obligatariusze stawiali wysokie wymagania w zakresie warunków dalszego finansowania Grupy JSW. Udało nam się osiągnąć porozumienie korzystne dla obu stron. Teraz jesteśmy na dobrej drodze do stabilnego rozwoju JSW – mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W ramach zawartego porozumienia uzgodniony został nowy harmonogram spłaty obligacji. Zakłada on obniżenie pierwotnie uzgodnionej kwoty spłaty obligacji w początkowym okresie i wydłużenie okresu spłaty o pięć lat, a więc do 2025 roku. 

- Takie rozwiązanie daje nam finansowy oddech. To czas, w którym będziemy mogli skutecznie przeprowadzić działania optymalizacyjne i inwestycyjne. Będziemy realizować program działań, który umożliwia Spółce osiągnięcie dodatnich wyników finansowych – dodaje Tomasz Gawlik, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Obligatariusze rezygnują również z przysługujących im praw, na podstawie tzw. opcji put, zawartych w dotychczasowym Programie emisji obligacji, rozumianej jako możliwość wcześniejszego wykupu obligacji ze środków z emisji Euroobligacji. Ponadto zarząd JSW uzgodnił z obligatariuszami plan działań restrukturyzacyjnych, które będą realizowane przez Spółkę w celu poprawy wyniku finansowego Grupy Kapitałowej JSW i osiągnięcia długofalowej rentowności. 

Inne aktualności

JSW występuje o ponowne rozpatrzenie sprawy zwrotu składki solidarnościowej

Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ponowne rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. To odpowiedź na postanowienie MKiŚ, które w czerwcu odmówiło wszczęcia postępowania…

„To Jest Węgiel” – rusza II edycja konkursu

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu „To Jest Węgiel”, który potrwa do 31 sierpnia 2025 roku. Zadanie jest proste: tym razem należy rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć węgiel koksowy w otaczających nas przedmiotach, urządzeniach i konstrukcjach ze stali.…

Wirtualny Asystent AI już do dyspozycji pracowników Grupy Kapitałowej JSW

Wirtualny asystent - ChatBot AITIS to autorskie rozwiązanie pozwalające na konwersację z systemem sztucznej inteligencji w wybranych obszarach tematycznych. Powstał wysiłkiem pracowników JSW IT Systems oraz zespołu redakcyjnego Strefy Sztygara. Jego nazwa AITIS jest…

Unijna strategia surowcowa i polska perspektywa – debata w Parlamencie Europejskim

24 czerwca 2025 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie poświęcone unijnej strategii dotyczącej surowców krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski. Spotkanie zgromadziło decydentów UE, przedstawicieli przemysłu oraz instytucji finansowych,…

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 30 czerwca 2025 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

PBSz wzmacnia swoją pozycję – aneks do umowy zapewni większe wpływy

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do GK JSW, zawarło z KGHM Polska Miedź S.A. aneks do umowy z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie wykonania wyrobisk chodnikowych, robót górniczych oraz zabezpieczenia postępu robót chodnikowych przygotowawczych w infrastrukturę…

Więcej aktualności