Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

W Knurowie o bezpieczeństwie

Piotr Pyzik, Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego odwiedził najstarszą kopalnię Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W Ruchu Knurów, który istnieje od 1903 roku, minister razem z Tomaszem Cudnym, prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej spotkał się z dyrekcją kopalni, górnikami pracującymi w ścianie 6 oraz przedstawicielami strony społecznej.

zdjęcia: Dawid Lach

Głównymi tematami spotkania w Ruchu Knurów było bezpieczeństwo pracowników oraz perspektywy rozwoju kopalni. Jarosław Twardokęs, dyrektor kopalni „Knurów-Szczygłowice” zwrócił uwagę, że dla władz spółki bezpieczeństwo pracowników jest priorytetem, a JSW nie ogranicza środków na odpowiednie wyposażenie i zabezpieczenie pracowników oraz na zwalczanie zagrożeń.

Tylko w tym roku spółka wyda na bhp ponad miliard złotych. W samej kopalni „Knurów-Szczygłowice” kwota ta sięgnie ponad 100 milionów złotych – powiedział Jarosław Twardokęs, dyrektor kopalni „Knurów-Szczygłowice”.

Podczas spotkania minister Piotr Pyzik zapoznał się z prowadzonymi w kopalni inwestycjami, które otwierają przed zakładem dalsze perspektywy rozwoju, m.in. poprzez pozyskanie zasobów złóż węgla koksowego. Przeanalizowano problemy, jakie napotyka JSW w związku z planami poszerzenia swojej bazy zasobowej, co dla spółki górniczej jest warunkiem dalszego funkcjonowania.

Głównym problemem spółek górniczych jest przekonanie władz samorządowych do akceptacji prowadzenia działalności wydobywczej – powiedział podczas spotkania Tomasz Cudny, prezes JSW S.A.

Po prezentacji minister w towarzystwie prezesa spółki i dyrektora kopalni zjechał na poziom 650 metrów do ściany 6 w pokładzie 401/2, aby osobiście sprawdzić, w jakich warunkach pracują górnicy.

Po rozmowach z górnikami pracującymi w ścianie, minister wyjechał na powierzchnię, gdzie w towarzystwie prezesa Cudnego spotkał się z przedstawicielami strony społecznej.

Głównym tematem naszych rozmów było bezpieczeństwo pracy oraz sprawy dotyczące ujednolicenia systemu płac we wszystkich kopalniach spółki. Ponadto strona społeczna przedstawiła interesujący pomysł zatrudniania w kopalniach JSW młodych fachowców, których w górnictwie za jakiś czas może zacząć brakować - powiedział minister Piotr Pyzik.

Po wizycie w kopalni minister udał się z wizytacją do pobliskiej spółki Haldex, z którą JSW współpracuje m.in. przy produkcji granulatu energetycznego oraz remoncie urządzeń.

Inne aktualności

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Więcej aktualności