Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Rocznica Porozumienia

Dziś mija 39. rocznica zawarcia Porozumienia Jastrzębskiego, jednego z Porozumień Sierpniowych. Podczas uroczystości związanych z rocznicowymi obchodami, przed pomnikiem przy Ruchu „Zofiówka” przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych oraz Zarząd JSW i związkowcy złożyli kwiaty.

fot. Mateusz Paszek

- Robotnicy w 1980 roku mieli wielką odwagę przeciwstawić się złu, jakie reprezentowała władza komunistyczna wspierana przez Moskwę - powiedział premier Mateusz Morawiecki przed pomnikiem upamiętniającym podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego. - Robotnicy walczyli wtedy o godność, o normalność.

Górnicy z kopalni „Manifest Lipcowy” (dziś to Ruch „Zofiówka) przyłączyli się do ogólnopolskich protestów robotniczych w sierpniu 1980 r. Utworzono wtedy Międzyzakładowy Komitet Strajkowy skupiający przedstawicieli 56 komitetów strajków z wielu śląskich miast i przedsiębiorstw. Do 21 postulatów wysuniętych przez załogi zakładów strajkujących na Wybrzeżu, jastrzębski MKS dołączył własne. Zgodnie z zawartym 3 września 1980 r. Porozumieniem, które jest zaliczane do Porozumień Sierpniowych, ówczesny rząd zaakceptował m.in. wprowadzenie wolnych sobót i niedziel, wprowadzenie płacy minimalnej oraz zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach. - Spotykamy się tu, przed kopalnią „Zofiówka” po to , by powiedzieć „Pamiętamy”. Pamiętamy, że przezwyciężyliście lęk, okazaliście solidarność z protestującym Wybrzeżem, a także dołożyliście swoje pracownicze, społeczne postulaty - powiedział podczas uroczystości Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. - Tutaj w Jastrzębiu-Zdroju, podczas podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, wbito kolejny gwóźdź do trumny systemu komunistycznego, który zniewalał człowieka, ale przez to także pracownika.

Podczas uroczystości list prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

 

Inne aktualności

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Więcej aktualności