Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Razem dla nowoczesnego górnictwa - podsumowanie konferencji

21. Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna KOMTECH-IMTech dobiegła końca. W ciągu trzech dni trwania konferencji odbyło się 12 sesji tematycznych, podczas których zaprezentowano prawie 50 referatów. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również dwie debaty dotyczące przyszłości górnictwa.

fot. Tomasz Siemieniec

W sumie konferencję on line śledziło na swoich ekranach prawie 5 tysięcy osób. W ciągu trzech dni organizatorom udało się ukazać szerokie spektrum innowacyjnych zmian oraz nowoczesnych rozwiązań stosowanych, bądź proponowanych do wykorzystania w górnictwie światowym. Pierwszego dnia konferencji przybliżono m.in. technologię drążenia z zastosowaniem kombajnu urabiająco-kotwiącego Bolter Miner, który pracuje w kopalni Budryk. W kolejnej części przedstawiono możliwości systemów związanych z cyberbezpieczeństwem oraz nowoczesne systemy sterowania, monitoringu oraz diagnostyki maszyn i urządzeń górniczych.

Drugi dzień konferencji stał pod znakiem innowacyjnych rozwiązań w systemach wydobywczych i kompleksach ścianowych. Przedstawiciele rumuńskiej firmy Subsidiary Hydraulics and Pneumatics Research, pokazali swoje rozwiązania dotyczące zastosowania inteligentnych urządzeń w procesie modernizacji hydrauliki siłowej. Z dużym zainteresowanie inżynierów spotkało się przedstawione rozwiązanie dotyczące inteligentnego modułu monitorującego zawory proporcjonalne w hydraulicznych układach napędowych. Trzeci dzień konferencji poświęcono maszynom wyciągowym, odzyskowi minerałów, systemom przeróbczym oraz nowoczesnemu podejściu do rozwoju kwalifikacji w górnictwie.

Konferencja zakończyła się spontanicznie zorganizowaną sesją podsumowującą, w której wzięli udział: prof. Stanisław Prusek, prezes Głównego Instytutu Górnictwa, Artur Wasil, prezes LW Bogdanka, prof. Dariusz Prostański z Instytutu Techniki Górniczej Komag oraz Artur Dyczko, wiceprezes JSW. Paneliści wrócili, jak się okazuje do najgorętszego temu konferencji, czyli technologii drążenia z zastosowaniem kombajnu urabiająco-kotwiącego Bolter Miner - co stało się swoistą klamrą konferencji.

 - W tych trudnych czasach zorganizowanie konferencji jest nie lada wyzwaniem. Okazuje się jednak, że nasz wysiłek nie poszedł na marne, bo naszym poczynaniom przyglądało się prawie pięć tysięcy osób. Udało się nam wzbudzić dyskusję o przyszłości polskiego górnictwa. Wszyscy - spółki węglowe, przedsiębiorcy okołogórniczy, instytuty naukowe - jesteśmy zainteresowani rozwojem bezpiecznego, nowoczesnego i efektywnego polskiego górnictwa - powiedział Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych.

W konferencji zorganizowanej przez Instytut Techniki Górniczej Komag, JSW oraz JSW Szkolenie i Górnictwo wzięli udział przedstawiciele wszystkich polskich górniczych spółek, przedstawiciele uczelni technicznych oraz współpracujące z górnictwem przedsiębiorstwa oraz instytucje m.in. Wyższy Urząd Górniczy i Główny Instytut Górnictwa. Konferencję pod względem technicznym przygotowali pracownicy spółki JSW IT Systems oraz pracownicy Biura Komunikacji i PR JSW.

Inne aktualności

Drugie życie banerów

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej niepotrzebne banery reklamowe zamiast na wysypisko, trafiają do pracowni krawieckiej. Tam powstają z nich estetyczne i wytrzymałe torby na zakupy. Ekologiczny projekt pod hasłem „drugie życie banerów” jest wspólnym przedsięwzięciem…

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Więcej aktualności