Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Prezydent podpisał nowelizację ws. ułatwień pozyskiwania metanu z kopalń

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację m.in. ustawy o funkcjonowaniu górnictwa, która ułatwia pozyskiwanie metanu z wygaszanych kopalń. Dotychczasowe regulacje prawne nie pozwalały na prowadzenie takiej działalności w wygaszanych zakładach górniczych , a uwalniający się metan był wprost odprowadzany do atmosfery. Dla JSW - poza gospodarczym aspektem wykorzystania metanu jako surowca energetycznego, niezwykle istotne są również zapewnienie bezpieczeństwa sąsiednich zakładów górniczych oraz ochrona środowiska.

fot. Tomasz Siemieniec

Nowelizacja, która powstała pod patronatem Ministerstwa Energii,  pozwoli na usunięcie barier i eliminację zagrożeń dla bezpieczeństwa pracy oraz uniknięcie strat, które wiążą się z aktualnie realizowanym procesem restrukturyzacyjnym obejmującym między innymi zbywanie zakładów górniczych bądź ich części do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Wprowadzona zmiana ułatwi również pozyskiwanie i zagospodarowanie metanu
z wygaszanych kopalń oraz zmianę dotychczasowej praktyki wynikającej z  prowadzonego odmetanowania. Może pozwolić to zarazem, na zwiększenie przychodów z tytułu zbywania metanu, pozyskiwanego w trakcie procesów wygaszania kopalń.

- Byliśmy inicjatorem tych zmian. Dotychczas obowiązujące regulacje prawne nie pozwalały na prowadzenie tego rodzaju działalności, a zamykanie zakładów powodowało oprócz wygaszania koncesji na węgiel również niemożność pozyskiwania kopaliny towarzyszącej, a więc metanu – mówi Tomasz Gawlik, prezes JSW. - W naszych zakładach, które dysponują zaawansowanymi systemami pozyskiwania i gospodarczego wykorzystywania metanu do produkcji energii, wygaśnięcie koncesji wiązałoby się z likwidacją nowoczesnych instalacji, a metan wydzielałby się wprost do atmosfery. Z punktu widzenia prowadzonej przez JSW polityki w zakresie dbałości o środowisko naturalne oraz bezpieczeństwo – zarówno własnych zakładów, jak i firm sąsiadujących – możliwość dalszego pozyskiwania metanu jest niezwykle istotna – dodaje prezes JSW.

Inne aktualności

„To Jest Węgiel” – rusza II edycja konkursu

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu „To Jest Węgiel”, który potrwa do 31 sierpnia 2025 roku. Zadanie jest proste: tym razem należy rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć węgiel koksowy w otaczających nas przedmiotach, urządzeniach i konstrukcjach ze stali.…

Wirtualny Asystent AI już do dyspozycji pracowników Grupy Kapitałowej JSW

Wirtualny asystent - ChatBot AITIS to autorskie rozwiązanie pozwalające na konwersację z systemem sztucznej inteligencji w wybranych obszarach tematycznych. Powstał wysiłkiem pracowników JSW IT Systems oraz zespołu redakcyjnego Strefy Sztygara. Jego nazwa AITIS jest…

Unijna strategia surowcowa i polska perspektywa – debata w Parlamencie Europejskim

24 czerwca 2025 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie poświęcone unijnej strategii dotyczącej surowców krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski. Spotkanie zgromadziło decydentów UE, przedstawicieli przemysłu oraz instytucji finansowych,…

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 30 czerwca 2025 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

PBSz wzmacnia swoją pozycję – aneks do umowy zapewni większe wpływy

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do GK JSW, zawarło z KGHM Polska Miedź S.A. aneks do umowy z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie wykonania wyrobisk chodnikowych, robót górniczych oraz zabezpieczenia postępu robót chodnikowych przygotowawczych w infrastrukturę…

Węgiel koksowy i koks fundamentem zielonej transformacji

Jolanta Gruszka, zastępca prezesa zarządu JSW SA ds. handlu uczestniczyła w konferencji dotyczącej m.in. rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Podczas wystąpienia w panelu dyskusyjnym podkreślała znaczenie węgla koksowego i koksu w transformacji energetycznej.

Więcej aktualności