Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Marszałek Sejmu w najgłębszej kopalni węgla w Polsce

Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia spotkał się z górnikami pracującymi w kopalni Budryk. Zakład wchodzi w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

zdjęcia: Dawid Lach

Podczas wizyty w kopalni marszałek Szymon Hołownia zapoznał się z działalnością zakładu i całej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która produkuje węgiel koksowy - surowiec wpisany na listę surowców krytycznych dla UE niezbędny do wytopu stali.

Przed zjazdem pod ziemię marszałek przeszedł niezbędne szkolenia upoważniające do zjazdu pod ziemię. Następnie w towarzystwie Ryszarda Janty, prezesa JSW, Adama Rozmusa, zastępcy prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych, Krzysztofa Baranowskiego, dyrektora kopalni Budryk oraz Wiesława Chyłka, dyrektora technicznego kopalni - szybem VI Szymon Hołownia zjechał na poziom 1290 m. To najgłębszy poziom w kopalniach węgla w Polsce, gdzie temperatura górotworu sięga prawie 50 stopni Celsjusza.

Spod szybu kolejką podwieszaną wszyscy przejechali w rejon ściany Bw-3, która była celem wizyty. Po 300-metrowym marszu z dworca osobowego Marszałek Sejmu RP wraz z osobami towarzyszącymi stanęli u wlotu ściany Bw-3. Pokonanie będącej na ruchu dwustumetrowej ściany zajęło dobrych kilkanaście minut. Później marsz na poziom 1000 i wyjazd na powierzchnię.

– To co dzisiaj zobaczyłem wywarło na mnie ogromne wrażenie i na pewno we mnie zostanie. Takie wizyty jak ta dziś uczą szacunku i pokory wobec ludzi, którzy wykonują trudną i odpowiedzialną pracę, którzy zjeżdżają i wyjeżdżają przez pięć dni w tygodniu przez 25 lat. Mam nadzieję, że zawsze będzie wam towarzyszyło po prostu szczęście i opieka Boża – powiedział zaraz po wyjeździe Szymon Hołownia. – Nie przyjechałem tutaj, żeby przedstawiać plany, snuć wizję. Przyjechałem posłuchać, zobaczyć górniczą rzeczywistość. To, czego dzisiaj się od was dowiedziałem będzie pomocne w mojej pracy. Dziękuję, że ten czas mogłem spędzić z wami. Mam nadzieję, że to nie nasze ostatnie spotkanie. Słyszałem już nieśmiałe zaproszenia związane z Barbórką, jeżeli zostaną podtrzymane, to oczywiście się zobaczymy – dodał na koniec marszałek Sejmu.

Inne aktualności

Pierwsza akcja ratownicza z nowymi aparatami

Nowoczesne aparaty Drager BG ProAir po raz pierwszy zostały wykorzystane w planowanej akcji ratowniczej przez ratowników Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego KWK Pniówek. Podczas tego zadania, ratownicy przetestowali nowoczesny sprzęt w trudnych warunkach…

Współpraca nabiera tempa

Przedstawiciele LW Bogdanka SA odwiedzili Jastrzębską Spółkę Węglową, kontynuując działania zapoczątkowane podpisanym 30 listopada 2024 roku listem Intencyjnym. W trakcie spotkania zaprezentowano również wybrane spółki Grupy Kapitałowej JSW.

Konkurs „To jest węgiel” rozstrzygnięty

Do Jastrzębskiej Spółki Węglowej wpłynęło ponad tysiąc zgłoszeń, spośród których jury wybrało trzy najlepsze prace. Celem ogólnopolskiego konkursu była popularyzacja wiedzy z zakresu obecności węgla metalurgicznego we współczesnym świecie.

Jest zgoda na umorzenie certyfikatów

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu i udzieliła zgody na umorzenie certyfikatów inwestycyjnych JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego o łącznej szacowanej kwocie 300 mln zł.

Wniosek na „Dębieńsko 1” złożony

Jastrzębska Spółka Węglowa SA złożyła dziś (26.02.) wniosek o uzyskanie koncesji badawczej na rozpoznanie złoża „Dębieńsko 1”.

Okrągły stół w sprawie surowców krytycznych dla stali

25 lutego w siedzibie serwisu EURACTIV w Brukseli odbyła się debata na temat łańcuchów dostaw surowców krytycznych dla sektora hutniczego oraz branży motoryzacyjnej, w której udział wzięli przedstawiciele europejskich producentów stali (EUROFER), baterii (EUROBAT),…

Więcej aktualności