Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Koniec Szybu Krywałd – nowe perspektywy

Po 62 latach dobiegła końca historia szybu Krywałd kopalni Knurów – Szczygłowice. Ostatnim akcentem było usunięcie wieży szybowej, do którego doszło w środę, 15 lipca. Za likwidacją szybu przemawiały względy zarówno ekonomiczne, organizacyjne, jak i logistyczne. Jego zadania z powodzeniem przejął zmodernizowany szyb Foch II.

fot. Mateusz Szczepara

Najważniejszym argumentem, który zdecydował o likwidacji szybu Krywałd, były złoża węgla koksowego znajdujące się w obrębie jego filara ochronnego.

- W filarze szybu Krywałd udokumentowano około 13 mln ton węgla zasobów bilansowych, z tego około 6,8 mln ton przewidzianych jest do eksploatacji. Szyb zlokalizowany był w środku parceli eksploatacyjnej i dzieli  ją na dwie części. Diametralnie skracało to wybiegi ścian, zmniejszając  ich walory ekonomicznej opłacalności. Uwolnienie zasobów z filaru może zwiększyć  nawet  trzykrotnie  możliwości wykorzystania tamtejszych zasobów  –  powiedział Leszek Palarz, główny inżynier BHP i szkolenia w KWK Knurów - Szczygłowice.

Prace rozbiórkowe obiektów budowlanych szybu Krywałd rozpoczęły się na początku lipca, zgodnie z planem zaakceptowanym przez dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego. Jest to skomplikowana operacja inżynieryjno- logistyczna,  której  najważniejszym  elementem jest bezpieczeństwo. Do wykonania zadania wybrano firmy legitymujące się odpowiednim  doświadczeniem, kadrą i sprzętem.  Prace rozpoczęły się od rozbiórki budynków maszyny wyciągowej i nadszybia. Równolegle zabezpieczono zasyp na rurze szybowej.

Rozbiórkę szybowej wieży wyciągowej przeprowadzono metodą mechaniczną przy użyciu liny ciągniętej  przez ciężki  sprzęt budowlany. Wcześniej podcięto konstrukcje zastrzału i słupów trzonowych, aby wymusić kierunek zachodni przewracania wieży szybowej. Cała operacja  zakończyła się pełnym sukcesem, a metalowa konstrukcja wieży upadła dokładnie w planowanym obszarze.

Szyb Krywałd został zgłębiony w 1958 roku do ponad 450 metrów. W tym samym roku postawiono jednozastrzałową  wieżę szybową. Przez wiele lat pełnił rolę szybu wydechowego, a w ostatnich latach - po likwidacji stacji wentylatorów głównych przy szybie Krywałd - zmienił funkcję na wdechowy. Był wykorzystywany do jazdy ludzi oraz transport materiałów i elementów długich zarówno dla Ruchu Knurów, jak i Szczygłowice.



Inne aktualności

Grupa JSW zwiększa produkcję węgla i koksu w II kwartale 2025 roku

Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i znaczące wzrosty produkcji kwartalnej. Potwierdza to efektywność zarządzania operacyjnego oraz elastyczność w adaptacji do dynamicznych warunków rynkowych.

Stanowisko Zarządu JSW S.A.

(dotyczy Stanowiska Reprezentatywnych Związków Zawodowych JSW S.A. z dnia 8.07.2025)

Zarząd JSW S.A. z uwagą zapoznał się z obawami wyrażonymi przez organizacje związkowe w swoim oświadczeniu z dnia 8.07.2025 r. Sytuacja finansowa Spółki wymaga pilnych działań…

Konkurs wiedzy o Planie Strategicznej Transformacji JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa zaprasza do udziału w konkursie wiedzy poświęconym Planowi Strategicznej Transformacji. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat kierunków rozwoju Spółki.

Kopalnia Pniówek uruchamia kolejne ściany z wysokiej jakości węglem koksowym

W kopalni Pniówek należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwają intensywne działania zmierzające do odbudowy frontów wydobywczych. Pod koniec czerwca uruchomiono nową ścianę K-2, a już w lipcu planowane jest rozpoczęcie eksploatacji kolejnej – W-2. Łączne zasoby obu…

JSW występuje o ponowne rozpatrzenie sprawy zwrotu składki solidarnościowej

Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ponowne rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. To odpowiedź na postanowienie MKiŚ, które w czerwcu odmówiło wszczęcia postępowania…

„To Jest Węgiel” – rusza II edycja konkursu

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu „To Jest Węgiel”, który potrwa do 31 sierpnia 2025 roku. Zadanie jest proste: tym razem należy rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć węgiel koksowy w otaczających nas przedmiotach, urządzeniach i konstrukcjach ze stali.…

Więcej aktualności