- Mamy widoczne kolejne, bardzo konkretne efekty Planu Strategicznej Transformacji. Oprócz wcześniej raportowanych działań realizujemy Plan, który poprawia efektywność i finanse, porządkuje i upraszcza funkcjonowanie całej Grupy. Ten kierunek będziemy kontynuować – podsumował Ryszard Janta, prezes zarządu JSW SA.
Przypomnijmy, w kwietniu tego roku uruchomiono Pilotaż Motywacyjny na pięciu wybranych ścianach wydobywczych. Na koniec maja osiągnięte efekty odpowiadały założeniom – wydobyto ponad 277 tys. ton węgla więcej niż zakładano, a postęp prac w objętych pilotażem przodkach przekroczył ponad 600 metrów wyrobisk. Dlatego projekt został rozszerzony o 12 kolejnych – strategicznych przodków. Efekty Pilotażu osiągnięte w czerwcu, według wstępnych szacunków przyniosły również wymierne korzyści.
Należy jednak podkreślić, że prace realizowane w ramach Pilotażu Motywacyjnego prowadzone są z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo załogi oraz stała poprawa bhp są podstawowymi warunkami do zakwalifikowania ścian i przodków do udziału w pilotażu motywacyjnym.
Warto wspomnieć o tym co już udało się osiągnąć. W JSW, poza zwiększaniem produkcji, realizowane są również skuteczne działania oszczędnościowe. W obszarze zakupów, działania w ramach Planu Strategicznej Transformacji przyniosły do 22 maja realne oszczędności na poziomie ponad 307 mln zł, co stanowi aż 85 proc. zakładanej kwoty na cały 2025 rok. W obszarze inwestycji efekty są jeszcze bardziej imponujące — oszczędności przekroczyły już 1,2 mld zł. Aktualnie trwają prace nad dalszą optymalizacją: nakładów na zbrojenia, wyrobiska ruchowe oraz pozostałych wydatków inwestycyjnych.
Na koniec kwietnia tego roku, decyzją Zarządu JSW w ramach Planu Strategicznej Transformacji uruchomiono inicjatywę mającą na celu zoptymalizowanie i oszczędne gospodarowanie zakupami materiałowymi w kopalniach. Pierwsze efekty wdrożonych działań są obiecujące. W okresie od uruchomienia inicjatywy do połowy czerwca zaoszczędzono w ten sposób około 29 mln złotych.
Warto podkreślić, że w czerwcu Zarząd JSW powołał komisję ds. oceny zasadności dalszej realizacji w zakresie wskazanych umów. Do jej zadań między innymi należy przegląd aktualnie zawartych przez Spółkę umów oraz ocena zasadności realizacji nowych wniosków zakupowych. Głównym celem jest realizacja inicjatywy „Bieżąca weryfikacja i kontrola wydatków zakupowych” stanowiąca ważny element Planu Strategicznej Transformacji. Dzięki temu JSW lepiej zarządza kosztami i podejmuje bardziej świadome decyzje inwestycyjne.
W Grupie Kapitałowej JSW trwają intensywne prace nad aktualizacją Kodeksu Grupy Kapitałowej JSW, który określa zasady współpracy i funkcjonowania spółek. Równolegle prowadzona jest analiza i uproszczenie polityk, procedur oraz systemu raportowania, co pozwoli na eliminację zbędnej biurokracji i stworzenie bardziej przejrzystych reguł działania. Prowadzony jest również przegląd systemu raportowania obowiązujący w Grupie Kapitałowej JSW, aby wyeliminować dublowanie się przekazywanych informacji. Nadrzędną wartością tego projektu będzie stworzenie prostego, jednolitego systemu.
Ponadto w maju i czerwcu rozpoczęto prace nad wdrożeniem zasad open-book oraz standaryzacji cen w umowach z wybranymi spółkami zależnymi. Celem tych działań jest poprawa efektywności finansowej i operacyjnej całej Grupy Kapitałowej JSW. Do tego zadania powołane zostały specjalne zespoły robocze złożone z pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz przedstawicieli spółek z Grupy. Ich zadaniem jest analiza danych niezbędnych do opracowania nowego modelu cenowego oraz nowej kalkulacji kosztów wewnątrz Grupy Kapitałowej JSW. Spośród 11 spółek z Grupy na podstawie kryteriów wielkości i istotności, wybrano osiem do przeprowadzenia szczegółowej analizy i podzielono je na dwie grupy. W maju rozpoczęły się prace pierwszej grupy, obejmującej spółki: JZR, PBSz, JSW Szkolenie i Górnictwo oraz JSW IT Systems. Zespoły robocze odbyły już pierwsze spotkania i prowadzą bieżące działania analityczne. Docelowym rezultatem prowadzonych prac będzie przygotowanie nowego typu umów opartych na zasadzie open-book, które umożliwią przejrzyste i efektywne rozliczanie się wewnątrz Grupy Kapitałowej JSW.