Nowa instalacja zwiększy zdolności produkcyjne zakładu i wyznaczy nowe standardy technologiczne, środowiskowe oraz efektywnościowe w całej Europie. W wydarzeniu udział wzięli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa śląskiego, prezydent Dąbrowy Górniczej, samorządowcy, wykonawcy inwestycji oraz zarządy JSW SA oraz JSW KOKS.
Bateria nr 4 to obecnie najnowocześniejszy tego typu obiekt na Starym Kontynencie. Jej roczna zdolność produkcyjna wyniesie około 610 tysięcy ton koksu. Projekt zrealizowano z wykorzystaniem szeregu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, dzięki którym nowa instalacja będzie pracować z wyższą sprawnością, mniejszym zużyciem surowców i znacząco ograniczonym wpływem na środowisko.
Zastosowano m.in. całkowicie przeprojektowany masyw ceramiczny, którego nowa konstrukcja pozwala prowadzić proces koksowania w sposób bardziej efektywny energetycznie. Prekursorskie systemy odprowadzania gazów z komór koksowniczych umożliwiają spełnienie najsurowszych norm środowiskowych oraz wymogów BAT (Best Available Techniques). Szczególną uwagę zwraca również zastosowanie ogromnej maszyny wsadowej – wsadnicy ważącej około 1200 ton – oraz zupełnie nowatorskiego, niespotykanego wcześniej w Polsce połączenia ubijanego systemu obsadzania komór z instalacją suchego chłodzenia koksu. Taka konfiguracja technologiczna pozwala na produkcję koksu o najwyższych parametrach jakościowych, przy jednoczesnym wykorzystaniu tańszej bazy surowcowej.
– Uruchomienie baterii to przełomowy moment nie tylko dla JSW KOKS. To potwierdzenie, że skutecznie realizujemy ambitne plany rozwoju stawiając na nowoczesne, efektywne i odpowiedzialne technologie. Jesteśmy dumni, że możemy nie tylko produkować więcej, ale także produkować odpowiedzialnie – z troską o jakość powietrza i zdrowie mieszkańców regionu. To efekt ciężkiej pracy wielu osób. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inwestycji – podkreśla Jerzy Woliński, prezes zarządu JSW KOKS SA.
– Nowa inwestycja jest ważnym elementem strategii rozwoju Grupy Kapitałowej JSW, która odpowiada zarówno na rosnące wymagania ekologiczne, jak i na wyzwania rynkowe związane z globalną konkurencją. Bateria nr 4 to dowód na to, że przemysł ciężki może się modernizować, zwiększać efektywność, jednocześnie redukując ślad węglowy i wpływ na klimat - powiedział Ryszard Janta, prezes zarządu JSW SA. – Oddanie do użytku baterii nr 4 to symboliczne potwierdzenie, że polski przemysł koksowniczy nie tylko nadąża za światowymi trendami, ale też potrafi je wyznaczać – dodaje prezes Janta.
***
Koksownia Przyjaźń została uruchomiona w styczniu 1987 r. jako wydział Huty Katowice. W 1989 r. uzyskała osobowość prawną jako samodzielne przedsiębiorstwo państwowe – Zakłady Koksownicze „Przyjaźń”. Od tego czasu przeszła szereg przekształceń własnościowych i dziś stanowi największą z trzech koksowni należących do JSW KOKS S.A. Decyzja o odbudowie i modernizacji baterii koksowniczej nr 4 w systemie wsadu ubijanego została podjęta w 2021 r. Aktualnie w Koksowni Przyjaźń pracują cztery baterie koksownicze:
Bateria nr 2, eksploatowana od 1987 r.,
Bateria nr 3, uruchomiona w 1988 r.,
Bateria nr 5, wybudowana w 2007 r.,
Bateria nr 1, zmodernizowana i ponownie uruchomiona w 2011 r.
JSW KOKS posiada trzy Koksownie – Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, w Radlinie oraz koksownię Jadwiga w Zabrzu. Koksownie JSW KOKS łącznie dysponują 7 bateriami koksowniczymi, w których w 2024 roku wyprodukowano ponad 3 miliony ton koksu, do produkcji którego zużyto ponad 5 milionów ton węgla koksowego wydobytego w kopalniach JSW SA.