Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Górniczy Diament dla kopalni Borynia

KWK  Borynia, będąca od stycznia bieżącego roku jednym z Ruchów kopalni zespolonej "Borynia-Zofiówka" otrzymała w konkursie pt. "Najlepsze rozwiązania z zakresu zwalczania zagrożeń aerologicznych w kopalniach" statuetkę Górniczy Diament 2011.
Nagroda została przyznana kopalni podczas organizowanej przez Główny Instytut Górnictwa IV Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej, nad którą patronat objął  Prezes Wyższego Urzędu Górniczego. Pracownicy kopalń, naukowcy, eksperci, przedstawiciele Urzędów Górniczych oraz Spółek Węglowych, w tym również przedstawiciele górnictwa z Republiki Czeskiej (OKD) oraz Niemiec (RAG) dyskutowali podczas konferencji m.in. o technologiach eksploatacji w warunkach zagrożeń naturalnych, prewencji i zwalczaniu pożarów endogenicznych a także niekonwencjonalnych metodach zwalczania zagrożeń aerologicznych.
Nagrodę przyznała kopalni niezależna kapituła składająca się z osób działających w specjalnych komisjach do kompleksowego opiniowania stanu rozpoznania i zwalczania zagrożeń naturalnych i technicznych w zakładach górniczych oraz zagrożeń bezpieczeństwa powszechnego, związanego z ruchem zakładu górniczego powołanych przez Prezesa WUG.  Jak podkreślił przewodniczący kapituły prof. dr hab. inż. Janusz Roszkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, realizowane w 2010r. przez kopalnię "Borynia" działania z zakresu profilaktyki zagrożeń naturalnych, a w szczególności zagrożeń aerologicznych  oraz ich monitoringu zasługują na uznanie. Statuetkę odebrał z rąk przewodniczącego kapituły dotychczasowy Dyrektor kopalni "Borynia" Zbigniew Czernecki, który od stycznia tego roku jest Dyrektorem kopalni "Jas-Mos".
Należy podkreślić, że jest to już trzecia edycja konkursu, w którym wyróżnia się kopalnie statuetką Górniczy Diament Roku. W dwóch poprzednich edycjach konkursu wyróżniono następujące kopalnie: "Brzeszcze-Silesia" Ruch I "Brzeszcze", "Halemba-Wirek" Ruch "Halemba", "Krupiński", "Kazimierz Juliusz", "Wieczorek" "Ziemowit".
W obecnej edycji konkursu  równorzędne wyróżnienie statuetką Górniczy Diament 2011 otrzymały kopalnie "Borynia" (JSW S.A.), "Murcki-Staszic" Ruch "Staszic (KHW S.A.) oraz "Bobrek - Centrum" Ruch "Bobrek".

Na zdjęciu:

Kierownictwo wyróżnionych kopalń  "Borynia" (z prawej Zbigniew Czernecki) , "Murcki-Staszic" Ruch "Staszic" (KHW S.A.) oraz "Bobrek-Centrum" Ruch "Bobrek" (KW S.A.)

Inne aktualności

Europejski węgiel w okresie transformacji

W Carbonarium, nowoczesnym centrum edukacyjno-technologicznym w Jastrzębiu-Zdroju, odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona przyszłości regionów węglowych w Europie. Konferencja, zatytułowana „Europejski węgiel w okresie transformacji: Od przemysłowej legendy do…

Koksownia Przyjaźń uruchamia najnowocześniejszą baterię koksowniczą

12 maja w Koksowni Przyjaźń należącej do JSW KOKS SA (Grupa Kapitałowa JSW) odbyło się uroczyste rozpalenie masywu ceramicznego nowo wybudowanej baterii koksowniczej nr 4. To wydarzenie oznacza przejście do finalnego etapu inwestycji – obsadzenia komór baterii węglem i…

Rozpoczęto rokowania w sprawie nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla JSW SA

8 maja br. w siedzibie Spółki odbyło się pierwsze spotkanie rozpoczynające rozmowy nad wypracowaniem jednolitego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Kontrahenci JSW wsparli rodziny poszkodowanych górników

Firmy współpracujące z Jastrzębską Spółką Węglową: Grupa Voestalpine, Voestalpine Stahl Donawitz GmbH oraz PBS Sp. z o.o. przekazały Fundacji JSW darowizny na rzecz rodzin ofiar i poszkodowanych w wypadku, do którego doszło w styczniu tego roku w kopalni…

Trwają szkolenia w zakresie zagrożenia metanowego

W kopalni Budryk trwają cykliczne szkolenia dla pracowników kopalń zatrudnionych w rejonach, w których występuje zagrożenie metanowe. Szkolenie nie ogranicza się do wykładów – uczestnicy zdobywają praktyczne umiejętności w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, co czyni…

Węgiel koksowy w centrum przemysłowej transformacji

Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych zabrał głos w debacie o przyszłości przemysłu wydobywczego. Paneliści dyskutowali między innymi o miejscu węgla koksowego w…

Więcej aktualności