Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Górnicza transformacja Śląska

Jastrzębska Spółka Węglowa zaprezentowała swoje działania w zakresie terenów pogórniczych podczas wyjazdowego posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. sprawiedliwej transformacji. Posiedzenie trwało dwa dni i odbyło się w Jastrzębiu-Zdroju.

zdjęcia: Dawid Lach

Uczestnicy podkomisji odwiedzili tereny likwidowanej kopalni „Jastrzębie” podczas pierwszego dnia spotkania. Dyskutowano również o koniecznych zmianach legislacyjnych w kontekście skutecznego wykorzystania środków finansowych z Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji. 

– To wyjątkowa okazja, aby w centrum przemysłu węglowego rozmawiać o tym, jak ma wyglądać przyszłość naszych regionów węglowych. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji powstał dla takich regionów jak ten. To jest pięć minut dla naszych regionów węglowych, wykorzystajmy ten czas – apelował Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Kolejnego dnia spotkania posłowie, samorządowcy i eksperci zastanawiali się, w jaki sposób przywrócić pogórnicze tereny społeczności lokalnej. Jako przykład posłużyła kończąca swoją działalność kopalnia „Jastrzębie”.

– Ze strony Jastrzębskiej Spółki Węglowej przekazujemy wszystkie tereny tej kopalni, które będzie można wykorzystać, aby aktywizować lokalnych czy zewnętrznych przedsiębiorców– zapewniał Tomasz Cudny, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej dodając, że w kolejnym etapie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń powinny zostać przekazane jeszcze osadniki i bocznica kolejowa. – Chcemy, aby te tereny służyły miastu z korzyścią również dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej – podkreślił prezes JSW.

Według obecnych podczas sesji parlamentarzystów, w latach 2016 - 2020 do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafiło 17 kopalń, a kolejnych 12 zakładów ma zakończyć swojądziałalność w najbliższych latach. Wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik zwracał uwagę, że transformacja górnicza nie będzie łatwa, ani przyjemna. Powinna jednak przebiegać w miarę bezboleśnie. – Patrzymy tutaj z perspektywy tego, co zostawimy następnym pokoleniom i jaką im damy szansę, zarówno do rozwoju regionu, jak i ich własnego. To wszystko, o czym rozmawialiśmy, musi być dobre dla polskiej gospodarki i obywateli – mówił Piotr Pyzik, wiceminister Aktywów Państwowych odpowiedzialny za górnictwo i zaznaczył: – Mam nadzieję, że to, co w Jastrzębiu-Zdroju się wydarzy, będzie pewnego rodzaju pilotażem dla dalszych działań w innych gminach górniczych.

Dwudniowe spotkanie zorganizowano na wniosek przewodniczącego podkomisji Krzysztofa Gadowskiego. Podkomisja działa w ramach sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej. 

– W ciągu tych dwóch dni mieliśmy do czynienia z podmiotami, które są w stanie podźwignąć ten problem i przy współudziale Państwa, w oparciu o dobre prawo, doprowadzić do tego, aby miejsca pracy nie zniknęły stąd na stałe. Ważne, żeby ten teren żył gospodarczo i stał się nowym stabilizatorem mieszkańców Jastrzębia-Zdroju – podsumował spotkanie Krzysztof Gadowski, przewodniczący podkomisji stałej ds. sprawiedliwej transformacji.

Inne aktualności

Grupa JSW zwiększa produkcję węgla i koksu w II kwartale 2025 roku

Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i znaczące wzrosty produkcji kwartalnej. Potwierdza to efektywność zarządzania operacyjnego oraz elastyczność w adaptacji do dynamicznych warunków rynkowych.

Stanowisko Zarządu JSW S.A.

(dotyczy Stanowiska Reprezentatywnych Związków Zawodowych JSW S.A. z dnia 8.07.2025)

Zarząd JSW S.A. z uwagą zapoznał się z obawami wyrażonymi przez organizacje związkowe w swoim oświadczeniu z dnia 8.07.2025 r. Sytuacja finansowa Spółki wymaga pilnych działań…

Konkurs wiedzy o Planie Strategicznej Transformacji JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa zaprasza do udziału w konkursie wiedzy poświęconym Planowi Strategicznej Transformacji. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat kierunków rozwoju Spółki.

Kopalnia Pniówek uruchamia kolejne ściany z wysokiej jakości węglem koksowym

W kopalni Pniówek należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwają intensywne działania zmierzające do odbudowy frontów wydobywczych. Pod koniec czerwca uruchomiono nową ścianę K-2, a już w lipcu planowane jest rozpoczęcie eksploatacji kolejnej – W-2. Łączne zasoby obu…

JSW występuje o ponowne rozpatrzenie sprawy zwrotu składki solidarnościowej

Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ponowne rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. To odpowiedź na postanowienie MKiŚ, które w czerwcu odmówiło wszczęcia postępowania…

„To Jest Węgiel” – rusza II edycja konkursu

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu „To Jest Węgiel”, który potrwa do 31 sierpnia 2025 roku. Zadanie jest proste: tym razem należy rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć węgiel koksowy w otaczających nas przedmiotach, urządzeniach i konstrukcjach ze stali.…

Więcej aktualności