Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Duża inwestycja w Budryku

Jastrzębska Spółka Węglowa zainwestuje w rozbudowę i modernizację zakładu przeróbki mechanicznej węgla w kopalni Budryk.

To kolejny krok w drodze do pozyskania doskonałej jakości węgla koksowego, stale poszukiwanego przez przemysł koksowniczy bez względu na to czy są lata ożywienia, czy gospodarczego spowolnienia. Przetarg został już rozstrzygnięty, umowa z wykonawcą zadania zostanie podpisana jeszcze w tym roku.

Żeby dotrzeć do zasobów najcenniejszego węgla typu 35 kopalnia Budryk musiała pogłębić szyb VI i udostępnić nowy poziom wydobywczy 1290 m, gdzie zalega około 160 mln ton tego węgla. Kolejnym warunkiem uzyskania wysokiej jakości produktu jest modernizacja zakładu przeróbczego, który – mimo iż pracuje od 1994 roku, nigdy nie został przygotowany do pełnego wzbogacania węgli koksowych.

- Ta kopalnia ma w sobie olbrzymi potencjał.  Należało w nią zainwestować i to zaczęliśmy robić od razu po włączeniu kopalni w struktury JSW w 2008. Udostępnienie zasobów poziomu 1290 pozwoli na wydłużenie żywotności tej kopalni prawie o 70 lat – podkreśla Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Planowana w najbliższym czasie rozbudowa i modernizacja zakładu przeróbczego będzie między innymi polegała na zabudowie drugiego systemu technologicznego w obiekcie stacji przygotowania węgla. To umożliwi odbiór urobku z szybu I przedział południowy, klasyfikację wstępną,  selektywne kruszenie z wydzielaniem grubego kamienia, oddzielenie zanieczyszczeń nie węglowych oraz transport do zbiorników węgla surowego i jego selektywne  magazynowanie. Zostanie również przebudowany węzeł wzbogacania węgla w ośrodku wodnym, co pozwoli na selektywne wzbogacanie węgla typu 34 i 35 wraz z odstawą i załadunkiem na środki transportu  kolejowego lub magazynowaniem na zwałach. Oprócz tego w niezbędnym zakresie zostaną zmodernizowane pozostałe węzły i układy technologiczno –   maszynowe, pomiarowo – sterujące oraz systemy zabezpieczeniowe.

– Zastosowane rozwiązania pozwolą na niezależną produkcję koncentratów obydwu typów jak również na zwiększenie wydajności procesów wzbogacania przy równoczesnej poprawie jakości  uzyskanego węgla handlowego. Zastąpienie istniejących przesiewaczy, na których dotychczas odbywało się częściowe odsiewanie miałów surowych, przesiewaczami odmulającymi,  pozwoli na wzbogacanie całości węgla surowego.  Dodatkowo nowoczesne  wirówki sedymentacyjno-sitowe do odwadniania koncentratów flotacyjnych oraz prasy komorowo–membranowe do odwadniania trudnych zawiesin (sedymentów) znacznie  zwiększą efektywność bardzo ważnego dla całej technologii obiegu wodno-mułowego – wyjaśnia Andrzej Bajer, zastępca dyrektora biura przeróbki mechanicznej i jakości węgla JSW.

Rozbudowa węzła zwałów węgla wraz ze zbiornikami węgla handlowego, polegająca na budowie nowego ciągu odstawy produktów wzbogacania na zwały, umożliwi jednoczesne zwałowanie węgla, zbieranie go ze zwałów i załadunek do wagonów.

Wraz z modernizacją urządzeń technologicznych wprowadzone zostaną również przedsięwzięcia, takie jak budowa instalacji odpylania, odkurzania przemysłowego oraz przewietrzania zbiorników mające na celu poprawę bezpieczeństwa pracowników i komfortu ich pracy.

Zaprojektowane układy maszyn będą sterowane z miejsca lub zdalnie przez dyspozytora   zakładu. Posiadać będą również blokady zgodnie z technologią eksploatacji instalacji przeróbczych wraz z system ostrzegawczym zgodnym z obowiązującymi przepisami.  Wydajności poszczególnych urządzeń zostały dobrane w sposób zapewniający płynność  i bezawaryjność pracy wszystkich węzłów technologicznych.

Inne aktualności

Europejski węgiel w okresie transformacji

W Carbonarium, nowoczesnym centrum edukacyjno-technologicznym w Jastrzębiu-Zdroju, odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona przyszłości regionów węglowych w Europie. Konferencja, zatytułowana „Europejski węgiel w okresie transformacji: Od przemysłowej legendy do…

Koksownia Przyjaźń uruchamia najnowocześniejszą baterię koksowniczą

12 maja w Koksowni Przyjaźń należącej do JSW KOKS SA (Grupa Kapitałowa JSW) odbyło się uroczyste rozpalenie masywu ceramicznego nowo wybudowanej baterii koksowniczej nr 4. To wydarzenie oznacza przejście do finalnego etapu inwestycji – obsadzenia komór baterii węglem i…

Rozpoczęto rokowania w sprawie nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla JSW SA

8 maja br. w siedzibie Spółki odbyło się pierwsze spotkanie rozpoczynające rozmowy nad wypracowaniem jednolitego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Kontrahenci JSW wsparli rodziny poszkodowanych górników

Firmy współpracujące z Jastrzębską Spółką Węglową: Grupa Voestalpine, Voestalpine Stahl Donawitz GmbH oraz PBS Sp. z o.o. przekazały Fundacji JSW darowizny na rzecz rodzin ofiar i poszkodowanych w wypadku, do którego doszło w styczniu tego roku w kopalni…

Trwają szkolenia w zakresie zagrożenia metanowego

W kopalni Budryk trwają cykliczne szkolenia dla pracowników kopalń zatrudnionych w rejonach, w których występuje zagrożenie metanowe. Szkolenie nie ogranicza się do wykładów – uczestnicy zdobywają praktyczne umiejętności w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, co czyni…

Węgiel koksowy w centrum przemysłowej transformacji

Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych zabrał głos w debacie o przyszłości przemysłu wydobywczego. Paneliści dyskutowali między innymi o miejscu węgla koksowego w…

Więcej aktualności