Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Ratownicy w goglach

Przez kilka sierpniowych dni ratownicy z kopalń należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej podziemne korytarze zamienili na… podziemne korytarze. Tyle, że stworzone w wirtualnej rzeczywistości.

fot. Mateusz Paszek

– Przygotowujemy się do walki o grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – mówi Aldona Urbanek, kierownik działu szkoleń i adaptacji JSW Szkolenie i Górnictwo. – Chcemy stworzyć innowacyjny projekt oparty o wysokiej klasy aplikacje VR (Wirtualna Rzeczywistość). Dlatego zaprosiliśmy ratowników z naszych zakładów, bo liczymy na ich doświadczenie, które pomoże w stworzeniu innowacyjnej aplikacji umożliwiającej szkolenie w pracy zespołowej.

Ratownicy z kopalnianych stacji ratownictwa górniczego muszą jednak najpierw poznać sposób działania VR. – Bez wątpienia ta technika robi wrażenie, bo świat, w który się przenosimy jest niezwykle realistyczny – mówi Marek Martaus, ratownik z Ruchu Borynia. – Jeżeli wirtualna rzeczywistość ma edukować, to jestem za tym, bo VR ma bardzo duży potencjał, odtwarza to, co jest na dole.

Według ekspertów zastosowanie technik VR w górnictwie ma wiele zalet. To m.in. możliwość przećwiczenia zachowania w sytuacjach nietypowych lub niebezpiecznych, ale w całkowicie kontrolowanych warunkach. Wirtualna rzeczywistość pozwala przede wszystkim na symulowanie warunków występujących pod ziemią oraz obserwację osób szkolonych w sytuacji stresowej. – Na pewno przyda się w pracy, to kwestia obycia ze sprzętem, choć niektórych warunków - temperatury czy wilgotności - nie da się uzyskać – uważa Paweł Panowicz, ratownik z Ruchu Borynia. – Wydaje mi się, że tę technologię można wykorzystać zarówno do szkolenia osób początkujących, jak i bardziej doświadczonych górników, to tylko kwestia oprogramowania.

Inne aktualności

Wirtualny Asystent AI już do dyspozycji pracowników Grupy Kapitałowej JSW

Wirtualny asystent - ChatBot AITIS to autorskie rozwiązanie pozwalające na konwersację z systemem sztucznej inteligencji w wybranych obszarach tematycznych. Powstał wysiłkiem pracowników JSW IT Systems oraz zespołu redakcyjnego Strefy Sztygara. Jego nazwa AITIS jest…

Unijna strategia surowcowa i polska perspektywa – debata w Parlamencie Europejskim

24 czerwca 2025 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie poświęcone unijnej strategii dotyczącej surowców krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski. Spotkanie zgromadziło decydentów UE, przedstawicieli przemysłu oraz instytucji finansowych,…

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 30 czerwca 2025 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

PBSz wzmacnia swoją pozycję – aneks do umowy zapewni większe wpływy

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do GK JSW, zawarło z KGHM Polska Miedź S.A. aneks do umowy z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie wykonania wyrobisk chodnikowych, robót górniczych oraz zabezpieczenia postępu robót chodnikowych przygotowawczych w infrastrukturę…

Węgiel koksowy i koks fundamentem zielonej transformacji

Jolanta Gruszka, zastępca prezesa zarządu JSW SA ds. handlu uczestniczyła w konferencji dotyczącej m.in. rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Podczas wystąpienia w panelu dyskusyjnym podkreślała znaczenie węgla koksowego i koksu w transformacji energetycznej.

JSW: kolejne miesiące z wydobyciem i sprzedażą powyżej planu

Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała założenia Planu Techniczno-Ekonomicznego Grupy Kapitałowej JSW na rok 2025. Zgodnie z nimi, wydobycie węgla w tym roku ma wynieść 13,37 mln ton, w tym 11,35 mln ton węgla koksowego. Natomiast produkcja koksu - 3,31 mln ton.…

Więcej aktualności