Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Wyzwania transformacji energetycznej w przemyśle

W Krakowie odbyła się XXXIII Szkoła Eksploatacji Podziemnej, która zgromadziła licznych przedstawicieli branży górniczej, naukowców i ekspertów, a wśród nich pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Grupy Kapitałowej JSW. Podsumowanie konferencji, po raz piętnasty zorganizowano w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

zdjęcia: Dawid Lach

Szkoła Eksploatacji Podziemnej, to jedna z największych konferencji górniczych w Polsce.

W tym roku mieliśmy rekordową liczbę uczestników, co jest wydarzeniem niezwykłym. Prelegentami były osoby, które chcą pokazać w jakim miejscu obecnie jesteśmy i co znaczymy w polskiej gospodarce. Cieszy nas ta wysoka frekwencja, której zawdzięczamy rozwój górnictwa – powiedział Jerzy Kicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego SEP 2024, witając uczestników SEP w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. – Przed nami wiele wyzwań. Przechodzimy na inne źródła energii, podczas referatów słyszeliśmy jakie zadania stoją przed OZE, słyszeliśmy też o energetyce jądrowej i wymusza to kolejne nasze działania oraz ciągłe podnoszenie zakresu Szkoły Eksploatacji Podziemnej, która przez wiele lat była dużym wydarzeniem dla górnictwa, a teraz stanowi duże wydarzenie dla całego górnictwa surowcami mineralnymi – dodał Jerzy Kicki.

Podczas tegorocznych obrad wygłoszono w sumie 221 referatów w 22 sesjach naukowych, między innymi na temat: zagrożeń tąpaniami, nowych technik i technologii w podziemnej eksploatacji złóż, sztucznej inteligencji, rozpoznania złoża, aerologii górniczej, bezpieczeństwa pracy, dekarbonizacji oraz magazynowania energii.

Swoje referaty zaprezentowała liczna grupa pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Grupy Kapitałowej JSW. Jedną z ważniejszych prezentacji dotyczącą ograniczenia emisji metanu wygłosił Artur Badylak, dyrektor Biura Odmetanowania i Gospodarki Metanem w JSW. Przekonywał, że energia z metanu jest głównym celem Strategii Środowiskowej JSW.

Kładziemy duży nacisk na to, aby efektywność odmetanowania w kopalniach była jak najwyższa. Modernizujemy i rozbudowujemy stacje odmetanowania. W ramach rozbudowy dołowej sieci rurociągów odmetanowania - zabudowujemy inteligentne punkty pomiarowo-wentylacyjne, a także uszczelniamy tamy izolacyjne – wyjaśniał Artur Badylak i dodał: – Wszystkie nasze działania mają na celu redukcję śladu węglowego o 30 proc. do 2030 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej w roku 2050.

Podczas Szkoły Eksploatacji Podziemnej jak zwykle przedstawione zostały raporty branżowe między innymi o stanie górnictwa węgla kamiennego. Na zakończenie wręczono nagrody w konkursach: XVIII Turniej Wiedzy Górniczej, Bezpieczna Kopalnia gdzie zwyciężył Ruch Marcel kopalni ROW (PGG) oraz CyberPoligon SEP2024, w którym triumfował JSW IT SYSTEMS.

Inne aktualności

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 4. kwietnia 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Więcej aktualności