Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Strefa sztygara inspiruje i jest wzorem dla innych

Uruchomiona w JSW w styczniu 2014 roku pierwsza w polskim górnictwie internetowa platforma szkoleniowo-edukacyjna „Strefa sztygara i nie tylko” cieszy się zainteresowaniem nie tylko wśród pracowników Spółki, ale również instytucji i uczelni wyższych oraz przedsiębiorców górniczych.

„Strefa sztygara i nie tylko” w ciągu niespełna czterech lat funkcjonowania została dostrzeżona, doceniona i kilkukrotnie nagrodzona m.in. wyróżnieniem Górniczy Sukces Roku Szkoły Eksploatacji Podziemnej oraz nagrodą I stopnia na Ogólnopolskim Konkursie Poprawy Warunków Pracy. Dedykowana na platformę a następnie rozpowszechniona w intrenecie gra popularyzacyjno-edukacyjna „Robota na grubie” otrzymała nagrodę III stopnia w kolejnej edycji tego samego konkursu. Gra nadal cieszy się powodzeniem.

 Materiały zamieszczane na platformie „Strefa sztygara i nie tylko” są przygotowywane nie tylko przez pracowników JSW, ale pochodzą także z zasobów Wyższego Urzędu Górniczego, Okręgowych Urzędów Górniczych w Rybniku i Gliwicach, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu, Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, czy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Z zasobów platformy korzysta aktualnie przeszło 18 000 pracowników Spółki oraz m.in. pracownicy takich instytucji jak WUG, OUG w Rybniku i Gliwicach, AGH i Politechniki Śląskiej, CSRG S.A. w Bytomiu oraz OSRG Wodzisław.

Platforma uzyskała rekomendację Wyższego Urzędu Górniczego, który na swojej stronie internetowej zamieścił obszerną informację na jej temat. W zakładce „BHP w górnictwie - najlepsze praktyki” zapisano m.in., że „platforma może okazać się przełomem w edukacji górników w zakresie bhp i przyczynić się do zmniejszenia wypadkowości w zakładach wydobywczycha ponadto, że „może być inspiracją dla innych przedsiębiorców górniczych w unowocześnianiu szkoleń załogi w zakresie bhp”. Ostatnie zdanie tej opinii okazało się prorocze.

W 2015r. została nawiązana współpraca z Wydziałem Górnictwa i Geoinżynierii AGH.
Aktualnie studenci AGH mogą logować się na stanowisku komputerowym jednego z pracowników naukowych, który odpowiada za uruchomienie platformy szkoleniowo-informacyjnej „Strefa Sztygara i nie tylko” na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii oraz zajmuje się aktualizacją na platformie bazy artykułów naukowych autorstwa pracowników tego wydziału, związanych aktywnie z górnictwem węgla kamiennego. W efekcie tych działań platforma wzbogaciła się tylko w tym roku o 27 aktualnych artykułów i 5 prezentacji opracowanych przez pracowników naukowych AGH, co spowodowało, że w zakładce Materiały naukowe została wydzielona podzakładka AGH. Z zasobów platformy korzystają m.in. studenci poszukujący materiałów do swoich prac inżynierskich i magisterskich. Aktualnie w bibliotece wydziałowej przygotowywane jest kolejne stanowisko komputerowe przeznaczone do korzystania z platformy przez studentów.

Jak się okazuje, „Strefa sztygara i nie tylko” wzbudziła zainteresowanie i stała się inspiracją także dla innych przedsiębiorców górniczych, którzy wzorując się na niej postanowili edukować swoich pracowników poprzez Internet. Przykładem może być uruchomiona w 2015r. internetowa platforma Górnik OnLine, opracowana przez dział BHP Katowickiego Holdingu Węglowego  w oparciu o nasz pomysł. Po przyłączeniu kopalń KHW do Polskiej Grupy Górniczej postanowiono wykorzystać to rozwiązanie na potrzeby całej spółki. „Spadkobiercą” Górnika OnLine jest „Gwarek OnLine - platforma, która w październiku została uruchomiona w portalu adresowanym do pracowników Polskiej Grupy Górniczej.

Na imienne zaproszenie organizatorów „Strefa sztygara i nie tylko” zostanie zaprezentowana podczas tegorocznego Polskiego Kongresu Górniczego.

Wydaje się, że nadszedł właściwy moment do połączenia wysiłków przedsiębiorców górniczych na rzecz rozwoju platform szkoleniowo-informacyjnych funkcjonujących w Polskim Górnictwie, drogą wymiany doświadczeń i możliwych do udostępnienia materiałów. 

Inne aktualności

Drugie życie banerów

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej niepotrzebne banery reklamowe zamiast na wysypisko, trafiają do pracowni krawieckiej. Tam powstają z nich estetyczne i wytrzymałe torby na zakupy. Ekologiczny projekt pod hasłem „drugie życie banerów” jest wspólnym przedsięwzięciem…

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Więcej aktualności