Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Pierwszy dzień obrad SEP

Najważniejsze w Polsce instytuty naukowo-badawcze, spółki wydobywcze oraz firmy związane z górnictwem biorą udział w rozpoczynającej się dziś XXXII Szkole Eksploatacji Podziemnej. Trzydniowa konferencja z udziałem pracowników JSW odbywa się w Krakowie.

zdjęcia: Dawid Lach

SEP to jedna z największych w Polsce konferencji poświęconych górnictwu. Tegoroczne obrady odbywają się pod patronatem Ministerstwa Aktywów Państwowych. Konferencję rozpoczął Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych.

 Nowe oblicze energetyki musi zapewnić suwerenność energetyczną. Suwerenność energetyczna jest obliczem wolnej Polski. Myślę, że wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę – powiedział Piotr Pyzik.

W sesji plenarnej rozpoczynającej konferencję wzięło udział wielu wybitnych specjalistów z dziedziny energetyki oraz przedstawicieli największych spółek górniczych. Jednym z nich był Edward Paździorko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych, który przedstawił założenia strategii środowiskowej JSW związanej z wykorzystaniem metanu.

Metan jest ważnym elementem strategii środowiskowej i energetycznej w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zamierzamy podnieść efektywność odmetanowania do 50 procent i efektywność gospodarczego wykorzystania ujętego metanu do 95 procent. Realizowany przez JSW program Redukcji Emisji Metanu ma przynieść efekty w postaci lepszej struktury wykorzystania metanu przez własne źródła kogeneracyjne i poprawy efektywności energetycznej­ – powiedział Edward Paździorko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych, podkreślając strategiczne znaczenie węgla koksowego. – Z jednej strony to surowiec wpisany na listę surowców krytycznych Unii Europejskiej, który jest niezbędnym surowcem do wytopu stali, a z drugiej strony przygotowywane jest rozporządzenie dotyczące rygorów emisyjnych, których polskie górnictwo nie będzie w stanie zrealizować – zwrócił uwagę wiceprezes JSW.

W tegorocznej edycji SEP bierze udział ponad 600 uczestników. Wygłoszonych zostanie ponad 160 referatów w 18 sesjach tematycznych. Poruszonych będzie wiele tematów, między innymi: cyberbezpieczeństwo, nowe techniki i technologie w podziemnej eksploatacji złóż, środowiskowe problemy funkcjonowania i likwidacji kopalń, transformacja cyfrowa w przemyśle, dobre praktyki w zapewnieniu stateczności wyrobisk korytarzowych, a także metan z kopalń węgla w Polsce – stan obecny i spodziewane konsekwencje wprowadzenia proponowanej regulacji unijnej w tym zakresie. Swoje referaty podczas obrad prezentuje liczna reprezentacja pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Inne aktualności

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Aktualności JSW SAKonkursy bez rozstrzygnięć

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA zakończyła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska: Prezesa Zarządu JSW SA, Zastępcę Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz na stanowisko Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju bez wyłonienia kandydatów.

JSW z pożyczką na ciągniki akumulatorowe

Osiem podwieszanych ciągników akumulatorowych typu VOLTER wraz z kompletnymi zestawami transportowymi trafiło do kopalni Budryk w Ornontowicach. Inwestycję zrealizowano dzięki pożyczce w wysokości 9,96 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki…

Aktualności JSW SARozstrzygnięto konkurs na dwa stanowiska w zarządzie JSW SA

Rada Nadzorcza JSW odwołała w czwartek (14 marca) ze składu zarządu Spółki: Edwarda Paździorko, zastępcę prezesa zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych. Stanowisko to obejmie Adam Rozmus. Ponadto Rada Nadzorcza JSW SA wybrała zastępcę prezesa ds. Handlu - stanowisko…

30 lat kopalni Budryk

Zanim z kopalni Budryk 14 marca 1994 roku wydobyto pierwszą tonę, minęło 15 lat od rozpoczęcia budowy. Zmieniały się rządy, zmieniły się ustroje we wschodniej Europie i powstawały nowe państwa, zmieniły się granice, a budowa kopalni trwała. Kilka razy w ciągu tych 15…

Uroczyste obchody w auli AGH z okazji 30-lecia wydobycia węgla w kopalni Budryk

– AGH rozpoczęła działalność 105 lat temu jako uczelnia górnicza przygotowująca kadry dla przemysłu górniczego w odrodzonej Polsce, który wtedy był podstawą ekonomiczną i technologiczną gospodarki. Aulę uczelni zdobią portrety rektorów. Wśród nich przynajmniej połowa to…

Więcej aktualności