Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Narciarze z Budryka na podium

Drużyna KWK Budryk wywalczyła trzecie miejsce i Puchar Prezesa Polskiej Grupy Górniczej w górniczych mistrzostwach narciarskich w slalomie gigancie. Jeden z jej zawodników, Tomasz Pająk zdobył tytuł najszybszego uczestnika zawodów.

W mistrzostwach, jakie odbyły się pod honorowych patronatem Ministra Aktywów Państwowych, udział wzięło 16 drużyn z trzech śląskich spółek górniczych. JSW reprezentowało pięć zespołów. Najważniejsze trofeum zawodów, Puchar Podsekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu do Spraw Transformacji Spółek Energetycznych i Górnictwa Węglowego zdobyła drużyna KWK ROW I z Polskiej Grupy Górniczej. Drugie miejsce przypadło reprezentantom tej samej kopalni, drużynie KWK ROW II. Na podium stanęli także górnicy z Budryka w składzie: Tomasz Pająk, Arkadiusz Nauman, Tomasz Wąsiewski, Marek Wojna i Maciej Miketa.

Górniczy slalom gigant rozegrano w sobotę 5. marca, na stoku Stacji Narciarskiej Cienków w Wiśle. Na starcie stanęło 170 zawodników, którzy rywalizowali w dziesięciu kategoriach wiekowych. Tylko Tomaszowi Pająkowi, triumfatorowi klasyfikacji indywidulanej, z czasem przejazdu 28.06 sekundy, udało się pokonać barierę 30 sekund.   

- Udziału w mistrzostwach nie poprzedzałem specjalnymi przygotowaniami, bo trudno do nich zaliczyć kilka rekreacyjnych wyjazdów na narty w Beskidy. Lubię narty i w właśnie w takich kategoriach odbieram ten sukces – powiedział Tomasz Pająk.

Wśród pań, najszybszą narciarką w slalomie gigancie była Dorota Powieśnik, żona górnika z KWK Jastrzębie-Bzie. W kategorii wiekowej najmłodszych dziewcząt do lat 12, podium zdominowały reprezentantki kopalń JSW.  Na najwyższym miejscu stanęła Marta Grzomba ( KWK Knurów- Szczygłowice), druga była Martyna Mazur (Ruch Zofiówka, KWK Borynia- Zofiówka), a trzecia Patrycja Wąsiewska (KWK Budryk). Wśród nastolatek równych nie miała sobie Amelia Wojna, reprezentująca kopalnie Budryk. Tryumfatorem w tej samej kategorii wiekowej wśród chłopców został Piotr Bąk, reprezentujący Ruch Borynia, KWK Borynia- Zofiówka. Z tej samej kopalni, ale z ruchu Zofiówka najlepszy czas w kategorii pracownicy powyżej 41 lat, uzyskał Rafał Mazur, a w kategorii do 30 lat Tomasz Pająk, najszybszy zawodnik mistrzostw. Do wyjątkowo udanych, sobotnie zawody zaliczy rodzina reprezentanta Budryka, Maciej Mikety. Jego 6-letni syn Filip zbył puchar dla najmłodszego, a dziadek Piotr dla najstarszego zawodnika.

– Naszą rodzinę od zawsze łączyła miłość do nart. Ta pasja przekazywana jest u nas z pokolenia na pokolenie. Ja sam narty, pod czujnym okiem ojca, ubrałem w wieku 5 lat i jak widać, mój syn z powodzeniem kontynuuje tą rodzinną tradycję – powiedział dumny ojciec, Maciej Miketa.

Celem zawodów jest integracja poprzez sporty zimowe środowiska górniczego, co w tym roku miało szczególne znaczenie po ubiegłorocznej pandemicznej przerwie. Mistrzostwa mają też charakter rodzinny więc jak przystało na tego typu wydarzenie, jego organizator, Nadwiślańska Agencja Turystyczna, przygotowała wiele atrakcji z myślą nie tylko o narciarskiej rywalizacji. Dopisała też pogoda, więc tegoroczne zawody, w zgodnej opinii uczestników, można zaliczyć do udanych.

 Swój udział ma w tym również Jastrzębska Spółka Węglowa, którą możemy z dumą zaliczyć do grona sponsorów naszych mistrzostw – powiedziała Aneta Poraniewska z Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej.

Inne aktualności

JSW SA uzyskała koncesję na rozpoznanie złoża „Dębieńsko 1"

Minister Klimatu i Środowisk udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla „Dębieńsko 1”. Koncesja została przyznana po przeprowadzeniu postępowania konkursowego, w którym o dostęp do złoża ubiegał…

Nowy zarząd JSW SA XII kadencji

Rada Nadzorcza JSW SA powołała wczoraj (10.06.) Adama Rozmusa, na stanowisko Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych.

Technologie tunelowe a bezpieczeństwo wyrobisk

W JSW odbyło się seminarium zorganizowane przez Główną Komisję Budownictwa Górniczego przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Eksperci, praktycy i liderzy sektora rozmawiali m.in. o zastosowaniu technologii tunelowych do poprawy warunków…

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 8 czerwca 2026 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

Aktualizacja informacji dotyczącej kandydowania do Zarządu JSW S.A.

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. informuje, że do Spółki wpłynęło oświadczenie Pana Adama Rozmusa, obecnie pełniącego funkcję Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych oraz p.o. Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju, dotyczące jego kandydowania w konkursie…

Jednorazowe Odprawy Pieniężne zostały uruchomione

W miniony piątek podpisano umowę dotacyjną pomiędzy JSW SA a Ministerstwem Energii, która otworzyła drogę do uruchomienia programu Jednorazowych Odpraw Pieniężnych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami program został wdrożony i już dzisiaj 526 osób skorzystało z…

Więcej aktualności