Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin Ikona szukania PLEN

Minęły cztery lata

W Ruchu Zofiówka uczczono pamięć pięciu górników, którzy cztery lata temu 900 metrów pod ziemią zginęli w wyniku silnego wstrząsu.

fot. Dawid Lach

Przed tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia, która znajduje się w cechowni kopalni, kwiaty złożył prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przedstawiciele związków zawodowych oraz władze kopalni.

­- Niedawno znów straciliśmy tutaj 10 kolegów. Nie ma słów, którymi można opisać żal i smutek w sytuacji, w której teraz się znajdujemy – mówił Tomasz Cudny, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. – JSW razem z całym środowiskiem naukowym rozpoznaje to zagrożenie. Praktycznie codziennie pracujemy nad metodami, które umożliwią przewidywanie takich zdarzeń, ale dzisiaj natura ma nad nami przewagę – dodał prezes JSW.

W trwającej kilkanaście dni akcji brało udział dwa i pół tysiąca osób. Do tej pory zaliczana jest do najtrudniejszych w historii polskiego górnictwa.

– Dzisiejsze spotkanie to symbol solidarności z poszkodowanymi, ich bliskimi i rodzinami. Zapewniam was, że nie jesteście sami – mówił Tomasz Cudny.

5 maja 2018 roku po wstrząsie chodnik zamienił się w jedno wielkie rumowisko, a jego wysokość ograniczyła się do zaledwie jednego metra. 900 metrów pod ziemią zostało uwięzionych siedmiu górników. Dwóch udało się uratować, pięciu zginęło.  Oprócz potężnych zniszczeń wywołanych wstrząsem, akcję ratowniczą utrudniała wysoka temperatura, brak tlenu, metan oraz zalewisko wody.

Inne aktualności

Wyniki finansowe GK JSW za pierwszy kwartał 2022 roku

Uzyskanie wysokich cen węgla koksowego i koksu w połączeniu ze wzrostem produkcji i sprzedaży pozwoliły Grupie Kapitałowej JSW osiągnąć rekordowe wyniki w historii istnienia spółki. Po pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku GK JSW osiągnęła zysk netto w wysokości…

Aktualności JSW SA Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 1 kwartał 2022 roku

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 1 kwartał 2022 roku, która odbędzie się w dniu 20 maja 2022 roku (piątek) o godz. 12:00

Wsparcie dla rodzin

W tym tygodniu zakończyły się uroczystości pogrzebowe górników, którzy zginęli w kopalniach Pniówek i Ruchu Zofiówka. Rodziny ofiar i poszkodowani nie zostają sami, mogą liczyć na pomoc i wsparcie.

Górnicy opuszczają szpital

Z Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich wypisano dwóch ostatnich pacjentów z izolowanym oparzeniem dróg oddechowych, poszkodowanych w wybuchu metanu w kopalni Pniówek.

Aktualności JSW SA Rada nadzorcza wybrała zarząd

Wieczorem 10 maja 2022 roku Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwały o powołaniu do składu Zarządu Spółki XI kadencji Tomasza Cudnego na stanowisko prezesa zarządu, Sebastiana Bartosa na stanowisko zastępcy prezesa zarządu ds. handlu, Roberta Ostrowskiego na stanowisko…

Podziękowania dla ratowników

W imieniu rodzin i pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej, dziękujemy wszystkim ratownikom górniczym, którzy brali udział w akcjach ratowniczych prowadzonych w kopalni Pniówek oraz kopalni Borynia-Zofiówka Ruch Zofiówka.

Jak zawsze podczas takich akcji, macie jeden…

Więcej aktualności