Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

JSW odpowiedzialna w działaniu

Usuwanie negatywnych skutków górniczej eksploatacji – to jeden z celów Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która nie unika odpowiedzialności za swoje działania. Z jednej strony JSW robi wszystko, by ewentualne skutki dla środowiska minimalizować, z drugiej – stara się o rekultywację terenów zdegradowanych. Dowodem odpowiedzialności jest zaproszenie do współpracy ekspertów z Uniwersytetu Śląskiego podczas International Mining Forum 2019.

Jedną z najobszerniejszych sesji, a przy tym – jedną z najbardziej istotnych kwestii poruszanych podczas tegorocznej edycji IMF - były tematy związane z ekologią. W sesji „Zielone scenariusze – odpowiedzialni w działaniu”, w drugim dniu Forum, w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym uczestniczyli eksperci z kilku europejskich krajów, m.in. dr Anne Wheeler, która mówiła o zarządzaniu zasobami wodnymi na terenach przekształconych przez człowieka czy prof. Jorg Dettmar, który referował 20 lat niemieckich  doświadczeń w interdyscyplinarnym podejściu do zarządzania terenami poprzemysłowymi. - Czerpanie z doświadczeń brytyjskich jest dla nas niezwykle ważne, bardzo doceniamy wszelkie informacje w zakresie usuwania skutków działalności przemysłowej  - powiedział podczas panelu Daniel Ozon, prezes zarządu JSW. – Nasze zaangażowanie w rekultywację terenów poprzemysłowych to nasze etyczne zobowiązanie.

W tej sprawie Jastrzębska Spółka Węglowa zaprosiła do współpracy ekspertów z Uniwersytetu Śląskiego. W podpisaniu listu intencyjnego wzięła udział także uniwersytecka spółka celowa SPIN-US.

- List intencyjny dotyczy przede wszystkim współpracy pomiędzy biznesem i nauką. Projekt skoncentrowany będzie na wykorzystaniu wiedzy, którą mają naukowcy Wydziału Biologii Uniwersytetu Śląskiego, w celu podniesienia wartości terenów, które zostały zdegradowane czy też zniszczone wskutek działalności górniczej – mówiła Katarzyna Papież-Pawełczak, prezes zarządu SPIN-US. - Z tym problemem JSW zgłosiła się do Uniwersytetu Śląskiego, a my spróbujemy odpowiedzieć na tę potrzebę. Spółka SPIN-US jest firmą, która komercjalizuje wiedzę i technologię dla przemysłu, jesteśmy więc podmiotem, który scala te dwa światy ze sobą. Chodzi o to, by ta wiedza została wykorzystana z pożytkiem dla JSW.

Eksperci zajmą się m.in. terenami w Dębieńsku. Liderem projektów badawczych jest prof. Gabriela Woźniak z Uniwersytetu Śląskiego. Naukowcy zakładają utrwalanie powstałych na tych terenach ekosystemów i ich namnażanie, co ma wpłynąć nie tylko na poprawę stanu środowiska naturalnego, ale również na polepszenie jakości życia ludzi poprzez wzrost wartości środowiskowych terenów przekształconych wskutek działalności człowieka.

Inne aktualności

JSW występuje o ponowne rozpatrzenie sprawy zwrotu składki solidarnościowej

Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ponowne rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. To odpowiedź na postanowienie MKiŚ, które w czerwcu odmówiło wszczęcia postępowania…

„To Jest Węgiel” – rusza II edycja konkursu

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu „To Jest Węgiel”, który potrwa do 31 sierpnia 2025 roku. Zadanie jest proste: tym razem należy rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć węgiel koksowy w otaczających nas przedmiotach, urządzeniach i konstrukcjach ze stali.…

Wirtualny Asystent AI już do dyspozycji pracowników Grupy Kapitałowej JSW

Wirtualny asystent - ChatBot AITIS to autorskie rozwiązanie pozwalające na konwersację z systemem sztucznej inteligencji w wybranych obszarach tematycznych. Powstał wysiłkiem pracowników JSW IT Systems oraz zespołu redakcyjnego Strefy Sztygara. Jego nazwa AITIS jest…

Unijna strategia surowcowa i polska perspektywa – debata w Parlamencie Europejskim

24 czerwca 2025 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie poświęcone unijnej strategii dotyczącej surowców krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski. Spotkanie zgromadziło decydentów UE, przedstawicieli przemysłu oraz instytucji finansowych,…

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 30 czerwca 2025 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

PBSz wzmacnia swoją pozycję – aneks do umowy zapewni większe wpływy

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do GK JSW, zawarło z KGHM Polska Miedź S.A. aneks do umowy z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie wykonania wyrobisk chodnikowych, robót górniczych oraz zabezpieczenia postępu robót chodnikowych przygotowawczych w infrastrukturę…

Więcej aktualności