Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Hołd po czterech dekadach

W Jastrzębiu-Zdroju, w należącym do JSW Ruchu Zofiówka, odbyły się uroczystości związane z 40. rocznicą pacyfikacji kopalni „Manifest Lipcowy” na początku stanu wojennego.

zdjęcia: Dawid Lach

Kwiaty przed pamiątkową tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1981 roku złożyli między innymi Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW i Edward Paździorko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych, a także dyrektorzy kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz przedstawiciele NSZZ „Solidarność”. To hołd wobec górników protestujących przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, do których 15 grudnia 1981 roku strzelali milicjanci pacyfikujący strajk w ówczesnej kopalni „Manifest Lipcowy”.

– Na ścianie budynku cechowni powstała wizualizacja muralu, który upamiętni wydarzenia sprzed 40 lat – powiedział Roman Brudziński, wiceprzewodniczący „Solidarności” w JSW.

– W tej artystycznej wizji będzie przekaz ukazujący wszystkie nasze jastrzębskie kopalnie podczas wydarzeń z 1981 roku. Powstanie również wielopoziomowy parking dla pracowników „Zofiówki” z jednym poziomem poświęconym historii jastrzębskich kopalń w latach 80. oraz rodzenia się miasta wolnych ludzi – mówił Brudziński, dodając, że będzie to hołd dla wszystkich bezimiennych bohaterów tamtych lat.

Kopalnia węgla kamiennego „Manifest Lipcowy” (dziś Zofiówka) była pierwszym zakładem przemysłowym, w którym funkcjonariusze milicji użyli broni wobec strajkujących. 15 grudnia 1981 roku przeciwko górnikom stanęło 1700 milicjantów i żołnierzy, a także czołgi i wozy bojowe. W pacyfikacji rannych zostało 4 górników. Dzień później, 16 grudnia 1981 r., spacyfikowano kopalnię „Wujek” w Katowicach, gdzie zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych.

 

Inne aktualności

JSW występuje o ponowne rozpatrzenie sprawy zwrotu składki solidarnościowej

Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ponowne rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. To odpowiedź na postanowienie MKiŚ, które w czerwcu odmówiło wszczęcia postępowania…

„To Jest Węgiel” – rusza II edycja konkursu

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu „To Jest Węgiel”, który potrwa do 31 sierpnia 2025 roku. Zadanie jest proste: tym razem należy rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć węgiel koksowy w otaczających nas przedmiotach, urządzeniach i konstrukcjach ze stali.…

Wirtualny Asystent AI już do dyspozycji pracowników Grupy Kapitałowej JSW

Wirtualny asystent - ChatBot AITIS to autorskie rozwiązanie pozwalające na konwersację z systemem sztucznej inteligencji w wybranych obszarach tematycznych. Powstał wysiłkiem pracowników JSW IT Systems oraz zespołu redakcyjnego Strefy Sztygara. Jego nazwa AITIS jest…

Unijna strategia surowcowa i polska perspektywa – debata w Parlamencie Europejskim

24 czerwca 2025 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie poświęcone unijnej strategii dotyczącej surowców krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski. Spotkanie zgromadziło decydentów UE, przedstawicieli przemysłu oraz instytucji finansowych,…

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 30 czerwca 2025 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

PBSz wzmacnia swoją pozycję – aneks do umowy zapewni większe wpływy

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do GK JSW, zawarło z KGHM Polska Miedź S.A. aneks do umowy z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie wykonania wyrobisk chodnikowych, robót górniczych oraz zabezpieczenia postępu robót chodnikowych przygotowawczych w infrastrukturę…

Więcej aktualności