Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Hołd po czterech dekadach

W Jastrzębiu-Zdroju, w należącym do JSW Ruchu Zofiówka, odbyły się uroczystości związane z 40. rocznicą pacyfikacji kopalni „Manifest Lipcowy” na początku stanu wojennego.

zdjęcia: Dawid Lach

Kwiaty przed pamiątkową tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1981 roku złożyli między innymi Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW i Edward Paździorko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych, a także dyrektorzy kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz przedstawiciele NSZZ „Solidarność”. To hołd wobec górników protestujących przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, do których 15 grudnia 1981 roku strzelali milicjanci pacyfikujący strajk w ówczesnej kopalni „Manifest Lipcowy”.

– Na ścianie budynku cechowni powstała wizualizacja muralu, który upamiętni wydarzenia sprzed 40 lat – powiedział Roman Brudziński, wiceprzewodniczący „Solidarności” w JSW.

– W tej artystycznej wizji będzie przekaz ukazujący wszystkie nasze jastrzębskie kopalnie podczas wydarzeń z 1981 roku. Powstanie również wielopoziomowy parking dla pracowników „Zofiówki” z jednym poziomem poświęconym historii jastrzębskich kopalń w latach 80. oraz rodzenia się miasta wolnych ludzi – mówił Brudziński, dodając, że będzie to hołd dla wszystkich bezimiennych bohaterów tamtych lat.

Kopalnia węgla kamiennego „Manifest Lipcowy” (dziś Zofiówka) była pierwszym zakładem przemysłowym, w którym funkcjonariusze milicji użyli broni wobec strajkujących. 15 grudnia 1981 roku przeciwko górnikom stanęło 1700 milicjantów i żołnierzy, a także czołgi i wozy bojowe. W pacyfikacji rannych zostało 4 górników. Dzień później, 16 grudnia 1981 r., spacyfikowano kopalnię „Wujek” w Katowicach, gdzie zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych.

 

Inne aktualności

Uroczyste obchody barbórkowe

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w najważniejszym górniczym święcie, które zorganizowane zostało w Gliwicach. Podczas Barbórki nie zapomniano o tragicznie zmarłych w ostatnim czasie górnikach. Minutą ciszy oddano im hołd.

Podziękowania za życzenia i gratulacje

Jak co roku, z okazji Barbórki otrzymaliśmy wiele życzeń i gratulacji. Zamieszczamy niektóre z nich, którymi chcielibyśmy się podzielić. Dziękujemy za wszystkie słowa życzliwości.

Zobowiązania podatkowe widoczne w wynikach GK JSW

W trzecim kwartale 2023 roku Grupa Kapitałowa JSW osiągnęła stratę netto w wysokości 1,2 mld zł. Istotny wpływ na taki wynik netto miało ujęcie składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł (wpływ składki na wynik netto po uwzględnieniu efektu podatkowego to 1,3 mld…

Statuetka dla JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa zajęła 2 miejsce w konkursie IPMA PMO Award 2023 na najlepsze Biuro PMO. Podczas 26. konferencji IPMA Polska symboliczną statuetkę, będącą uznaniem za ciągły rozwój i osiągnięcie doskonałości projektowej odebrał Wojciech Kałuża, zastępca…

JSW sponsorem Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Jastrzębska Spółka Węglowa została sponsorem Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Olimpijskiej Reprezentacji Polski. Umowę o współpracy podpisano w Klubie Olimpijczyka w Centrum Olimpijskim PKOl. Beneficjentami porozumienia będzie także pięć polskich związków sportowych…

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za III kwartał 2023 roku

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za III kwartał 2023 roku, która odbędzie się w dniu 23 listopada 2023 roku (czwartek) o godz. 10:00

Więcej aktualności