Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinIkona szukaniaPLEN

42. rocznica Porozumienia Jastrzębskiego

3 września mija kolejna rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, zawartego pomiędzy robotnikami a komunistyczną władzą, kończących falę strajków z lata 1980 r. To jedno z trzech Porozumień Sierpniowych, które były jednym z kluczowych wydarzeń w powojennej historii kraju. W uroczystościach rocznicowych w Jastrzębiu-Zdroju uczestniczył premier RP Mateusz Morawiecki.

zdjęcia: Dawid Lach

Jak każdego roku, uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. Ciąg dalszy uroczystości odbył się przed Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego, gdzie kwiaty złożyli między innymi przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a także premier RP, ministrowie, posłowie, samorządowcy i dyrekcje kopalń.

Latem 1980 r. strajkujący górnicy z ówczesnej kopalni „Manifest Lipcowy” (dzisiaj Ruch „Zofiówka”) - do 21 postulatów z Gdańska i Szczecina - dołączyli własne. Zdaniem historyków, masowe strajki na Górnym Śląsku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu-Zdroju, wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych w Gdańsku i Szczecinie. Podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego przypieczętowało wcześniejsze umowy podpisane przez strajkujących na Wybrzeżu. To właśnie protestujący w Jastrzębiu-Zdroju górnicy wywalczyli między innymi wolne soboty i niedziele oraz zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach i podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania. 

W 1980 roku górnicy z Jastrzębia-Zdroju wykazali się ogromną odwagą i determinacją w walce z komunistyczną władzą. Dziś o wydarzeniach sprzed 42 lat przypomina pomnik Porozumienia Jastrzębskiego znajdujący się przed Ruchem „Zofiówka”.

 

Inne aktualności

Innowacje w edukacji

Grupa Kapitałowa JSW wspiera podnoszenie kwalifikacji przez pracowników. O roli pracodawcy w procesie edukacji dyskutowano podczas dzisiejszej (30.09) konferencji zorganizowanej w kopalni Pniówek przez JSW oraz JSW Szkolenie i Górnictwo.

Aktualności JSW SAKomunikat prasowy

Dwóch z sześciu pracowników poszkodowanych we wczorajszym wypadku w koksowni „Przyjaźń” w Dąbrowie Górniczej zostało już wypisanych ze szpitala. Stan pozostałych jest stabilny, choć jeden z poszkodowanych jest w stanie śpiączki farmakologicznej.

Sprzedaż węgla w kopalni Budryk - informacje dla kupujących

Od najbliższego poniedziałku (12 września) kopalnia Budryk wraca do sprzedaży węgla tylko podczas jednej zmiany. Jest to spowodowane sprzedażą dotychczasowych zapasów węgla sortymentu Orzech. Obecnie sprzedaż będzie prowadzona w oparciu o bieżącą produkcję tj. do 180…

Unijne miliony na redukcję emisji metanu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

JSW S.A. ogłosiła rozpoczęcie nowych programów redukcji emisji metanu, których budżet wyniesie 23 mln euro podczas dzisiejszej (7.09) konferencji „Metan z kopalń węgla kamiennego – stan aktualny i wyzwania". Pierwszy z projektów – program Redukcji Emisji Metanu –…

Podziemne połączenie

Trwają prace nad połączeniem wentylacyjnym kopalni Budryk z Ruchem Knurów. Inwestycja, przyniesie obu kopalniom znaczące korzyści w zakresie poprawy bezpieczeństwa, większego wykorzystania zasobów, zoptymalizowania procesów produkcji oraz wzajemnego wykorzystania…

JSW - nowa instalacja do produkcji granulatu energetycznego

Jastrzębska Spółka Węglowa, która jest największym producentem węgla koksowego w Europie oraz spółka Haldex wspierają polską energetykę.

Więcej aktualności