Artykuł archiwalny

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Zarząd JSW proponuje porozumienie ze związkami zawodowymi do 2015 r.

Zarząd JSW podjął kolejną próbę porozumienia się ze związkami zawodowymi deklarując gotowość podwyższenia od sierpnia tego roku stawek płac zasadniczych o 2.8% oraz wypłatę we wrześniu jednorazowej kwoty w wysokości 1,2% stawek płac zasadniczych.

W dalszym ciągu wzrost wynagrodzeń pracowników w spółce będzie wynikać z wdrożonego w JSW systemu motywacyjnego. W zamian, zarząd JSW oczekuje zakończenia sporów zbiorowych w sprawie wynagrodzeń i nowych umów o pracę oraz zgody strony społecznej, na to, aby proponowane rozwiązania w sposób systemowy regulowały wzrost płac w latach 2012-2015, a kwestie nowych umów o pracę były rozstrzygane w ramach indywidualnych stosunków JSW z nowymi pracownikami. Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny otrzymał projekt porozumienia w tej sprawie.

– Wszystkie rozwiązania uwzględniają oczekiwania pracowników w zakresie wynagradzania i zapewniają ponadprzeciętny wzrost pensji w relacji do rzeczywistego poziomu inflacji. To bardzo dobre propozycje, dające odczuwalny wzrost wynagrodzenia każdemu pracownikowi, a dodatkowo uwzględniające potrzeby odpowiedzialnego kształtowania systemu wynagrodzeń w spółce w następnych trzech latach – podkreśla Jarosław Zagórowski, prezes JSW S.A. – Przedstawiliśmy te propozycje związkom zawodowym w interesie wszystkich pracowników. Zakładamy, że związki zawodowe chcą wspólnie z Zarządem wypracować najlepsze, ale i realne rozwiązania w zakresie wzrostu płac. I że w obliczu spowolnienia gospodarczego, spadających cen węgla koksowego i energetycznego, czyli w trudnym okresie dla spółki, nie będą szukać konfrontacji, tylko rozwiązań kompromisowych.

Propozycja Zarządu dotyczy uregulowania sprawy wzrostu wynagrodzeń także w dłuższej perspektywie. W ramach proponowanych rozwiązań systemowych na lata 2013–2017 Zarząd proponuje, aby wzrost stawek płac zasadniczych od stycznia danego roku następował automatycznie o wskaźnik inflacji przyjęty w ustawie budżetowej na dany rok. Gdyby inflacja podana przez GUS okazała się wyższa niż zakładana w ustawie, to Zarząd i związki zawodowe ustalą czy i kiedy zostałoby wypłacone pracownikom dodatkowe wynagrodzenie jednorazowe wynikające z różnicy między inflacją prognozowaną a rzeczywistą.

– Zakładamy, że związki zawodowe zgodzą się na zakończenie sporów zbiorowych w sprawie podwyższenia stawek płac zasadniczych w tym roku i systemowe, długofalowe uregulowanie wzrostu płac do końca roku 2015 przy utrzymaniu już wdrożonego systemu motywacyjnego. Naszą intencją jest wypracowanie porozumienia w drodze dalszych negocjacji i zakończenie sporów na tle płac co najmniej do 2015 r. Dlatego mimo nie osiągnięcia do tej pory konkretnych ustaleń ze związkami zawodowymi, jako kierownictwo spółki niezmiennie deklarujemy gotowość do kontynuowania rozmów – powiedział Jarosław Zagórowski..

Pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej zarabiają najlepiej w branży. Średnie wynagrodzenie w JSW w okresie od stycznia do kwietnia 2012 roku wyniosło 7 187 zł brutto i było niemal dwukrotnie wyższe niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Oprócz dodatkowych premii motywacyjnych i zadaniowych, wszyscy pracownicy otrzymali nagrodę z zysku w łącznej wysokości 130 mln zł (równowartość miesięcznej pensji brutto) oraz prawo do dywidendy z zysku za 2011 rok z tytułu nieodpłatnie nabytych akcji. Od 2000 roku pensje w JSW wzrosły łącznie o ponad 125%, a w samym 2011 roku – o 10,7%, przy inflacji na poziomie 4,3%. Niezależnie od proponowanych przez Zarząd podwyżek płac zasadniczych w JSW działa system premii motywacyjnych. Od marca 2012 roku w spółce wypłacana jest premia motywacyjna dla pracowników wykonujących prace w ścianach, przodkach i robotach zbrojeniowo-likwidacyjnych. Z kolei od kwietnia wszyscy pracownicy JSW mają prawo do dodatkowej premii zadaniowej. Premia motywacyjna może zwiększyć wynagrodzenia pracownika nawet o 12%.