Artykuł archiwalny

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Strefa sztygara inspiruje i jest wzorem dla innych

Uruchomiona w JSW w styczniu 2014 roku pierwsza w polskim górnictwie internetowa platforma szkoleniowo-edukacyjna „Strefa sztygara i nie tylko” cieszy się zainteresowaniem nie tylko wśród pracowników Spółki, ale również instytucji i uczelni wyższych oraz przedsiębiorców górniczych.

„Strefa sztygara i nie tylko” w ciągu niespełna czterech lat funkcjonowania została dostrzeżona, doceniona i kilkukrotnie nagrodzona m.in. wyróżnieniem Górniczy Sukces Roku Szkoły Eksploatacji Podziemnej oraz nagrodą I stopnia na Ogólnopolskim Konkursie Poprawy Warunków Pracy. Dedykowana na platformę a następnie rozpowszechniona w intrenecie gra popularyzacyjno-edukacyjna „Robota na grubie” otrzymała nagrodę III stopnia w kolejnej edycji tego samego konkursu. Gra nadal cieszy się powodzeniem.

 Materiały zamieszczane na platformie „Strefa sztygara i nie tylko” są przygotowywane nie tylko przez pracowników JSW, ale pochodzą także z zasobów Wyższego Urzędu Górniczego, Okręgowych Urzędów Górniczych w Rybniku i Gliwicach, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu, Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, czy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Z zasobów platformy korzysta aktualnie przeszło 18 000 pracowników Spółki oraz m.in. pracownicy takich instytucji jak WUG, OUG w Rybniku i Gliwicach, AGH i Politechniki Śląskiej, CSRG S.A. w Bytomiu oraz OSRG Wodzisław.

Platforma uzyskała rekomendację Wyższego Urzędu Górniczego, który na swojej stronie internetowej zamieścił obszerną informację na jej temat. W zakładce „BHP w górnictwie - najlepsze praktyki” zapisano m.in., że „platforma może okazać się przełomem w edukacji górników w zakresie bhp i przyczynić się do zmniejszenia wypadkowości w zakładach wydobywczycha ponadto, że „może być inspiracją dla innych przedsiębiorców górniczych w unowocześnianiu szkoleń załogi w zakresie bhp”. Ostatnie zdanie tej opinii okazało się prorocze.

W 2015r. została nawiązana współpraca z Wydziałem Górnictwa i Geoinżynierii AGH.
Aktualnie studenci AGH mogą logować się na stanowisku komputerowym jednego z pracowników naukowych, który odpowiada za uruchomienie platformy szkoleniowo-informacyjnej „Strefa Sztygara i nie tylko” na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii oraz zajmuje się aktualizacją na platformie bazy artykułów naukowych autorstwa pracowników tego wydziału, związanych aktywnie z górnictwem węgla kamiennego. W efekcie tych działań platforma wzbogaciła się tylko w tym roku o 27 aktualnych artykułów i 5 prezentacji opracowanych przez pracowników naukowych AGH, co spowodowało, że w zakładce Materiały naukowe została wydzielona podzakładka AGH. Z zasobów platformy korzystają m.in. studenci poszukujący materiałów do swoich prac inżynierskich i magisterskich. Aktualnie w bibliotece wydziałowej przygotowywane jest kolejne stanowisko komputerowe przeznaczone do korzystania z platformy przez studentów.

Jak się okazuje, „Strefa sztygara i nie tylko” wzbudziła zainteresowanie i stała się inspiracją także dla innych przedsiębiorców górniczych, którzy wzorując się na niej postanowili edukować swoich pracowników poprzez Internet. Przykładem może być uruchomiona w 2015r. internetowa platforma Górnik OnLine, opracowana przez dział BHP Katowickiego Holdingu Węglowego  w oparciu o nasz pomysł. Po przyłączeniu kopalń KHW do Polskiej Grupy Górniczej postanowiono wykorzystać to rozwiązanie na potrzeby całej spółki. „Spadkobiercą” Górnika OnLine jest „Gwarek OnLine - platforma, która w październiku została uruchomiona w portalu adresowanym do pracowników Polskiej Grupy Górniczej.

Na imienne zaproszenie organizatorów „Strefa sztygara i nie tylko” zostanie zaprezentowana podczas tegorocznego Polskiego Kongresu Górniczego.

Wydaje się, że nadszedł właściwy moment do połączenia wysiłków przedsiębiorców górniczych na rzecz rozwoju platform szkoleniowo-informacyjnych funkcjonujących w Polskim Górnictwie, drogą wymiany doświadczeń i możliwych do udostępnienia materiałów.