Artykuł archiwalny

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Stanowisko Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Dyrekcji KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Dyrekcja Kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie ze zdziwieniem i nieukrywanym żalem przyjęli stwierdzenia Prezydenta Żor Waldemara Sochy dotyczące działalności JSW, które zawarł w liście otwartym do Mieszkańców Miasta opublikowanym w „Kurierze Żorskim”.

Ze zdziwieniem przeczytaliśmy o zarzutach Prezydenta  jakoby JSW uznała Pana Prezydenta za swojego wroga i rozpętała na szeroką skalę akcję krytykowania, dyskredytowania i ośmieszania Jego osoby.  Jastrzębska Spółka Węglowa nigdy nie prowadziła żadnych działań i akcji prowadzących do dyskredytacji jakichkolwiek osób lub instytucji. Prezydent Żor nie jest naszym wrogiem, rozumiemy jego stanowisko i je szanujemy. Przeprowadziliśmy wiele rozmów z Panem Prezydentem, podczas których - mimo wielu ustępstw z naszej strony - niestety nie udało się nam porozumieć. Pana Prezydenta nie przekonywały argumenty, że brak zgody władz miasta na wydanie koncesji przyczyni się do przyspieszenia zakończenia działalności zakładu, w którym pracuje około 3500 pracowników.

Prezydent w liście do Mieszkańców zarzuca Jastrzębskiej Spółce Węglowej m.in., że „żąda” od miasta wydania zgody na eksploatację węgla pod miastem. Jastrzębska Spółka Węglowa i dyrekcja kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie nigdy nie żądali, lecz prowadzili i prowadzą z władzami Miasta Żory merytoryczne rozmowy na temat możliwości eksploatacji pod terenami należącymi do miasta. Należy podkreślić fakt, iż przedmiotowe złoże zostało  wcześniej udokumentowane, JSW  posiada decyzję  właściwego ministra zatwierdzającą wielkość zasobów bilansowych. Zgodnie z obowiązującym  prawem  kolejnym  krokiem było  wystąpienie  do władz  samorządowych  o  stworzenie  realnych możliwości realizacji przedsięwzięcia. Uzgodnienie działalności górniczej,  w tym przypadku, może nastąpić  w trybie  zmiany  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. O taką zmianę kopalnia wnioskowała już w 2010 roku.

Prezydent Waldemar Socha twierdzi również, że wydobycie prowadzone pod niewielką częścią miasta całkowicie pozbawi Żory terenów inwestycyjnych, na których zaplanowano kolejny obszar Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.  Przypominamy, że podczas jednego ze spotkań -  na wyraźną sugestię Pana Prezydenta - Jastrzębska Spółka Węglowa zrezygnowała z wydobycia na tym terenie. Zatem nie można mówić o jakichkolwiek szkodach górniczych w tym rejonie. Ponadto na pozostałym obszarze eksploatacja została zaprojektowana w taki sposób, aby ograniczyć jej wpływy na powierzchni.

Niestety musimy również sprostować informację Prezydenta Żor dotyczącą  „pokrycia 20 procent miasta szkodami górniczymi”, ponieważ wpływami eksploatacji górniczej zostanie objętych zaledwie 10 % powierzchni miasta, z czego 16% stanowią tereny leśne. Obiekty i infrastruktura powierzchniowa na terenach objętych prognozowanymi wpływami eksploatacji - w zależności od kategorii wpływów - zostaną zabezpieczone przez działania profilaktyczne.

Nie zgadzamy się z wizją Pana Prezydenta, który przedstawia Mieszkańcom miasta naszą Firmę jako potencjalnego dewastatora. Nie zgadzamy się również z tezą jakoby tereny, pod którymi prowadzona będzie eksploatacja, zostaną stracone dla budownictwa. Taka teza nie ma żadnego uzasadnienia. Nasza eksploatacja nie będzie ograniczała możliwości budowania nowych domów, a istniejące już budynki nie ulegną zniszczeniu, ponieważ zostaną odpowiednio zabezpieczone.

JSW to największy pracodawca w regionie. W samej JSW pracuje ponad 2 500  mieszkańców Żor. W całej Grupie Kapitałowej pracuje ich ponad 3000.  JSW jest firmą społecznie odpowiedzialną, o czym przekonują się na co dzień mieszkańcy miast i gmin, na terenie których JSW prowadzi działalność górniczą, w tym również Żor.  Naszą ambicją jest utrzymanie miejsc pracy przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Rozwój „Boryni”, która jest zakładem pracy silnie zakorzenionym w naszym regionie,  został tak zaprojektowany, aby znacząco ograniczyć wpływy działalności górniczej na środowisko, o czym wielokrotnie informowaliśmy.

Stanowczo protestujemy przeciwko sugestiom Pana Prezydenta jakoby przedstawiciele JSW próbowali w sposób niestosowny wpływać na decyzje żorskich Radnych. Przedstawiciele kopalni kontaktowali się  z Radnymi wyjaśniając zarówno korzyści, jak i przewidywane następstwa górniczej działalności dla Miasta Żory. Były to spotkania informacyjne. Polskie prawodawstwo jasno określa, że o zmianach w planie zagospodarowania przestrzennego decyduje Rada Miasta i nie widzimy nic dziwnego w spotkaniach z Radnymi Rady Miasta Żory.  Jastrzębska Spółka Węglowa nie jest spółką prywatną, ale poważną spółką giełdową z większościowym udziałem Skarbu Państwa, która prowadzi  swoją działalność na terenie wielu gmin i zawsze jest otwarta na rozmowy.  Spółka realizuję politykę zrównoważonego rozwoju i przywiązuje bardzo duże znaczenie do właściwych relacji ze swoim otoczeniem, a szczególnie z gminami górniczymi.

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA

Dyrekcja KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie