Artykuł archiwalny

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Koksownia Przyjaźń buduje nowy blok energetyczny

W Koksowni Przyjaźń, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przeprowadzono próbę ciśnieniową kotła parowego, który jest sercem powstającego bloku energetycznego o mocy 71 megawatów. Inwestycja warta 220 milionów złotych ma się zakończyć w połowie przyszłego roku.

Budowa bloku energetycznego jest elementem strategii Grupy Kapitałowej JSW, która zamierza rozwijać swoją aktywność nie tylko w zakresie produkcji węgla i koksu, ale także produkcji energii.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest katowicka spółka Energoinstal. Umowa z koksownią obejmuje realizację kompletnego bloku oraz przeprowadzenie rozruchu instalacji aż do uzyskania tzw. parametrów gwarancyjnych. Oddanie bloku do eksploatacji przewidziane jest na 30 czerwca 2014 roku. Sercem instalacji jest kocioł parowy, wytworzony i zmontowany w całości przez Energoinstal. Będzie on dostarczał parę dla turbozespołu Siemensa. Kocioł będzie zasilany gazem koksowniczym, traktowanym dotąd jako odpad przy produkcji koksu. Dzięki temu zmniejszy się zanieczyszczenie środowiska. Prąd wytwarzany przez nowy blok - po odliczeniu wykorzystanego na potrzeby własne - będzie sprzedawany do sieci. Tym samym koksownia stanie się producentem i sprzedawcą kolejnego produktu - energii elektrycznej.

Budowa jest finansowana ze środków własnych koksowni oraz środków pomocowych uzyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a także z kredytów bankowych. Budowa bloku energetycznego to część programu inwestycyjnego koksowni, która w ciągu minionych siedmiu lat wydała na rozwój ponad 1,3 mld zł.

Dzięki prowadzonym i planowanym inwestycjom po 2015 roku Grupa JSW ma stać się samowystarczalna energetycznie, zarabiając na sprzedaży nadwyżek prądu i ciepła na rynku. Aktualnie Grupa JSW zużywa prawie 160 megawatów, a wytwarza niemal 130 megawatów.

- Energetyka Grupy jest oparta na źródłach rozproszonych o mniejszych mocach wytwórczych, zasilanych głównie naszymi odpadami, takimi  jak metan, gaz koksowniczy oraz niskiej jakości węgiel. Energetyka staje się "trzecią nogą" grupy, obok kopalń i koksowni -  powiedział Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej podczas próby ciśnieniowej kotła w Koksowni Przyjaźń.

Największy projekt energetyczny Grupy JSW to budowa nowego bloku energetycznego w Elektrociepłowni Zofiówka, która wchodzi w skład Spółki Energetycznej „Jastrzębie”. Inwestycja pochłonie 507,8 mln zł i ma być gotowa za trzy lata. Blok będzie miał moc 75 megawatów.