Artykuł archiwalny

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Koks z JSW trafia na rynek indyjski

JSW, największy producent węgla koksowego w UE oraz Essar Steel, jedna z wiodących firm indyjskiego przemysłu stalowego, podpisały 28 listopada porozumienie dotyczące zacieśnienia długofalowej współpracy w zakresie sprzedaży i zakupu koksu produkowanego przez JSW, a wykorzystywanego w hutach Essar Steel w Indiach.

Podpisane porozumienie potwierdza ciągłość współpracy w zakresie sprzedaży koksu produkowanego w grupie JSW do Grupy Essar nawet do roku 2030. Essar Steel jest jednym z największych producentów stali, którego roczna produkcja surówki w zakładach na północnym zachodzie Indii wynosi 10 mln. ton. Koks z GK JSW trafia do Essar Steel od roku 2009 i jest wykorzystywany do produkcji stali w procesie wielkopiecowym i Corex. Obecność na rynku indyjskim pozwala na zabezpieczenie przed wahaniami koniunktury na rynku europejskim, gdzie wykorzystanie całkowitych mocy produkcyjnych wielkich pieców pozostaje na poziomie ok. 70 – 75 %. Umowa wpisuje się w powstającą długofalową strategię JSW, która powinna zapewnić spółce optymalny rozwój oraz zdolność do funkcjonowania na niestabilnym i dynamicznie zmieniającym się rynku węgla i koksu. Jej  prorozwojowy fundament oparty został m.in. na zwiększeniu efektywności produkcji węgla koksowego oraz sprzedaży końcowego produktu, jakim jest koks. 

- JSW chce być kluczowym producentem  węgla koksowego zapewniającym Europie strategiczne zapotrzebowanie na ten surowiec, ale spółka jest również otwarta na światowe rynki. Skutecznie pozycjonujemy się i jesteśmy postrzegani jako ważne ogniwo w łańcuchu dostawców dla przemysłu stalowego – mówi Daniel Ozon, p.o. prezesa JSW. – Koks z JSW dostarczany jest do Grupy Essar przy wykorzystaniu optymalnych instrumentów i rozwiązań oferowanych przez podmiot posiadający wieloletnie międzynarodowe doświadczenie w handlu tego typu surowcami. Chcemy, by warunki sprzedaży prowadzące do eksportu naszego koksu były jak najlepsze. Planowana, długofalowa sprzedaż do 2030 roku wymagać będzie oczywiście niezbędnych uzgodnień.

Kooperacja między polską i indyjską spółką w długiej  perspektywie czasowej może przyczynić się do wzrostu wartości firm poprzez efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów, najlepszych kompetencji i unikalnych umiejętności spółek. Sygnatariusze planują m.in nawiązać współpracę w dziedzinie opracowania i wdrażania efektywnych metod wykorzystania metanu z pokładów węgla.

- JSW rozwija się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, kończy też  prace nad  prorozwojową strategią do roku 2030. Jednym z jej założeń - poza zwiększeniem wydobycia węgla koksowego i  wdrażaniem nowoczesnych technologii - jest utrzymanie mocnej pozycji na rynku eksportowym. Jastrzębska Spółka Węglowa wciąż poszukuje nowych rynków zbytu i zwiększenia bezpieczeństwa oraz konkurencyjności w tym obszarze.  Jestem przekonany, że zainicjowana dziś współpraca, nie tylko przygotuje dobry grunt do negocjacji, ale będzie też skutkować konkretnymi rozwiązaniami, na których skorzystają sygnatariusze listu – powiedział Grzegorz Tobiszowski, Wiceminister Energii.