Artykuł archiwalny

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Jas-Mos w SRK, Victoria zmieniła właściciela

Dzisiaj tj. 1 października nastąpiło formalne przekazanie części Ruchu Jas-Mos do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Pozostała w JSW część kopalni będzie od tej pory nosiła nazwę Ruch Jastrzębie.

Przekazanie Jas-Mos-u do SRK to jeden z kluczowych elementów realizowanego przez zarząd spółki programu restrukturyzacji na lata 2016-2025. W Ruchu Jas-Mos wyeksploatowano już najbardziej efektywne złoża. Z powodu bardzo trudnej sytuacji finansowej JSW konieczne były zmiany, aby zapewnić pracownikom bezpieczną przyszłość. Z zakładem do SRK przejdzie także ok. 1600 pracowników, którzy skorzystają z instrumentów osłonowych zawartych w Ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Większość (ok. 1200 osób), to pracownicy, którzy będą mogli skorzystać z urlopów górniczych. Pozostali mają prawo do urlopów dla pracowników zakładu przeróbki węgla oraz do odpraw jednorazowych.

Dzień wcześniej tj. 30 września 2016 r. JSW zawarła z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A.  oraz Towarzystwem Finansowym „Silesia” Sp. z o.o. umowę dotyczącą sprzedaży wszystkich posiadanych przez JSW akcji Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria S.A.

Umowa dotyczy sprzedaży 92,8413% akcji WZK Victoria przez JSW na rzecz Inwestorów. Łączna cena sprzedaży akcji WZK Victoria wynosi 350 mln złotych. Cała kwota z tytułu z tytułu sprzedaży akcji WZK Victoria została już zapłacona.

Sprzedaż WZK Victoria oraz przekazanie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń ruchu Jas-Mos są elementami programu restrukturyzacji Grupy JSW. - Celem wprowadzanego przez nas programu jest zapewnienie stabilnego prowadzenia działalności. Zakłada on z jednej strony inwestycje, na przykład modernizację zakładów przeróbczych w kopalniach Budryk i Knurów-Szczygłowice, a z drugiej działania optymalizacyjne w różnych obszarach funkcjonowania spółki – mówi Tomasz Gawlik, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Trwają rozmowy ze stroną społeczną dotyczące przeniesienia do SRK kopalni Krupiński w Suszcu. To jeden z punktów podpisanego 29 sierpnia 2016 r. porozumienia pomiędzy zarządem JSW a Obligatariuszami w sprawie spłaty obligacji na kwotę ok. 1,3 mld zł. Uzgodniono obniżenie pierwotnej kwoty spłaty obligacji w początkowym okresie i wydłużenie okresu spłaty o pięć lat, czyli do 2025 r.

Łączna suma strat KWK Krupiński w ciągu minionych 10 lat sięga ok. 900 mln zł. Zakład wydobywa głównie węgiel energetyczny, a JSW chce skupić się przede wszystkim na produkcji węgla koksowego. Dodatkowym problemem jest duże zanieczyszczenie węgla.

Zarząd JSW gwarantuje pracę wszystkim górnikom KWK Krupiński w innych kopalniach spółki. Ci, którzy dobrowolnie będą chcieli odejść, mogą skorzystać z osłon socjalnych zagwarantowanych przez rząd tak, jak ma to miejsce w przypadku ruchu Jas-Mos.