Artykuł archiwalny

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Elektrownia w byłej kopalni Krupiński

Podczas piątkowej sesji tematycznej w kopalni Pniówek na temat Zrównoważonego KWK Krupiński w Suszcu i sprawdzenia możliwości zbudowania elektrowni szczytowo-pompowej na infrastrukturze podziemnej kopalni.

fot. Rafał Bilat

Jastrzębska Spółka Węglowa w ramach restrukturyzacji górnictwa została zobowiązana do zamknięcia kopalni Krupiński. Teraz podjęła inicjatywę zagospodarowania całej infrastruktury. Mają w tym pomóc doświadczeni partnerzy zagranicznych inwestycji wspierających zagospodarowanie terenów i wyrobisk po kopalniach węgla kamiennego.

W piątek, podczas International Maining Forum 2017 w kopalni Pniówek zostało podpisane porozumienie, na bazie którego Jastrzębska Spółka Węglowa będzie współpracować między innymi przy studium wykonalności i możliwych rozwiązaniach technologicznych. 

List intencyjny podpisali przedstawiciele firmy czeskiej CKD BLANSKO, SAGE POWER oraz ENERGOPROJEKT z Warszawy, lidera w projektowaniu bloków energetycznych oraz realizującą budowy i modernizacje, głównie hydroelektrowni.

– Szukamy nowych sposobów zagospodarowania terenów po kopalni Krupiński.  Mogę już złożyć deklarację, że nasza spółka zależna Jastrzębskie Zakłady Remontowe przeniesie tam część swojej działalności, współpracujemy też z dużym śląskim biurem architektonicznym w zakresie koncepcji zagospodarowania tego terenu i elektrownia jest kolejnym projektem, przy którym chcemy rozpocząć poważną współpracę – powiedział Daniel Ozon, pełniący obowiązki prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

SAGE, CKD BLANSKO i ENERGOPROJEKT wspólnie tworzą konsorcjum, którego celem jest służyć JSW oraz JSW Innowacjom wiedzą z zakresu technologii, konstrukcji, robót i usług związanych z realizacją projektu hydroelektrowni szczytowo-pompowej dla podziemnej kopalni węgla, łącznie z pozyskaniem częściowego finansowania dla projektu.