Artykuł archiwalny

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Ekologiczne paliwo z Krupińskiego

3 lutego, w kopalni Krupiński w Suszcu odbyło się uroczyste otwarcie Zakładu Produkcji Kompozytowych Paliw Stałych. Zakład, który będzie produkował rocznie prawie 60 tysięcy ton ekologicznych, oczyszczonych i wzbogaconych brykietów z flotokoncentratu, jest pierwszym tego typu w Polsce.

fot. Tomasz Siemieniec

Inwestycja jest wynikiem realizacji programu badawczo-rozwojowego "Czyste powietrze dla Śląska", którego uczestnikami są: Polski Koks SA, Jastrzębska Spółka Węglowa, Politechnika Śląska, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Stowarzyszenie Klaster Kotlarski. Produkowane w zakładzie brykiety, przeznaczone dla gospodarki komunalnej oraz do ogrzewania gospodarstw indywidualnych powstają na bazie flotokoncentratu pochodzącego z kopalni Krupiński. Do tej pory paliwo to ze względu na emisję podczas spalania dużej ilości substancji szkodliwych przeznaczone było wyłącznie do spalania w zakładach energetycznych.

- To jest wielki dzień dla spółki Polski Koks i wielki dzień dla Jastrzębskiej Grupy Kapitałowej. Spotykamy się na otwarciu zakładu, który jest przedsięwzięciem innowacyjnym łączącym ekonomię i ekologię. Jest sukcesem województwa w czasach, kiedy o produktach węglowych mówi się z niechęcią, a niektórzy radni mówią o wykluczeniu tego paliwa z użytkowania - powiedział podczas otwarcia zakładu Wacław Będkowski, prezes Polskiego Koksu.

- Chcemy się pochwalić inwestycją przygotowaną wspólnie z gronem naukowców oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, który udzielił nam pożyczki. To nasza odpowiedź na dyskusję o zanieczyszczeniu środowiska i niskiej emisji. Jesteśmy przekonani, że nie wolno eliminować węgla z gospodarki, natomiast trzeba wyeliminować negatywne skutki jego spalania – dodał Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W uroczystości udział wzięli m.in. Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki, Andrzej Pilot, wicewojewoda śląski, Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej oraz prof. Marek Ściążko z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.

Paliwo produkowane w nowym zakładzie zastąpi używany do tej pory flotokoncentrat, który spalany w sposób tradycyjny był źródłem emisji bardzo wielu groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń. Zastosowanie nowego paliwa w kotle z automatycznym podawaniem paliwa pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, pyłu oraz silnie rakotwórczego benzopirenu w sumie o ponad 90 proc.  Szczegóły dotyczące produktu i punktów sprzedaży można znaleźć pod adresem www.varmo.com.pl .