Jubileusz 30-lecia wydobycia węgla kamiennego w kopalni Budryk

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Jubileusz 30-lecia wydobycia węgla kamiennego w kopalni Budryk: święto dla pracowników i mieszkańców

W minioną sobotę, 6 kwietnia 2024 roku kopalnia Budryk, jeden z największych pracodawców w regionie, świętowała 30 lat wydobycia węgla kamiennego. Uroczystość zgromadziła nie tylko pracowników kopalni, ale także mieszkańców Ornontowic, Chudowa, Mikołowa i okolicznych miejscowości.

Wydarzenie uświetnili swoją obecnością potomkowie Profesora Witolda Budryka, co stanowiło doskonałą okazję do wymiany spostrzeżeń na temat górnictwa i jego przyszłości. Spotkanie z potomkami Profesora Witolda Budryka pozwoliło na bliższe poznanie patrona kopalni. To unikalna chwila, w której historia spotyka się z teraźniejszością, tworząc inspirującą atmosferę refleksji i dialogu.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Ornontowicach. Modlitwa w intencji pracowników  kopalni Budryk kierowana do świętej Barbary i patrona parafii św. Michała Archanioła, orędownika w walce przeciwko siłom zła, stanowiła inspirujący punkt odniesienia do siły i determinacji potrzebnej w trudach górniczych. Msza święta była dla zgromadzonych czasem refleksji nad historią kopalni, a także momentem zadumy nad przyszłością zakładu górniczego.

Podczas uroczystej mszy świętej został również przekazany piękny pamiątkowy różaniec wykonany z węgla, dzieło niezastąpionej jednostki ratowników górniczych. Ten symboliczny gest był wyrazem wdzięczności i uznania dla ich niezwykłej odwagi oraz poświęcenia w służbie dla kopalni i społeczności lokalnej. Różaniec ten będzie nie tylko pamiątką wyjątkowego jubileuszu, lecz także symbolem solidarności i jedności między wszystkimi, którzy wspierają kopalnię Budryk.

Atmosfera przepełniona nadzieją i radością przeniosła się na tereny kopalni Budryk, gdzie odbyło się spektakularne show światła i dźwięku. Imprezę uświetnił występ DJ-a SIMONA BIZONA, jednego z pracowników kopalni, który podbił serca publiczności swoimi energetycznymi utworami. Pokaz został wzbogacony widowiskowymi efektami laserowymi, które znacząco zaznaczyły nocne niebo nad Ornontowicami.

Zwieńczeniem sobotniego wieczoru była premiera filmu upamiętniająca historię kopalni oraz niezwykłe osiągnięcia naszych pracowników. Ten wzruszający obraz stanowił podsumowanie trzydziestu lat ciężkiej pracy, poświęcenia i zaangażowania, które przyczyniły się do sukcesów kopalni Budryk. Wspomnienia z filmu dodatkowo umocniły więź między pracownikami a społecznością lokalną, stanowiąc niezapomniany element jubileuszowych obchodów.

Dodatkowym elementem uroczystości było serwowanie wspaniałej tradycyjnej grochówki przez zaprzyjaźnioną od lat firmę PUS. Ta pyszna i pożywna potrawa była miłą niespodzianką dla uczestników, dodając jeszcze więcej smaku i wspomnień do tego już wyjątkowego jubileuszu.

Bezpieczeństwo uczestników wydarzenia było priorytetem, dlatego nad jego przebiegiem czuwała doświadczona grupa specjalistów oraz niezawodne zespoły Powiatowej i Ochotniczej Straży pożarnej, policji, służb medycznych i ratownictwa górniczego. Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez akceptacji i współpracy władz samorządowych i ornontowickiego centrum kultury, które jak zwykle wykazały wiele życzliwości w przygotowaniach. Dzięki profesjonalizmowi wielu służb zaangażowanych w organizację wydarzenia, jubileuszowe obchody przebiegły bez zakłóceń, pozostawiając niezapomniane wrażenia wszystkim uczestnikom.

Sobotnie wydarzenie było okazją do celebrowania osiągnięć przeszłości, lecz także do wspólnego patrzenia w przyszłość z nadzieją i determinacją. Wydarzenie stanowiło wyraz wdzięczności dla pracowników kopalni oraz społeczności lokalnej.

Zdjęcia: Marcel Kleczka