Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Sól z JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa jest jednym z największych producentów jadalnej soli warzonej w Polsce. „Sól Dębieńska” zyskała uznanie zarówno polskich smakoszy, jak również konsumentów w Belgii, Czechach, Słowacji i Austrii. A wszystko to… z troski o środowisko naturalne.

fot. Jacek Stefaniak

Historia „Soli Dębieńskiej” sięga 1974 roku, kiedy został oddany do ruchu Zakład Odsalania Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach. Sól jest tam wytwarzana w oparciu o solanki uwalniane z górotworu w trakcie prowadzenia robót górniczych w kopalni „Budryk” oraz z solanek gromadzących się w wyrobiskach byłej kopalni „Dębieńsko”. Dziś Zakład Odsalania „Dębieńsko” należy do Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej i Rekultywacji, wchodzącego w skład Grupy Kapitałowej JSW.

Proces bazuje na koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), która kładzie nacisk na interesy społeczne i ochronę środowiska naturalnego. Dzięki odzyskiwaniu soli w zakładzie udało się uniknąć odprowadzania do rzeki Bierawki silnie zasolonych wód, odpompowanych z rejonów górniczych, uzyskując jednocześnie wysokiej jakości sól warzoną. - Troska o środowisko naturalne zawsze była jednym z priorytetów Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a system odsalania chroniący nasze rzeki przed nadmiernym zasoleniem jest jej istotnym elementem – podkreśla Jan Przywara, prezes PGWiR.

Proces warzenia soli, który bazuje na technologii opracowanej w Stanach Zjednoczonych i Szwecji, jest rozwiązaniem unikatowym w skali europejskiej. Bogate, ponad 45-letnie doświadczenie, pozwala dostarczać sól warzoną spożywczą o najwyższej jakości. Solanki w pierwszej fazie są oczyszczane przez wieloetapową filtrację. Następnie realizowany jest proces zatężania przy pomocy filtrów odwróconej osmozy (instalacja RO). W tym etapie uzyskuje się dwukrotne zmniejszenie ilości solanki z jednoczesnym podwojeniem stężenia soli. Zatężona solanka poddawana jest procesowi wyparnemu, a następnie krystalizacji i suszeniu (instalacja RCC). Produkowana sól standardowo zawiera 99,4% NaCl.

Stosowany proces technologiczny pozwala zachować w składzie produktu pożądane mikroelementy i minerały, takie jak magnez czy wapń. Stała granulacja i niski poziom wilgotności eliminują konieczność stosowania chemicznych środków antyzbrylających bez wpływu na długość przechowywania produktów. Sól otrzymała atest soli spożywczej, dopuszczonej do obrotu handlowego, wydany przez Państwowy Zakład Higieny oraz Państwowego Inspektora Sanitarnego. W 2018 roku Sól Dębieńska otrzymała Certyfikat jakości i tytuł TOP PRODUKT oraz godło promocyjne Doceń Polskie®.

Rocznie Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji przetwarza 1,6 mln metrów sześciennych solanek produkując około 70 tys. ton wysokogatunkowej soli spożywczej. Część produkcji przeznaczana jest do wytworzenia tabletek solnych znajdujących zastosowanie w procesach uzdatniania wody, jak również w domowych zmywarkach. Jednak większość trafia na nasze stoły w przyprawach czy przetworach mięsnych i warzywnych największych polskich producentów. - Delektując się  smakiem potraw niewiele osób ma świadomość, że używa w kuchni soli otrzymanej  z solanek kopalnianych. To doskonały przykład tego, że działania CSR w zakresie ochrony środowiska naturalnego mogą osiągnąć komercyjny sukces, a ekologia i biznes mogą się doskonale uzupełniać – zauważa prezes Przywara.

Inne aktualności

Trwają szkolenia w zakresie zagrożenia metanowego

W kopalni Budryk trwają cykliczne szkolenia dla pracowników kopalń zatrudnionych w rejonach, w których występuje zagrożenie metanowe. Szkolenie nie ogranicza się do wykładów – uczestnicy zdobywają praktyczne umiejętności w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, co czyni…

Węgiel koksowy w centrum przemysłowej transformacji

Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych zabrał głos w debacie o przyszłości przemysłu wydobywczego. Paneliści dyskutowali między innymi o miejscu węgla koksowego w…

W Zofiówce zakończono głębienie szybu

W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Więcej aktualności