Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

W wyniku analizy Spółka zidentyfikowała istotne argumenty przemawiające za faktem, iż przepisy na podstawie, których zapłacono tzw. składkę solidarnościową naruszały przepisy Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej na wielu płaszczyznach, w szczególności w zakresie zakazu wprowadzania przepisów o charakterze retroaktywnym, prawa własności, zasady powszechności, równości i sprawiedliwości opodatkowania oraz zasady równości wobec prawa.

Środki realizujące obowiązek zapłaty składki zostały wprowadzone niemal rok po przyjęciu Rozporządzenia Rady UE i niemal 9 miesięcy po upływie terminu daty krańcowej ustawy nowelizującej, co spotęgowało efekt retroaktywności tej regulacji. Polski ustawodawca nie uwzględnił kryterium minimum 75% przychodów z wydobycia/sprzedaży węgla kamiennego jako przesłanki kwalifikacji podmiotu zobowiązanego do wpłaty składki solidarnościowej.

Niezależnie od powyższego w opinii JSW SA, polskie przepisy określiły krąg podmiotów obciążonych składką szerzej, niż krąg podmiotów zobowiązanych do uiszczenia tymczasowej składki solidarnościowej na gruncie Rozporządzenia Rady UE. Spółka nie wytwarza w istotnym zakresie produktów w łańcuchu energii, a tym samym nie była beneficjentem sytuacji na rynku energii. Spółka poniosła istotne ujemne skutki tej sytuacji i związanego z tym wzrostu kosztów, ponieważ zużywa znaczne ilości energii elektrycznej.

Spółka była jedynym podmiotem w Polsce zobowiązanym do zapłaty składki solidarnościowej, której naliczenie i zapłata skutkowało podwójnym obciążeniem dochodu Spółki za 2022 rok - najpierw 19% podatkiem CIT , a dodatkowo 25% składką solidarnościową. Zapłata składki solidarnościowej znacząco zwiększyła obciążenia publicznoprawne dochodu JSW SA za 2022 rok.

Inne aktualności

„To Jest Węgiel” – rusza II edycja konkursu

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu „To Jest Węgiel”, który potrwa do 31 sierpnia 2025 roku. Zadanie jest proste: tym razem należy rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć węgiel koksowy w otaczających nas przedmiotach, urządzeniach i konstrukcjach ze stali.…

Wirtualny Asystent AI już do dyspozycji pracowników Grupy Kapitałowej JSW

Wirtualny asystent - ChatBot AITIS to autorskie rozwiązanie pozwalające na konwersację z systemem sztucznej inteligencji w wybranych obszarach tematycznych. Powstał wysiłkiem pracowników JSW IT Systems oraz zespołu redakcyjnego Strefy Sztygara. Jego nazwa AITIS jest…

Unijna strategia surowcowa i polska perspektywa – debata w Parlamencie Europejskim

24 czerwca 2025 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie poświęcone unijnej strategii dotyczącej surowców krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski. Spotkanie zgromadziło decydentów UE, przedstawicieli przemysłu oraz instytucji finansowych,…

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 30 czerwca 2025 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

PBSz wzmacnia swoją pozycję – aneks do umowy zapewni większe wpływy

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do GK JSW, zawarło z KGHM Polska Miedź S.A. aneks do umowy z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie wykonania wyrobisk chodnikowych, robót górniczych oraz zabezpieczenia postępu robót chodnikowych przygotowawczych w infrastrukturę…

Węgiel koksowy i koks fundamentem zielonej transformacji

Jolanta Gruszka, zastępca prezesa zarządu JSW SA ds. handlu uczestniczyła w konferencji dotyczącej m.in. rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Podczas wystąpienia w panelu dyskusyjnym podkreślała znaczenie węgla koksowego i koksu w transformacji energetycznej.

Więcej aktualności