Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Siatkarze w kopalni

Ten dzień siatkarze Jastrzębskiego Węgla z pewnością zapamiętają na długo. Przed meczem z Aluronem CMC Wartą Zawiercie drużyna oraz sztab szkoleniowy zjechali 950 metrów pod ziemię w Ruchu Borynia. Siatkarzom towarzyszył Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW.

fot. Arkadiusz Modliński

Kilkunastoosobowa ekipa zawodników i przedstawicieli sztabu szkoleniowego Jastrzębskiego Węgla miała okazję zapoznać się z technologią wydobycia węgla oraz specyfiką pracy górników dołowych. Po pobraniu lamp oraz aparatów ucieczkowych, zawodnicy i szkoleniowcy zjechali szybem na poziom 838 metrów. Stamtąd koleją podziemną udali się w rejon partii „F” kopalni, by dalej zejść pochylnią na poziom 950 metrów, bezpośrednio do oddziału robót przygotowawczych. Tam siatkarze zapoznali się z procesem drążenia wyrobiska, a potem dotarli do ściany wydobywczej. Na powierzchnię powrócili po kilku godzinach.

Na zawodnikach Jastrzębskiego Węgla zjazd na dół kopalni zrobił ogromne wrażenie.

– Ten dzisiejszy poranek to było trudne, ale i znaczące doświadczenie. Pokazało nam, jak ciężka jest praca górników. Także dla nas jako drużyny jest to pewnego rodzaju lekcja. My ze swojej strony możemy zadeklarować, że zrobimy wszystko, by osiągać dla Klubu sukcesy – mówił Benjamin Toniutti, kapitan Jastrzębskiego Węgla.

Wtórował mu wywodzący się z górniczej rodziny Rafał Szymura:

– Cieszę się, że miałem okazję zjechać na dół i zobaczyć, jak to wszystko funkcjonuje. Teraz doceniam, jak ciężka jest to praca i ile ludzie muszą w nią włożyć wyrzeczeń i serca. Nigdy nie wierzyłem ojcu, ani kuzynom, że jest na dole tak trudno, a rzeczywiście jest to kawał ciężkiej roboty – podkreślał pochodzący z Rybnika Szymura, przyjmujący Jastrzębskiego Węgla. I dodał: - Jesteśmy wdzięczni górnikom, bo tak naprawdę oni robią to dla nas. Gdyby nie wydobywali węgla, my nie mielibyśmy pracy. Z mojej strony mam więc ogromny szacunek dla ludzi, którzy pracują pod ziemią. Myślę, że taka „wycieczka” przydałaby się każdemu człowiekowi, żeby docenić jak ważna dla Śląska jest praca górników.

Po wizycie w kopalni zawodnicy i trenerzy spotkali się z władzami spółki i kopalni „Borynia-Zofiówka”.

Cieszę się, że zawodnicy skorzystali z tej możliwości i zobaczyli, jak pracują górnicy. Wielu z was ta wizyta pewnie poszerzyła perspektywy. Widzę, że jesteście po niej zadowoleni. Dziś życzę wam odpoczynku, a w kontekście całego sezonu wielu sukcesów na niwie sportowej, bo mocno na was liczymy – podkreślał Łukasz Szlązak, dyrektor kopalni Borynia – Zofiówka.

JSW S.A. jest sponsorem strategicznym Jastrzębskiego Węgla od 2005 r.

Inne aktualności

JSW SA uzyskała koncesję na rozpoznanie złoża „Dębieńsko 1"

Minister Klimatu i Środowisk udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla „Dębieńsko 1”. Koncesja została przyznana po przeprowadzeniu postępowania konkursowego, w którym o dostęp do złoża ubiegał…

Nowy zarząd JSW SA XII kadencji

Rada Nadzorcza JSW SA powołała wczoraj (10.06.) Adama Rozmusa, na stanowisko Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych.

Technologie tunelowe a bezpieczeństwo wyrobisk

W JSW odbyło się seminarium zorganizowane przez Główną Komisję Budownictwa Górniczego przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Eksperci, praktycy i liderzy sektora rozmawiali m.in. o zastosowaniu technologii tunelowych do poprawy warunków…

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 8 czerwca 2026 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

Aktualizacja informacji dotyczącej kandydowania do Zarządu JSW S.A.

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. informuje, że do Spółki wpłynęło oświadczenie Pana Adama Rozmusa, obecnie pełniącego funkcję Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych oraz p.o. Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju, dotyczące jego kandydowania w konkursie…

Jednorazowe Odprawy Pieniężne zostały uruchomione

W miniony piątek podpisano umowę dotacyjną pomiędzy JSW SA a Ministerstwem Energii, która otworzyła drogę do uruchomienia programu Jednorazowych Odpraw Pieniężnych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami program został wdrożony i już dzisiaj 526 osób skorzystało z…

Więcej aktualności