Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Koksownictwo 2017 – Z myślą o przyszłości

Wczoraj (5 października) w Hotelu Klimczok w Szczyrku rozpoczęła się XXV jubileuszowa konferencja KOKSOWNICTWO 2017 pod honorowym patronatem Ministerstwa Energii Organizatorem imprezy z udziałem ponad 160 ekspertów z Polski oraz świata jest renomowany Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.

JSW S.A oraz JSW Innowacje zostały partnerami kongresu, będącego ważnym forum wymiany praktycznej wiedzy i doświadczeń branży koksowniczej oraz sektorów kooperujących z koksownictwem. Pierwszego dnia nastąpiło uroczyste podpisanie listu intencyjnego między JSW Innowacje a IChPW dotyczącego współpracy na rzecz rozwoju nowoczesnych technologii w koksowniach JSW.  

Uczestnicy trzydniowej konferencji poszukują rozwiązań związanych m.in. z przygotowaniem branży koksowniczej do spełnienia wymagań BAT Conclusions oraz długofalowego zabezpieczenia efektywnej produkcji koksu.  Daniel Ozon, p.o. prezesa JSW ocenił bieżącą sytuacje na rynku, zwracając szczególną uwagę na zwiększające się wymagania jakościowe względem koksu oraz zaostrzające się regulacje środowiskowe, które muszą skutkować procesem inwestycyjnym w obszarze węgiel-koks. Grupa JSW, w skład której wchodzą cztery koksownie, dostarczyła w ub. roku ok. 4,1 mln ton koksu, planuje w perspektywie 2030 r. utrzymać moce koksownicze na stabilnym poziomie. Według tworzonej strategii Grupy JSW do 2030r. zaplanowane zostały prace odtworzeniowe i rozwojowe w koksowniach o wartości ok. 1,5 mld zł. Wśród strategicznych inwestycji grupy JSW w segmencie koksowniczym znalazły się m.in.: odtworzenie baterii nr 4 i 3 Koksowni Przyjaźń, kontynuacja modernizacji Koksowni Radlin oraz  Koksowni Jadwiga. JSW rozważa również produkcję absorbentów węglowych w wygaszanej koksowni Dębieńsko.

 Aby sprostać coraz wyższym wymaganiom jakościowym kontrahentów oraz wymaganiom w obszarze ochrony środowiska, Grupa JSW zamierza przeprowadzić niezbędne inwestycje modernizacyjne i rozwojowe obszarze produkcji węgla koksowego i produkcji koksu – powiedział Daniel Ozon, p. o. prezesa JSW.  Innowacje, optymalizacja systemów technologicznych, kontrola oraz bezpieczeństwo ekologiczne to wyzwania stojące dzisiaj zarówno przed branżą górniczą, jak i koksowniczą. W naszych koksowaniach chcemy stawiać na wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, które zagwarantują im stabilny rozwój, zwiększą efektywność oraz przyczynią się do koniecznej optymalizacji kosztów.

W inauguracyjnym przemówieniu Aleksander Soboleweski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, prezes Oddziału Karbochemii SITPH zadeklarował aktywne wsparcie ze strony Instytutu na rzecz rozwoju sektora koksowego w Polsce.

– Cieszę się, że podczas kongresu zaprezentowanych zostanie szereg rozwiązań technologicznych stosowanych w koksownictwie światowym, a także zostanie poruszona problematyka surowcowego zabezpieczenia produkcji koksu oraz przygotowania koksownictwa do spełnienia wymagań BAT Conclusions  powiedział dyrektor Instytutu. – Konferencja organizowana przez nas od 25 lat przyczynia się do integracji środowiska, jest  istotnym miejscem wymiany informacji i doświadczeń, które pomogą w rozwoju krajowych koksowni. Niech mottem tegorocznej konferencji stanie się slogan: Polskie koksownictwo musi być nowe i nowoczesne.

Polska jest największym dostawcą koksu na rynku europejskim. Jednocześnie polskie koksownictwo jest relatywnie nowe ze średnim wiekiem baterii koksowniczych wynoszącym ok. 16 lat, podczas gdy średni wiek baterii koksowniczych na świecie wynosi ok. 25 lat, a w Europie ok. 23 lat. Średni wiek baterii koksowniczych JSW KOKS S.A. wynosi ok. 18 lat i jest zbliżony do średniej w Polsce i znacząco niższy niż średnia europejska czy światowa. 

Więcej informacji na stronie organizatora: www.ichpw.pl.

Video-relacja z XXV Konferencja Koksownictwo 2017

Zdjęcie grupowe uczestników konferencji

Inne aktualności

Węgiel koksowy w centrum przemysłowej transformacji

Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych zabrał głos w debacie o przyszłości przemysłu wydobywczego. Paneliści dyskutowali między innymi o miejscu węgla koksowego w…

W Zofiówce zakończono głębienie szybu

W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Nowe ściany w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany o łącznych zasobach około 1,4 mln ton węgla koksowego o bardzo dobrych parametrach.

Więcej aktualności