Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Koksownia Victoria ma już 130 lat!

Jubileuszowym seminarium naukowym rozpoczynają się dzisiaj uroczyste obchody 130-lecia istnienia Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych „Victoria” w Wałbrzychu (Grupa JSW).

Fot. Agnieszka Materna

2 czerwca  pracownicy będą świętowali Dzień Koksownika. Honorowy patronat nad uroczystością objął Minister Energii Krzysztof Tchórzewski. Podczas uroczystych obchodów wręczone zostaną odznaczenia państwowe i firmowe.  

Ciekawie zapowiadają się atrakcje dla pracowników. 15 sierpnia  pracownicy koksowni wraz z rodzinami udadzą się w podróż POCIĄGIEM ZŁOTA VICTORIA. Pociąg ten to historyczny skład z zabytkowymi wagonami osobowymi prowadzonymi przez lokomotywę parową TKt 48-18 z kolekcji Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. W programie przewidziano m.in. zwiedzanie zakładu. 

Z kolei we wrześniu koksownia organizuje turniej siatkówki mężczyzn o Puchar Prezesa WZK Victoria. W turnieju potwierdzili już udział JASTRZĘBSKI WĘGIEL, CUPRUM LUBIN 

Koksownia Victoria należy do najstarszych zakładów koksochemicznych w kraju. Zakład posiada 5 baterii koksowniczych typu Vi-75 i jest znaczącym w Europie producentem koksu odlewniczego specjalnego- KĘSY 1 S o granulacji +100 mm. 

Warto przypomnieć, że przemysł koksowniczy na ziemi wałbrzyskiej pojawił się w XVIII wieku. Pierwsze próby koksowania datowane są na 1776 r. W 1798 r. pracowały w Wałbrzychu 4 koksownie przykopalniane a ich roczna produkcja koksu osiągała w tym czasie ok. 4,5 tysiąca ton. W 1900 r. w Wałbrzychu pracowało 948 komór piecowych, których wydajność wynosiła 540 tys. ton koksu rocznie.

Do roku 1961 cztery wałbrzyskie koksownie („VICTORIA”, „Bolesław Chrobry”, „Biały Kamień” i „Mieszko”) były samodzielnymi przedsiębiorstwami. W lipcu 1961 r. połączono je tworząc przedsiębiorstwo Zakłady Koksownicze „Wałbrzych”. W maju 1999 roku Przedsiębiorstwo Państwowe Zakłady Koksownicze „Wałbrzych” zostały przekształcone w Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa- Zakłady Koksownicze „Wałbrzych” S.A. W styczniu 2007 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki zmieniło jej nazwę na Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze „Victoria” S.A. Od 19 grudnia 2011r. Zakłady stanowią część Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Inne aktualności

Węgiel koksowy w centrum przemysłowej transformacji

Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych zabrał głos w debacie o przyszłości przemysłu wydobywczego. Paneliści dyskutowali między innymi o miejscu węgla koksowego w…

W Zofiówce zakończono głębienie szybu

W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Nowe ściany w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany o łącznych zasobach około 1,4 mln ton węgla koksowego o bardzo dobrych parametrach.

Więcej aktualności