Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

JSW i Famur razem po zagraniczne kontrakty

Jastrzębska Spółka Węglowa i Famur podpisały 19 kwietnia br. w Katowicach umowę o współpracy przy realizacji wspólnych komercyjnych projektów na rynkach zagranicznych.

fot. Tomasz Siemieniec

JSW i Famur przy aktywnym udziale JSW Innowacje oraz JZR zamierzają rozwijać projekty komercyjne w zakresie dostaw rozwiązań i usług zorientowanych na rynki zagraniczne związane z wydobyciem węgla w kopalniach głębinowych i odkrywkowych. Sygnatariusze umowy planują wypracować kompleksową ofertę produktowo – usługową skierowaną na zagraniczne rynki m.in. w Indiach, Indonezji, Kazachstanie, Australii oraz krajach obu Ameryk.

- Współpraca JSW i Famur przy wspólnych zagranicznych projektach to szansa rozwoju dla obydwu spółek. Wierzę, że kooperacja  JSW, największego producenta węgla koksowego, oraz FAMUR SA,  jednego z największych dostawców rozwiązań dla przemysłu wydobywczego, pozwoli przygotować kompleksową, konkurencyjną ofertę, która znajdzie zainteresowanie w zagranicznym sektorze wydobywczym – mówi Daniel Ozon, prezes JSW. – Jestem przekonany, że współpraca wpłynie pozytywnie na pozycje obydwu spółek oraz przyczyni się do promocji polskiej myśli technicznej i technologicznej na rynkach zagranicznych.

- Innowacyjne rozwiązania wypracowane przez obszary R&D obu podmiotów, know-how oraz doświadczenie operacyjne to potencjał, który ma szansę być podstawą sukcesu wspólnej oferty na rynkach zagranicznych. Skupiając się na wzroście efektywności wydobycia i automatyzacji tego procesu przy jednoczesnym zwiększaniu bezpieczeństwa ludzi pracujących w strefach zagrożenia, dążymy do powstania Inteligentnej Kopalni, zgodnej z założeniami koncepcji Przemysłu 4.0 – mówi Mirosław Bendzera, prezes zarządu FAMUR SA.  – Podkreślając rolę wydajności w toku pozyskiwania surowców akcentujemy potrzeby spółek wydobywczych na całym świecie. Liczę, że, zarówno w obszarze produktowym jak i rynkowym, połączenie naszych kompetencji przełoży się na sukces działań prowadzonych w skali globalnej. 

Podpisanie umowy pomiędzy JSW a FAMUR to kolejne z działań wpisujących się w strategie rozwoju obu Grup,  których celem jest zwiększanie zaangażowania na rynkach światowych. 

Grupa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej pod względem wielkości produkcji. Podstawową działalność Grupy JSW stanowi produkcja i sprzedaż węgla koksowego i do celów energetycznych oraz produkcja i sprzedaż koksu i węglopochodnych.

FAMUR S.A. należy do czołówki światowych producentów maszyn i systemów stosowanych w górnictwie podziemnym opierającym się o metodę ścianową.

Grupa FAMUR od ponad 100 lat oferuje rozwiązania dla przemysłu wydobywczego. Kluczowe dla Grupy sektory działalności to: górnictwo podziemne i odkrywkowe, branża transportowa i przeładunkowa oraz energetyka.  Spółka FAMUR S.A. od 2006 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Większościowym właścicielem spółki jest TDJ Equity I Sp. z o.o., będący spółką zależną TDJ S.A.

Inne aktualności

Węgiel koksowy w centrum przemysłowej transformacji

Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych zabrał głos w debacie o przyszłości przemysłu wydobywczego. Paneliści dyskutowali między innymi o miejscu węgla koksowego w…

W Zofiówce zakończono głębienie szybu

W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Nowe ściany w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany o łącznych zasobach około 1,4 mln ton węgla koksowego o bardzo dobrych parametrach.

Więcej aktualności