Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Górnicy przekazują osocze do produkcji leku

Wyprodukowania pierwszego polskiego leku na COVID–19 podjęła się spółka Biomed z Lublina. Do produkcji pierwszej partii leku trzeba zgromadzić 160 litrów osocza. Do tej pory górnicy oddali 30 litrów tego cennego surowca.

– Pracujemy nad lekiem, który będzie wyprodukowany z osocza ozdrowieńców, czyli osób, które wyzdrowiały z infekcji koronawirusem. Wśród górników jest bardzo wielu, którzy przeszli infekcje i wyzdrowieli. Teraz są w stanie podzielić się pewnego rodzaju „darem”, czyli przeciwciałami, które znajdują się w ich osoczu.  Oddając swoje osocze mogą odegrać bardzo istotną rolę w ratowaniu zdrowia i życia ludzi. To ważne dla chorych, zwłaszcza, że ten wirus już z nami zostanie – tłumaczy Piotr Fic, członek zarządu ds. operacyjnych Biomed Lublin SA.

W oparciu o posiadaną technologię, przetwarzając pobrane osocze lubelski Biomed będzie w stanie wytworzyć lek, który w przyszłości pomoże w leczeniu chorych na COVID–19.

- Bez osocza ozdrowieńców lek nie powstanie. Jedynie ofiarność dawców pozwoli na jego wytworzenie. Postawa górników jest niezwykle budująca. Oddając osocze nie tylko mogą ratować życie i zdrowie ludzkie, ale przyczyniają się do uniezależnienia się Polski od dostaw leków z zagranicy. Ta patriotyczna postawa zasługuje na wielki szacunek - dodaje Piotr Fic.

Producent zapowiada, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a badania kliniczne potwierdzą skuteczność leku – może pojawić się on na rynku już w przyszłym roku. Wiele będzie jednak zależało od tempa procesu rejestracji w Urzędzie Rejestracji Leków.

– Osocze jest materiałem biologicznym, dlatego zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo ludzi, którzy przy nim pracują jak i pacjentów, którzy z niego korzystają. W procesie frakcjonowania pozbywamy się z osocza zbędnego materiału genetycznego, wirusy i bakterie są inaktywowane, a następnie z białek, jakie znajdują się w osoczu, musimy wyselekcjonować te właściwe, aby otrzymać jak najczystszy produkt – wyjaśnia Artur Bielawski, dyrektor ds. produkcji spółki Biomed Lublin i dodaje: – Przeciwciała z osocza są głównym orężem do walki z koronawirusem. Dopiero po przeprowadzeniu złożonego procesu produkcyjnego wytworzymy gotowy produkt w ampułce, który będzie podany chorym. Musimy mieć stuprocentową pewność, że lek jest bezpieczny dla pacjentów i otoczenia – podkreśla Artur Bielawski.

Osocze do produkcji leku pochodzi głównie od górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Tego cennego surowca dostarczy Biomedowi Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Raciborza, które jako pierwsze w Polsce zdecydowało się na współpracę przy pozyskiwaniu osocza ozdrowieńców do produkcji leku.

– Cieszymy się, zarówno z tego, że nawiązaliśmy współpracę z Biomedem, jak i Jastrzębską Spółką Węglową i jej górnikami. To zwarta, odpowiedzialna grupa ludzi gotowych do pomocy. Nigdy nas nie zawiedli i aktywnie zareagowali na nasz apel. Sama wychowałam się na Śląsku, mój mąż jest górnikiem i wiem, że zawsze można na nich liczyć. Jeszcze raz apeluję do całego Śląska o oddawanie osocza, ale też krwi, która jest nam bardzo potrzebna – mówi Gizela Kowol, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

Do wyprodukowania pierwszej partii preparatu, który przejdzie testy kliniczne, trzeba zebrać 160 litrów osocza. To oznacza, że osocze musi oddać około 200 osób, które pokonały COVID–19.

Inne aktualności

JSW SA uzyskała koncesję na rozpoznanie złoża „Dębieńsko 1"

Minister Klimatu i Środowisk udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla „Dębieńsko 1”. Koncesja została przyznana po przeprowadzeniu postępowania konkursowego, w którym o dostęp do złoża ubiegał…

Nowy zarząd JSW SA XII kadencji

Rada Nadzorcza JSW SA powołała wczoraj (10.06.) Adama Rozmusa, na stanowisko Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych.

Technologie tunelowe a bezpieczeństwo wyrobisk

W JSW odbyło się seminarium zorganizowane przez Główną Komisję Budownictwa Górniczego przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Eksperci, praktycy i liderzy sektora rozmawiali m.in. o zastosowaniu technologii tunelowych do poprawy warunków…

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 8 czerwca 2026 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

Aktualizacja informacji dotyczącej kandydowania do Zarządu JSW S.A.

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. informuje, że do Spółki wpłynęło oświadczenie Pana Adama Rozmusa, obecnie pełniącego funkcję Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych oraz p.o. Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju, dotyczące jego kandydowania w konkursie…

Jednorazowe Odprawy Pieniężne zostały uruchomione

W miniony piątek podpisano umowę dotacyjną pomiędzy JSW SA a Ministerstwem Energii, która otworzyła drogę do uruchomienia programu Jednorazowych Odpraw Pieniężnych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami program został wdrożony i już dzisiaj 526 osób skorzystało z…

Więcej aktualności