Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Ekologiczne paliwo z Krupińskiego

3 lutego, w kopalni Krupiński w Suszcu odbyło się uroczyste otwarcie Zakładu Produkcji Kompozytowych Paliw Stałych. Zakład, który będzie produkował rocznie prawie 60 tysięcy ton ekologicznych, oczyszczonych i wzbogaconych brykietów z flotokoncentratu, jest pierwszym tego typu w Polsce.

fot. Tomasz Siemieniec

Inwestycja jest wynikiem realizacji programu badawczo-rozwojowego "Czyste powietrze dla Śląska", którego uczestnikami są: Polski Koks SA, Jastrzębska Spółka Węglowa, Politechnika Śląska, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Stowarzyszenie Klaster Kotlarski. Produkowane w zakładzie brykiety, przeznaczone dla gospodarki komunalnej oraz do ogrzewania gospodarstw indywidualnych powstają na bazie flotokoncentratu pochodzącego z kopalni Krupiński. Do tej pory paliwo to ze względu na emisję podczas spalania dużej ilości substancji szkodliwych przeznaczone było wyłącznie do spalania w zakładach energetycznych.

- To jest wielki dzień dla spółki Polski Koks i wielki dzień dla Jastrzębskiej Grupy Kapitałowej. Spotykamy się na otwarciu zakładu, który jest przedsięwzięciem innowacyjnym łączącym ekonomię i ekologię. Jest sukcesem województwa w czasach, kiedy o produktach węglowych mówi się z niechęcią, a niektórzy radni mówią o wykluczeniu tego paliwa z użytkowania - powiedział podczas otwarcia zakładu Wacław Będkowski, prezes Polskiego Koksu.

- Chcemy się pochwalić inwestycją przygotowaną wspólnie z gronem naukowców oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, który udzielił nam pożyczki. To nasza odpowiedź na dyskusję o zanieczyszczeniu środowiska i niskiej emisji. Jesteśmy przekonani, że nie wolno eliminować węgla z gospodarki, natomiast trzeba wyeliminować negatywne skutki jego spalania – dodał Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W uroczystości udział wzięli m.in. Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki, Andrzej Pilot, wicewojewoda śląski, Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej oraz prof. Marek Ściążko z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.

Paliwo produkowane w nowym zakładzie zastąpi używany do tej pory flotokoncentrat, który spalany w sposób tradycyjny był źródłem emisji bardzo wielu groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń. Zastosowanie nowego paliwa w kotle z automatycznym podawaniem paliwa pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, pyłu oraz silnie rakotwórczego benzopirenu w sumie o ponad 90 proc.  Szczegóły dotyczące produktu i punktów sprzedaży można znaleźć pod adresem www.varmo.com.pl .

Inne aktualności

Węgiel koksowy w centrum przemysłowej transformacji

Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych zabrał głos w debacie o przyszłości przemysłu wydobywczego. Paneliści dyskutowali między innymi o miejscu węgla koksowego w…

W Zofiówce zakończono głębienie szybu

W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Nowe ściany w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany o łącznych zasobach około 1,4 mln ton węgla koksowego o bardzo dobrych parametrach.

Więcej aktualności