Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Drugie życie banerów

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej niepotrzebne banery reklamowe zamiast na wysypisko, trafiają do pracowni krawieckiej. Tam powstają z nich estetyczne i wytrzymałe torby na zakupy. Ekologiczny projekt pod hasłem „drugie życie banerów” jest wspólnym przedsięwzięciem zespołu promocji JSW oraz wolontariuszek z Klubu Seniora w Połomi.

zdjęcia: Jacek Stefaniak

Po ubiegłorocznych obchodach jubileuszu 30 – lecia JSW w magazynach spółki zostało wiele promocyjnych banerów. Są one wykonane z tworzyw sztucznych, a powierzchnia największych dochodzi do 90 m2

– Troska o środowisko naturalne jest jednym z priorytetów Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zużyte banery to dziesiątki kilogramów plastiku, którego utylizacja jest kosztowna i uciążliwa. Postanowiliśmy znaleźć sposób, by zagospodarować je w sposób użyteczny dla ludzi i środowiska. Tak powstał projekt „Drugie życie banerów” – wyjaśnia Katarzyna Bajer, kierowniczka zespołu promocji JSW.

Pierwszy pomysł dotyczył schroniska dla zwierząt. Tego typu materiały często wykorzystuje się np. jako osłonę w boksach dla psów.

– Okazało się, że pobliskie placówki są dobrze zaopatrzone i nie mają możliwości ich wykorzystania. Wtedy pomyśleliśmy o torbach, takich na większe, cięższe zakupy. Materiał z naszych banerów jest wytrzymały i wodoodporny. Nie pochłania zapachów i bardzo łatwo się go czyści, a to oznacza, że torby będą praktyczne i będzie można z nich korzystać przez wiele lat – podkreśla Katarzyna Bajer. – Torby nasi pracownicy otrzymają bezpłatnie, a więc będą doskonałą alternatywą dla odpłatnych, sklepowych jednorazówek. One też najczęściej wykonane są z plastiku, a więc korzyść dla środowiska będzie podwójna – dodaje kierowniczka zespołu promocji.

Problemem okazało się znalezienie szwalni. Banery wykonane są z tworzywa, które trudno poddaje się krawieckiej obróbce. Ta jest czasochłonna i wymaga umiejętności oraz odpowiedniego sprzętu. Poza tym komercyjne pracownie nie mają mocy przerobowych. Z pomocą przyszły wolontariuszki z Klubu Seniora z Połomi w gminie Mszana.

– Kiedy JSW zwróciła się do nas z prośbą o pomoc przy szyciu toreb z niepotrzebnych banerów od razu wiedziałam, że ten ekologiczny projekt przypadnie do gustu paniom z naszego Klubu Seniora. To są aktywne i przedsiębiorcze kobiety, które chętnie podejmują się nowych wyzwań. Ekologiczny wymiar projektu stanowił dla nich dodatkową zachętę. Po latach prowadzenia gospodarstwa domowego szycie dla naszych wolontariuszek nie ma żadnych tajemnic. W Ośrodku Kultury w Połomi mamy odpowiednie zaplecze techniczne, bo cztery lata temu Fundacja JSW sfinansowała zakup profesjonalnych maszyn krawieckich. Mamy możliwości i jest olbrzymi zapał, więc panie od razu ruszyły do społecznej pracy – podkreśla Aleksandra Wita, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie. 

Dziesięć wolontariuszek w pracowni krawieckiej spotyka się raz lub dwa razy w tygodniu, za każdym razem poświęcając szyciu toreb od dwóch do trzech godzin.

– Dla nas nie jest to praca, lubimy swoje towarzystwo i chętnie się spotykamy. To ważne, że oprócz wspólnej kawy i ciastka, możemy razem zrobić coś, co ma znaczenie dla środowiska naturalnego. To daje nam wiele satysfakcji i mobilizuje do działania. Dobrze, że organizując tę akcję JSW pomyślała o nas – zapewnia Leokadia Adamczyk z Klubu Seniora.

Inne aktualności

Wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2024 r.

Wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln złotych miały wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW za pierwszy kwartał tego roku.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za I kwartał 2024 roku

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za I kwartał 2024 roku, która odbędzie się w dniu 22 maja 2024 roku (środa) o godz. 9:00

„Transformacja dla przyszłości”

To hasło XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Katowicach. W sesjach tematycznych podczas największego biznesowego wydarzenia w tej części Europy wzięli udział Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych oraz Jolanta…

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Więcej aktualności